Zaserwuj komuś życie. Zostań dawcą szpiku!

Inne
Zaserwuj komuś życie. Zostań dawcą szpiku!
fot. mksmuszynianka.com

Zaserwuj komuś życie! Już na najbliższym meczu Muszynianki Muszyna z KSZO Ostrowiec będziesz miał na to szansę. Mecz odbędzie się 12 marca (sobota) o godz. 17:00, zapraszamy!

Rejestracja jako potencjalny dawca polega na:

- przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
- pobraniu wymazu z policzka, specjalnymi pałeczkami
- wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi.

Pamiętaj! Zabierz ze sobą dokument z numerem PESEL.

Rejestracja w bazie nie oznacza, że zostaniesz dawcą. Jest to deklaracja chęci pomocy, a dawcą faktycznym zostaje się dopiero wówczas, kiedy zostanie stwierdzona zgodność tkankowa (zgodność antygenów HLA) między dawca i biorcą. Dawca przed pobraniem dodatkowo jest poddawany badaniom mającym ostatecznie potwierdzić tę zgodność, a  także wykluczyć jakiekolwiek ryzyko dla zdrowia dawcy jak i biorcy.

Są dwie metody pobrania komórek macierzystych:

- W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej.

Przed pobraniem przez 5 dni dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana naturalnie w organizmie człowieka w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki macierzyste zbiera się metoda zwaną aferezą. W dniu pobrania na obu ramionach dawcy zakładane są dojścia dożylne. Krew przepływa z jednego ramienia poprzez tzw. Separator komórek i wraca drugim dojściem dożylnym do organizmu. Metoda ta nie wymaga hospitalizacji.

- W 20% przypadków pobierany jest szpik kostny z talerza kości biodrowej.

Od znajdującego się w narkozie Dawcy pobiera się z talerza kości biodrowej (nie jest to rdzeń kręgowy) ok. 1 litra mieszaniny szpiku kostnego i krwi. Mieszanina zawiera ok. 5% szpiku kostnego, regenerującego się całkowicie w organizmie w ciągu ok. 2 tygodni.

Dawca przyjmowany jest na oddział zwykle dzień przed pobraniem szpiku. W szpitalu pozostaje 2-3 dni, a jedyne zagrożenie ogranicza się do powszechnego ryzyka związanego z podaniem narkozy. Po pobraniu szpiku istnieje możliwość wystąpienia miejscowego bólu, podobnego do stłuczenia, który po kilku dniach mija.

RH, mksmuszynianka.com
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie