Strade Bianche: Zwycięstwo Cancellary, Niewiadoma druga wśród kobiet!

Katarzyna Niewiadoma znów na drugim miejscu

Szwajcar Fabian Cancellara (Trek) wygrał na zabytkowym rynku Piazza del Campo w Sienie wyścig kolarski Strade Bianche. Wśród kobiet zwyciężyła mistrzyni świata Elizabeth Armitstead (Boels-Dolmans), a drugie miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv).

Cancellara wyprzedził po sprinterskim pojedynku ostatniego z towarzyszy ucieczki, zwycięzcę sprzed roku Zdenka Stybara (Etixx-Quick Step), a trzeci, ze stratą czterech sekund, minął linię mety kolega klubowy Czecha Włoch Gianluca Brambilla. Tuż za podium uplasował się mistrz świata Słowak Peter Sagan (Tinkoff), który odpadł z czołówki na wąskich, stromych uliczkach prowadzących na rynek.

Z ośmiu startujących Polaków najwyższe, 20. miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Sky). Triumfator Strade Bianche z 2014 roku stracił do Cancellary i Stybara 2.25.

Cancellara po raz trzeci okazał się najlepszy w Sienie, powtarzając sukces z 2008 i 2012 roku. - Teraz organizatorzy mogą nadać moje imię jednej z "białych dróg" - skomentował na mecie "Spartakus", który wcześniej zapowiadał, że jest to jego ostatni sezon w karierze.

W wyścigu pań, otwierającym nowy cykl Women's World Tour, Armitstead wyprzedziła Niewiadomą o trzy sekundy. Trzecie miejsce zajęła Szwedka Emma Johansson (Wiggle High5).

Strade Bianche, mimo stosunkowo krótkiej historii (po raz pierwszy został rozegrany w 2007 roku), co roku przyciąga na start wielu czołowych kolarzy. Jego charakterystyczną cechą są tzw. białe drogi (wł. strade bianche, stąd nazwa wyścigu), czyli szutrowe odcinki, których na tegorocznej trasie ze startem i metą w Sienie (176 km) było dziewięć. Kobiety ścigały się na pętli długości 121 km.