PŚ w judo: Czas na przełamanie Polek przed własną publicznością

Sporty walki
PŚ w judo: Czas na przełamanie Polek przed własną publicznością
fot.PAP

Od 14 lat polskie judoczki nie zwyciężyły w Pucharze Świata w Warszawie. W tegorocznej edycji, w dniach 27-28 lutego, będą należały do faworytek. Z numerem jeden w wadze 70 kg rozstawiona jest medalistka mistrzostw świata i Europy Katarzyna Kłys.

Przygotowaliśmy kilka zadań taktycznych dla Kasi na ten turniej, zależy nam, aby stoczyła jak najwięcej pojedynków, oczywiście wygranych i dobrych stylowo. Z pewnością powalczy o pierwsze miejsce, choć na tym etapie przygotowań do igrzysk pozycja w sumie nie jest najważniejsza. Miło byłoby jednak gdyby wreszcie Polki powygrywały przed własną publicznością - powiedział mąż i trener Katarzyny Kłys, Artur.

 

PŚ kobiet w stolicy rozgrywany jest co dwa lata. W poprzednich edycjach srebrne medale zdobywały m.in. Ewa Konieczny (48 kg), Halima Mohamed-Seghir (63 kg) i Urszula Sadkowska (+78 kg), a brązowe Kłys i wspomniana Sadkowska. Na złoto Polki czekają od 2002 roku, tj. od sukcesu Barbary Bukowskiej (52 kg) i Barbary Wójcickiej (78 kg).

 

Tym razem kategoria do 70 kg jest najmocniej obsadzona, a do najgroźniejszych rywalek Kasi należą Marokanka Assmaa Niang (17. w rankingu światowym), wracająca po kontuzji Naranjargal Tsend Ayush (18.) z Mongolii i Francuzka Marie Gahie (27.). Wierzę, że Kasia sobie poradzi, tym bardziej, że na trybunach będzie nasz 2,5-roczny synek Bronek z babcią - dodał były reprezentant kraju; Kłys jest 14. na liście IJF.

 

Oprócz niej, w Arenie Ursynów wystąpią też inne ubiegłoroczne drużynowe wicemistrzynie świata: Karolina Pieńkowska (52 kg), Arleta Podolak (57 kg), Anna Borowska (57 kg), Karolina Tałach (63 kg) i Katarzyna Furmanek (+78 kg). Ze "srebrnego" składu brakuje kontuzjowanych Agaty Ozdoby (63 kg) i Darii Pogorzelec (78 kg), natomiast z kłopotami zdrowotnymi uporała się Agata Perenc (52 kg). Łącznie w kadrze biało-czerwonych jest 20 zawodniczek.

 

Początek zawodów w sobotę i niedzielę o godz. 11.

Skład polskich judoczek na PŚ w Warszawie:
  
  48 kg: Joanna Stankiewicz
  52 kg: Agata Perenc, Karolina Pieńkowska, Dorota Smorzewska
  57 kg: Anna Borowska, Julia Kowalczyk, Magdalena Miller, Arleta Podolak
  63 kg: Dominika Błach, Aleksandra Langiewicz, Anna Książek, Karolina Tałach
  70 kg: Barbara Białas, Aleksandra Jabłońska, Katarzyna Kłys, Sandra Lickun
  78 kg: Paula Kułaga, Beata Pacut
  +78 kg: Katarzyna Furmanek, Anna Załęczna
  
A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze