Rio 2016: Organizatorzy zalecają moskitiery, ale... każą za nie płacić

Inne
Rio 2016: Organizatorzy zalecają moskitiery, ale... każą za nie płacić
fot.PAP/EPA

Organizatorzy igrzysk w Rio de Janeiro zalecają zastosowanie w pokojach sportowców moskitier jako zabezpieczenia przed komarami roznoszącymi wirus Zika. Nie chcą jednak pokrywać kosztów ich montażu, które mogą wynieść od 15 do nawet 100 dolarów za każdą.

Moskitiery i specjalne ekrany mające zatrzymać owady będą montowane na koszt organizatów tylko w miejscach wspólnego przebywania sportowców. Za instalacje w pokojach miałyby zapłacić narodowe komitety olimpijskie. - W pokojach sportowców będzie możliwy montaż moskitier, jeśli narodowe delegacje zdecydują się za to zapłacić - powiedział rzecznik komitetu organizacyjnego Philip Wilkinson, uchylając się od odpowiedzi o koszty instalacji.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała groźbę epidemii spowodowanej wirusem Zika jako "zagrożenie dla zdrowia publicznego o globalnym zasięgu". Zdaniem naukowców zakażenie wirusem kobiety w ciąży ma wpływ na wzrost przypadków mikrocefalii (małogłowia) u noworodków; może mieć też związek z występowaniem rzadkiego schorzenia znanego jako zespół Guillaina i Barrego, który u dzieci i dorosłych z osłabionym układem odpornościowym może wywoływać paraliż, a w skrajnych przypadkach śmierć.

 

Na wirusa Zika nie wynaleziono dotąd szczepionki, możliwe jest leczenie jedynie objawów. Obecność wirusa stwierdzono ostatnio w ok. 20 krajach, a największe ogniska odnotowano w Brazylii, Kolumbii, Salwadorze, Panamie i Republice Zielonego Przylądka. Igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro odbędą się w dniach 5-21 sierpnia.

A.J., PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze