Ruch zaczął oddłużanie od "zbicia" 10 milionów

Piłka nożna
Ruch zaczął oddłużanie od "zbicia" 10 milionów
fot. PAP

Ruch Chorzów zredukował swój dług wobec finansującego go ostatnio funduszu z ok. 22 do 12 mln zł. Kwestia całkowitego zewnętrznego oddłużenia klubu rozstrzygnie się podczas marcowej sesji rady miejskiej, do której Ruch wystąpił o pożyczkę w wysokości 18 mln.

- Porozumienie z funduszem otwiera drogę do całkowitego oddłużenia Ruchu. Trwają negocjacje z pozostałymi wierzycielami – powiedziała rzeczniczka „Niebieskich” Donata Chruściel.

Jeżeli radni zaakceptują wniosek klubu, Ruch będzie miał długi „wewnętrzne”, czyli wobec swoich udziałowców. Akcje spółki należą m.in. do samorządu i prezesa klubu Dariusza Smagorowicza.

Ten ostatni przyznał, że jeśli podczas zaplanowanej na 31 marca sesji nie będzie zgody na pożyczkę, licencja dla 14-krotnego mistrza Polski będzie zagrożona, a w konsekwencji może mu grozić upadłość.

Chorzowianie "przeinwestowali" po wywalczeniu wicemistrzostwa w 2012 roku.

- Rozeszły się nam wtedy przychody z kosztami – tłumaczył Smagorowicz.

Potem klub korzystał z usług firmy zapewniającej płynność finansową a konto przyszłych wpływów, m.in. ze sprzedaży praw telewizyjnych. Nie wszystkie te pożyczki zostały w całości spłacone, a niedawno kontrahent, po zmianach właścicielskich, postanowił zakończyć współpracę i zażądał natychmiastowego uregulowania zobowiązań. Umowa dotycząca porozumienia w tej kwestii została podpisana.

Zdaniem prezesa, klub kontrolowany nie tylko przez PZPN, ale i UEFA, w ostatnich latach mocno ograniczył koszty i wydatki. Nie będzie miał kłopotów z wykazaniem braku zaległości wobec podmiotów związanych z PZPN (piłkarze, trenerzy, pracownicy, kluby), natomiast ma problem z tzw. przyszłą informacją finansową, też istotną w procesie licencyjnym.

W tle pożyczki jest kwestia budowy nowego stadionu dla Ruchu, co obiecał podczas ostatniej kampanii wyborczej prezydent Chorzowa Andrzej Kotala. Jeśli miasto wesprze klub pożyczką, rozpoczęcie budowy ma się opóźnić o dwa lata. Zgodzili się na to kibice, z którymi spotkali się kilka dni wcześniej Kotala i Smagorowicz.

Obecnie użytkowana przez Ruch arena przy ul. Cichej ma 80 lat i może pomieścić 10 tysięcy widzów. Prezes jest od dawna zwolennikiem gry "Niebieskich" na położonym również w Chorzowie Stadionie Śląskim o pojemności 55 tysięcy, który jest modernizowany od lat i ma być gotowy w 2017 roku.

Jego plan zakłada, że drużyna przeniesie się na „Śląski” na dwa lata, w tym czasie miałby powstać stadion miejski i albo Ruch na niego wróci, jeśli przeprowadzka nie przyniesie sukcesu frekwencyjnego, albo obiekt stanie się ośrodkiem szkolno-treningowym dla klubowej akademii.

RH, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze