Igrzyska 2024: Fredericks oceniać będzie kandydatów

Lekkoatletyka
Igrzyska 2024: Fredericks oceniać będzie kandydatów
fot. PAP

Czterokrotny wicemistrz olimpijski w biegu na 100 i 200 m Frankie Fredericks z Namibii został przewodniczącym komisji ewaluacyjnej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, która oceniać będzie miasta-kandydatów do organizacji letnich igrzysk w 2024 roku.

Wybór gospodarza odbędzie się we wrześniu 2017 roku. Kandydatami są Budapeszt, Los Angeles, Paryż i Rzym.

 

Obecnie 48-letni Fredericks, mistrz świata ze Stuttgartu (2003) i trzykrotny zdobywca srebrnego medalu (Tokio 1991, Goeteborg 1995, Ateny 1997) na 200 m, po zakończeniu zawodniczej kariery działa aktywnie w MKOl i Międzynarodowym Stowarzyszeniu Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Jest także członkiem specjalnej grupy IAAF nadzorującej walkę z dopingiem w Rosji.

 

Co gorsze: FIFA czy lekkoatletyka?

 

Natomiast szef Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Żukow został przewodniczącym komisji koordynacyjnej MKOl ds. organizacji igrzysk zimowych w Pekinie w 2022 roku. Stolicę Chin wybrano w lipcu 2015 roku podczas sesji MKOl w Kuala Lumpur. Innym kandydatem były Ałmaty w Kazachstanie.

 

Pekin to pierwsze miasto w historii igrzysk, które gościło także uczestników letniej olimpiady (w 2008). Początkowo o igrzyska w 2022 roku ubiegało się jeszcze kilka innych miast, w tym Kraków, który jednak wycofał swoją kandydaturę.

 

Najbliższa edycja letnich igrzysk odbędzie się w sierpniu w Rio de Janeiro, a zimowych w koreańskim PyeongChang w 2018 roku.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze