Wręcz przeciwnie, wszystkie stadiony są już gotowe na przyjęcie uczestników tej wielkiej imprezy; już niedługo zacznie się instalacja stref kibica. Największa powstanie na placu Marsowym obok Wieży Eiffla. Zmieści się tam 120 tys. ludzi. Każdy kraj będzie również dysponował własnym pawilonem na brzegu Sekwany w samym centrum Paryża. Jak widać atrakcji nie zabraknie.

 

Cezary z Pazurem: Polska piłka w stanie wojny!

 

Największym zmartwieniem francuskich władz, i nie tylko, jest bezpieczeństwo podczas Euro. Od zamachów minęło już sporo czasu, sytuacja jakby się uspokoiła. Już grudniowe losowanie grup w Pałacu Kongresów przebiegło spokojnie, bez większych kłopotów. W dwóch meczach rugby, słynnego turnieju Sześciu Narodów, rozegranych na Stade de France w styczniu i lutym, także nie do żadnych zamieszek ani ataków terrorystów.

 

Arena otwarcia i finału Euro 2016 (10 czerwca Francja-Rumunia) wydaje się bezpieczna i gotowa na przyjęcie drużyn i kibiców z całej Europy. Jednak wydarzenia z jesieni miały spory wpływ na turystykę, bo szacuje się, że w grudniu i styczniu napływ turystów w Paryżu spadł o 20 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jest dużo wolnych miejsc w hotelach. Według znawców tematu ta sytuacja ma się jednak poprawić w najbliższym czasie. Stan pogotowia w całym kraju został przedłużony przez Parlament i Sejm do 26 maja, jednak powinien być zniesiony przed samym Euro, bo nawet sam prezydent Francji, François Hollande, uważa, że nieładnie by wyglądało,  gdyby we Francji podczas Euro panował stan wyjątkowy.

 

2 i 3 marca odbędą się w Paryżu, w jednym z hoteli w pobliżu Wieży Eiffla, (Pullmann Hotel Tour Eiffel) warsztaty robocze finalistów Euro. Delegacje 24 krajów spotkają się po raz ostatni, aby omówić ważne sprawy związane z przebiegiem turnieju. Delegacje otrzymają informacje dotyczące takich spraw jak: organizacja meczów, transport, logistyka, zakwaterowanie drużyn. Dostarczone będą również dyrektywy w takich dziedzinach jak: dyscyplina, bezpieczeństwo, marketing, komunikacja, media itd.

 

Równolegle UEFA i Euro 2016 organizują wielką konferencję prasową 2 marca z okazji oficjalnego odliczania ostatnich 100 dni przed rozpoczęciem turnieju pod hasłem „100 days to go”. Obędzie się ona w Domu Radia France pod przewodnictwem Jacques'a Lamberta, prezydenta Euro 2016 SAS i Martina Kallena, szefa UEFA Events SA. Można więc śmiało powiedzieć, że Euro 2016 wkracza na ostatnia prostą.