Liga Europy: Borussia zdobyła Londyn. Liverpool przypieczętował awans na Old Trafford

Sevilla z powracającym na boisko po półtoramiesięcznej przerwie Grzegorzem Krychowiakiem, i Borussia Dortmund, z Łukaszem Piszczkiem w podstawowym składzie, awansowały do ćwierćfinału Ligi Europy. W rewanżowym starciu bitwy o Anglię Manchester United zremisowała 1:1 z Liverpoolem i to The Reds zagrają w kolejnej fazie LE.

Sevilla, triumfator dwóch poprzednich edycji LE, która w czwartek świętowała jubileusz 500. występu w rozgrywkach pod egidą UEFA, pokonała przed własną publicznością FC Basel 3:0 i tym samym wiadomo, że zaplanowany na 18 maja na St. Jacob Park finał odbędzie się bez drużyny gospodarzy.

Mistrzowie Szwajcarii długo opierali się atakom miejscowych. Po raz pierwszy skapitulowali w 35. minucie po strzale głową francuskiego obrońcy Adila Ramiego. Ekipą gości wstrząsnęły jednak dwie ostatnie minuty przed przerwą, kiedy dwukrotnie jej bramkarza Tomasa Vaclika pokonał inny reprezentant "Trójkolorowych" Kevin Gameiro.

W 61. minucie pojawił się na boisku Krychowiak. To pierwszy jego występ od 24 stycznia. Kilka dni później w trakcie treningu nabawił się kontuzji więzadła w prawym kolanie i pauzował półtora miesiąca. Sevilla jest jedną z trzech hiszpańskich drużyn, które dostały się do ćwierćfinału.

Valencia w pierwszym meczu uległa Athletic Bilbao 0:1, ale w rewanżu przed własną publicznością szybko odrobiła straty. W 13. minucie bramkarza gości pokonał Santi Mina. Kiedy w 37. minucie Brazylijczyk Aderlan Santos strzelił drugą bramkę, to miejscowi byli bliżej awansu. Decydujące okazało się jednak trafienie kwadrans przed końcem Aritza Aduriza. 35-letni napastnik, który w latach 2010-12 uzyskał 23 bramki dla... Valencii, przeżywa renesans formy i z ośmioma golami jest najlepszym strzelcem obecnej edycji LE.

W najlepszej ósemce znalazł się też Villarreal, który - po zwycięstwie 2:0 u siebie - w rewanżu zremisował w Leverkusen z Bayerem 0:0. W zespole gospodarzy zabrakło Sebastiana Boenischa, który z powodu kontuzji w tym sezonie już raczej nie pojawi się na boisku.

Drugim obok Krychowiaka polskim piłkarzem, który pozostał w rywalizacji o drugie pod względem ważności klubowe trofeum w Europie, jest Łukasz Piszczek. Jego Borussia Dortmund w czwartek po raz drugi pokonała Tottenham Hotspur, tym razem w Anglii 2:1, a oba gole dla gości zdobył Gabończyk Pierre-Emerick Aubameyang (Polak grał 90 minut). U siebie Niemcy zwyciężyli 3:0.

Jednego ze swych przedstawicieli w LE Anglicy stracili w "derbowym" boju między Manchesterem United i Liverpoolem. Ekipa trenera Juergena Kloppa skutecznie broniła dwubramkowej zaliczki z Anfield. Na trafienie z "jedenastki" Francuza Anthony'ego Martiala w 32. minucie w drugiej połowie odpowiedział Brazylijczyk Philippe Coutinho i mecz zakończył się remisem 1:1.

Największą niespodziankę sprawiła Sparta Praga, która pokonała w Rzymie Lazio 3:0. Choć Lazio ostatnio nie prezentowało się najlepiej, to było faworytem, zwłaszcza po remisie 1:1, jaki padł w stolicy Czech. Goście już po 12 minutach prowadzili jednak 2:0 po trafieniach Borka Dockala i Ladislava Krejciego. Krótko przed przerwą Lukas Julis podwyższył na 3:0 i jak się później okazało ustalił rezultat spotkania.

Stawkę ćwierćfinalistów uzupełniły Szachtar Donieck, który drugi raz pokonał Anderlecht Bruksela, tym razem w Belgii 1:0, oraz SC Braga. Portugalski zespół pokonał Fenerbahce Stambuł 4:1.

Przełomowym momentem w Bradze była czerwona kartka, którą w 66. minucie - po drugiej żółtej - ujrzał Turek Mehmet Topal. Do tego momentu goście, którzy mieli w zapasie zwycięstwo 1:0 z pierwszego pojedynku, remisowali 1:1. Później jednak stracili w ciągu 14 minut trzy bramki i odpadli z rozgrywek.

Losowanie par ćwierćfinałowych - w piątek o godz. 13.

18:57

Witamy w relacji NA ŻYWO z rewanżowych meczów 1/8 finału Ligi Europy!

19:01

Jako pierwsi swoje spotkania rozpoczynają:

Lazio Rzym - Sparta Praga
Bayer Leverkusen - FC Villarreal
Valencia CF - Athletic Bilbao

19:04

Najbliżej awansu do kolejnej fazy Ligi Europy są piłkarze Villarrealu. Hiszpanie w pierwszym meczu pokonali 2:0 Bayer Leverkusen. Valencia uległa przed tygodniem na San Mames w Bilbao 0:1 baskijskiej drużynie. Z kolei Lazio zremisowało w Pradze 1:1 z miejscową Spartą.

19:12

10' Lazio - Sparta 0:1

GOOOOOOL! Borek Dockal daje Czechom prowadzenie na Stadio Olimpico!

19:13

12' Lazio - Sparta 0:2

GOOOOOOOL! Sensacja w Rzymie! Ladislav Krejcie strzelcem drugiego gola dla Sparty! Rzymianie w tej chwili potrzebują do awansu aż trzech goli.

19:15

13' Valencia - Athletic Bilbao 1:0

GOOOOOOOL! Santi Mina odrabia straty z pierwszego meczu na San Mames.

19:30

19' Valencia - Athletic Bilbao 1:0

Nietoperze cały czas w natarciu. Zespół Gary'ego Neville'a chce pójść za ciosem.

19:33

Po 30 minutach gry jesteśmy świadkami sensacji w Rzymie, gdzie Lazio przegrywa już 0:2 ze Spartą Praga. Z kolei Valencia zdołała odrobić straty z pierwszego meczu i prowadzi 1:0 z Athletikiem Bilbao. W Leverkusen w meczu Bayer - Villarreal jak na razie 0:0.

19:39

37' Valencia - Athletic Bilbao 2:0

GOOOOOOOL! Gospodarze zasłużenie wychodzą na prowadzenie po golu Aderlana Santosa!

19:42

41' Valencia - Athletic Bilbao 2:0

Nietoperzom wciąż mało! Zabrakło niewiele, aby Aderlan Santos po raz drugi wpisał się na listę strzelców. Strzał z woleja minimalnie minął bramkę gości.

19:45

44' Lazio - Sparta 0:3

GOOOOOOL! Niewiarygodne sceny w Rzymie! Sparta strzeliła trzeciego gola, a tej sztuki dokonał Lukas Julis.

19:50

Oto wyniki do przerwy:

Lazio Rzym - Sparta Praga        0:3
Bayer Leverkusen - FC Villarreal 0:0
Valencia CF - Athletic Bilbao    2:0

20:05

Rozpoczęły się drugie odsłony spotkań rozgrywanych w Rzymie, Leverkusen oraz Walencji.

23:51

Sprawcą największej sensacji są jak do tej pory piłkarze Sparty Praga. Czesi wręcz znokautowali Lazio w pierwszej połowie aplikując im trzy gole, nie tracąc żadnego. Nic dziwnego, że już w zasadzie mogą świętować awans.

23:51

Szkoleniowiec Valencii Gary Neville oraz boczny obrońca Nietoperzy Jose Luis Gaya mają powody do zadowolenia. Zespół prowadzony przez Anglika wciąż prowadzi 2:0 nad ekipą z San Mames, a Gaya rozgrywa świetne zawody.

20:17

60' Bayer - Villarreal 0:0

Czas mija i działa na niekorzyść Aptekarzy, którzy wciąż nawet w połowie nie odrobili strat z pierwszego meczu.

20:19

61' Valencia - Athletic 2:0

Trzeci gol dla Nietoperzy wisi w powietrzu!

20:21

63' Valencia - Athletic 2:0

Świetna szansa przed Gayą, ale gracz Valencii spudłował.

20:23

67' Bayer - Villarreal 0:0

Żółta Łódź Podwodna była bliska objęcia prowadzenia! Kontratak hiszpańskiej ekipy zakończony niecelny strzałem Cedrica Bakambu.

20:30

69' Valencia - Athletic 2:0

Gospodarze nadal w natarciu! Robią wszystko, żeby przypieczętować wygraną trzecim golem.

23:52

75' Bayer - Villarreal 0:0

Aptekarze walczą, ale coraz częściej się odkrywają przez co narażają się na kontry. Chicharito jest aktywny pod bramką Hiszpanów, ale Meksykanin wciąz bez gola.

20:35

76' Valencia - Athletic 2:1

GOOOOOOOL! Zemściły się wszystkie niewykorzystane okazje gospodarzy. Nietoperzy pogrążył ich były piłkarz przeżywający drugą młodość Artiz Adruiz.

23:52

W Rzymie kibice Sparty Praga fetują już awans swoich ulubieńców do kolejnej fazy Ligi Europy. Lazio wciąż przegrywa 0:3...

20:45

85' Valencia - Athletic 2:1

Gospodarze rzucili się do rozpaczliwych ataków i jeden z nich prawie przyniósł im gola. Jednak Sofiane Feghouliemu zabrakło bardzo niewiele.

20:48

91' Bayer - Villarreal 0:0

Gości byli o włos od strzelenia gola, ale Ramalho wybił piłkę tuż sprzed linii bramkowej.

20:49

94' Bayer - Villarreal 0:0

Tym razem Bernd Leno zatrzymał napastnik przyjezdnych w sytuacji sam na sam.

21:08

W barwach Borussii Dortmund od początku przeciwko Tottenhamowi na White Hart Lane gra Łukasz Piszczek.

21:08

Z kolei Grzegorz Krychowiak w starciu Sevilli z FC Basel zasiadł na ławce rezerowowych. Polak dopiero co wrócił po kontuzji.

21:12

4' Manchester United - Liverpool 0:0

Czerwone Diabły od razu przeszły do ataku. Nic dziwnego, bo gospodarze potrzebują dwóch goli, żeby odrobić straty z pierwszego meczu.

21:16

8' Tottenham - Borussia Dortmund 0:0

Koguty podobnie jak Czerwone Diabły starają się narzucić swój styl gry ekipie Thomasa Tuchela.

21:19

11' Sporting Braga - Feherbahce 1:0

GOOOOOOL! Portugalczycy odrabiają straty z pierwszego meczu! Strzelcem gola jest Ahmed Hassan.

21:25

15' Manchester United - Liverpool 0:0

Gospodarze szturmują bramkę The Reds, ale przyjezdni grają bardzo rozsądnie i spokojnie w defensywie.

21:26

18' Manchester United - Liverpool 0:0

Strzał głową Jessego Lingarda zatrzymany przez Siomona Mignoleta.

21:27

19' Manchester United - Liverpool 0:0

Juan Mata znalazł się w wybornej sytuacji, ale Hiszpan nie trafił czysto w piłkę w rezultacie uderzył obok bramki gości.

21:31

24' Tottenham - BVB 0:1

GOOOOOOOL! Cudowne uderzenie z dystansu Pierre-Emericka Aubameyanga daje prowadzenie dortmundczykom. Hugo Lloris był bez szans.

21:35

29' Tottenham - BVB 0:1

Świetna indywidualna akcja Łukasza Piszczka, ale zakończona nie udanym dośrodkowaniem.

21:35

28' Man Utd - Liverpool 0:0

Kapitalna interwencja Davida De Gei po strzale z dystansu Coutinho.

21:38

30' Man Utd - Liverpool 0:0

Kolejna próba z dystansu piłkarza The Reds! Tym razem Roberto Firmino sprawdził czujność De Gei, ale Hiszpan pewnie złapał futbolówkę.

21:39

31' Man Utd - Liverpool 0:0

Karny dla gospodarzy! Faulował Nathan Clyne Anthony'ego Martiala.

21:40

31' Man Utd - Liverpool 1:0

GOOOOOOOL! Sam poszkodowany zamienił jedenastkę na gola. Martial otworzył wynik meczu!

21:41

35' Sevilla - FC Basel 1:0

GOOOOOOL! Adil Rami pokonał Tomasa Vaclika.

21:43

33' Man Utd - Liverpool 1:0

Ależ mogła być odpowiedź The Reds! Daniel Sturridge oddał kapitalny strzał z rzutu wolnego z ostrego kąta. Piłka po uderzeniu Anglika zatrzymała się na poprzeczce bramki strzeżonej przez Davida De Geę.

21:45

37' Man Utd - Liverpool 1:0

Zespół can Gaala cały czas w natarciu! Oblężenie bramki gości trwa w najlepsze.

21:48

41' Man Utd - Liverpool 1:0

To powinien być gol dla The Reds. Jordan Henderson minimalnie przestrzelił.

21:49

44' Sevilla - FC Basel 2:0

GOOOOOOOL! Kevin Gameiro zamienił podanie Jose Antonio Reyesa na gola!

21:51

45' Sevilla - FC Basel 3:0

GOOOOOOOL! Ależ się dzieje w Sewilli! Kevin Gameiro po raz drugi w odstępie niespełna minuty wpisał się na listę strzelców.

23:52

Jurgen Klopp jest wściekły, gdy patrzy na grę swoich podopiecznych.

21:54

45' Man Utd - Liverpool 1:1

GOOOOOOL do szatni! Trener Klopp może odetchnąć, bo Coutinho zdobył wspaniałą bramkę. Brazylijczyk wykiwał całą defensywę gospodarzy, a na koniec zabawił się z jednym z najlepszych bramkarzy świata Davidem De Geę.

21:55

45'+3 Sporting Braga - Fenerbahce 1:1

GOOOOOOL! Potuk daje remis w doliczonym czasie gry!

23:53

Szalona radość graczy Liverpoolu, którzy są w doskonałej sytuacji. Manchester United do awansu potrzebuje aż trzech goli.

22:10

Rozpoczęły się drugie odsłony meczów rozpoczętych o 21:00.

22:15

49' Man Utd - Liverpool 1:1

Fellaini ukarany żółtą kartką za uderzenie łokciem Lovrena. Wydaje się, że arbiter miał podstawy do pokazania czerwonej kartki belgijskiemu pomocnikowi.

22:21

54' Man Utd - Liverpool 1:1

Zespół z Old Trafford nie powiedział ostatniego słowa! Gospodarze mają przewagę i od początku drugiej połowy znajdują się od bramką The Reds.

22:23

60' Sevilla - FC Basel 3:0

Ta zmiana musiała bardzo ucieczyć selekocjonera Adama Nawałkę. Na placu gry w miejsce Iborry pojawił się Grzegorz Krychowiak. Polak wraca po ponad miesiącu przerwy.

22:28

66' Sevilla - FC Basel 3:0

Grzegorz Krychowiak poturbowany w polu karnym.

22:36

71' Tottenham - BVB 0:2

GOOOOOOL! Drugie trafienie Pierre-Emericka Aubameyanga. To jest mecz Gabończyka na White Hart Lane!

23:53

Marco Reus i Pierre-Emerick Aubameyang mają powody do zadowolenia.

22:40

74' Tottenham - BVB 1:2

GOOOOOOL! Heung-Min Son pokonał Romana Weidenfellera.

22:44

74' Sporting Braga - Fenerbahce 3:1

GOOOOOOL! Gospodarze wyszli na dwubramkowe prowadzenie w ciągu pięciu minut. Najpierw rzut karny na gola zamienił Josue, a w 74. minucie Nikola Stojiljkovic wpisał się na listę strzelców.

23:53

81' Man Utd - Liverpool 1:1

Podopieczni Louisa van Gaala robią co mogą, ale w gruncie rzeczy są po prostu bezradni.

22:51

84' Sporting Braga - Fenerbahce 4:1

GOOOOOOOL! Rafa Silva dobił tureckiego potentata!

22:56

90'+3 Anderlecht - Szachtar 0:1

GOOOOOOL! Eduardo przesądził o losach rywalizacji na stadionie w Brukseli. Były napastnik Arsenalu pojawił się na placu gry w 91. minucie, a już niespełna 120 sekund później wpisał się na listę strzelców.