Trener Stocha: Horngacher powinien być wybrany już rok temu

Zimowe
Trener Stocha: Horngacher powinien być wybrany już rok temu
fot. PAP

Według Stanisława Trebuni-Tutki, który w klubie LKS Poroniec prowadził przez osiem lat Kamila Stocha, wybór Austriaka Stefana Horngachera na trenera głównego kadry narodowej skoczków narciarskich przez komisję konkursową PZN jest dobry, chociaż trochę spóźniony.

"Wybór bardzo dobry, gdy weźmie się pod uwagę jego osiągnięcia nie tylko za granicą, ale i u naszych juniorów w sezonie 2004/2005, co zaowocowało m.in. srebrnym medalem MŚ w drużynie (Kamil Stoch, Piotr Żyła, Wojciech Topór, Paweł Urbański), ale moim zdaniem spóźniony o co najmniej rok" - powiedział Trebunia-Tutka.

 

Poproszony o uzasadnienie szkoleniowiec stwierdził, że już od pewnego czasu obserwując treningi np. na zakopiańskiej Wielkiej Krokwi zauważył pewne symptomy, jak to określił - zmęczenia się sobą - co jest w sporcie zupełnie naturalną koleją rzeczy.

 

"Między innymi wtedy, gdy Maciej Kot i Dawid Kubacki przeżywali jak to mówiono kryzys i ich wyniki zaczęły być coraz gorsze. Zostali przeniesieni do kadry B i cóż się wtedy stało? Kilkanaście treningów i pojawiły się dobre starty w zawodach niższej rangi, a co ważniejsze, obaj zrobili wielkie postępy. To powinien być sygnał, że być może coś w ekipie zaczyna się dziać" - zauważył szkoleniowiec.

 

Wracając do oceny wyboru, którego w czwartek dokonała komisja konkursowa Polskiego Związku Narciarskiego powiedział, że Horngacher to przedstawiciel doskonałej austriackiej szkoły, dającej gwarancję solidnej i przynoszącej efekty pracy.

 

"Tam i u Niemców od kilkudziesięciu lat jest stary, dobry warsztat trenerski. Mają dużą wiedzę ale i też dyscyplinę. Gdy tylko cała ekipa się dogada, to na wyniki nie trzeba będzie długo czekać" - podsumował Trebunia-Tutka, który trenował Stocha w LKS Poroniec Poronin w latach 2001-09.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie