PŚ w skokach: Wygrana Hayboecka w Lahti. Kubacki jedenasty

Dawid Kubacki zajął jedenaste miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w fińskim Lahti. Zwyciężył Austriak Michael Hayboeck.

Drugi był Niemiec Karl Geiger, a trzeci Japończyk Taku Takeuchi. Klemens Murańka uplasował się na 28., a Stefan Hula 30. miejscu.

Po pierwszej serii prowadził Hayboeck - 98,5 m i wyprzedzał Niemca Andreasa Wanka - 94 m oraz Takeuchiego - 96 m. Kubacki zajmował ex aequo czwartą pozycję - 95,5 m, którą dzielił z Geigerem i Austriakiem Philippem Aschenwaldem.

W finale Austriak oddał najdłuższy skok - 100 m i zapewnił sobie drugie zwycięstwo w sezonie, a trzecie w karierze. Po raz pierwszy w tegorocznej edycji PŚ triumfował w piątek, podczas pierwszego konkursu w Lahti.

Kubacki w drugiej serii wylądował o dwa metry bliżej niż w pierwszej. Z trójki zawodników, którzy byli ex aequo na czwartej pozycji po 1. serii, najdłuższą próbę 99,5 m zaliczył Geiger, co mu zapewniło miejsce na podium.

Aschenwald skoczył słabo, uzyskał tylko 88,5 m i ostatecznie spadł na 24. lokatę.

Lider PŚ Słoweniec Peter Prevc w pierwszej próbie skoczył 89 m i był 22. W drugiej doleciał do 95,5 m i awansował na dziewiątą pozycję. Wicelider cyklu Niemiec Severin Freud, 14. po pierwszej serii (91 m), później lądował tak samo jak Prevc i zajął piąte miejsce.

Z czołowej trójki PŚ w Lahti najsłabiej wypadł Norweg Kenneth Gangnes - 22. lokata.

Po 1. serii odpadł Piotr Żyła, który uzyskał 82,5 m, co mu dało 46. pozycję. Kamil Stoch nie zakwalifikował się do konkursu.

Zawody rozegrano w trudnych warunkach, przy silnym wietrze. Nie były one równe dla wszystkich zawodników, niektórzy mieli wiatr pod narty o sile ponad 2 m/s, inni znacznie słabszy. Na takie, gorsze warunki trafili m.in. Prevc i Freund.

W klasyfikacji pucharowej prowadzi Prevc - 1648 pkt przed Freundem - 1107 pkt i Gangnesem - 999 pkt. Hayboeck awansował na czwarte miejsce - 918 pkt. Stoch spadł na 22.

We wtorek o godz. 19 w fińskim Kuopio odbędzie się kolejny konkurs PŚ.