PZPN zaprezentował Narodowy Model Gry i Pro Junior System

Piłka nożna
PZPN zaprezentował Narodowy Model Gry i Pro Junior System
fot. Cyfrasport

Polski Związek Piłki Nożnej na środowej konferencji prasowej zaprezentował dwie nowe inicjatywy, czyli Narodowy Model Gry i Pro Junior System.

PZPN uchwalił system, w myśl którego nagradzane będą kluby ekstraklasy,1 i 2 ligi za występy ich wychowanków w ligach lub reprezentacjach, w tym młodzieżowych. W sumie związek przeznaczy na premie ok. 10 milionów złotych.

 

Na każdym poziomie będzie tworzony ranking klubów, oparty na liczbie wychowanków, liczbie rozegranych przez nich minut i rodzaju rozgrywek, w których wystąpią. Zespół ekstraklasy, który będzie mógł pochwalić się największym współczynnikiem, otrzyma 1,4 mln zł nagrody. Drużyna z drugiego miejsca dostanie milion, a z trzeciego - 600 tysięcy zł.

 

W 1 i 2 lidze premie otrzyma po pięć klubów. Za pierwsze miejsce będzie to odpowiednio 1,3 mln i 750 tysięcy zł.

 

- Żeby młodzieżowiec lub wychowanek mógł być zarejestrowany w systemie Pro Junior System, musi rozegrać w ciągu sezonu co najmniej 270 minut oraz pięć meczów. Kluby, które zostaną zdegradowane z rozgrywek, nie będą uwzględniane w nagrodach finansowych. Klasyfikacja będzie prowadzona na bieżąco i udostępniana klubom - wyjaśnił prezes PZPN Zbigniew Boniek.

 

Dodał, że w Ekstraklasie nagradzane będą tylko trzy kluby, ponieważ ich podstawowym zadaniem jest walka na arenie międzynarodowej, a promowanie juniorów to funkcja drugorzędna.

 

Według wyliczeń na sezon 2014/15 pierwszy w klasyfikacji - ze zdecydowaną przewagą - był Lech Poznań, który wywalczył tytuł mistrza Polski. Kolejne miejsca zajęły Pogoń Szczecin i Jagiellonia Białystok. Legia Warszawa była 11.

 

- Czy granie juniorami, dobrą, zdolną młodzieżą, to jest osłabianie własnego zespołu? Czasami efekty szkoleniowe i wynikowe są lepsze niż w przypadku posiłkowania się zawodnikami, którzy być może w futbolu nie chcą już nic osiągnąć, ale jeszcze chcieliby w piłkę pograć. Uważamy, że jest to ważny krok w celu promowania naszych zawodników - podkreślił Boniek.

 

Na środowej konferencji PZPN zaprezentowano także projekt Narodowy Model Gry, czyli instrukcję, która ma służyć trenerom przy pracy z podopiecznymi. Podręcznik pod tym samym tytułem zawiera wskazówki dotyczące taktyki oraz sposobu przekazania wiedzy podopiecznym.

 

Narodowy Model Gry oparty jest na kilku kluczowych filarach - opracowaniu schematów i organizacji gry w określonych rozwiązaniach i systemie, stworzeniu profilów indywidualnych zawodników, unifikacji nazewnictwa oraz określeniu faz gry. Podręcznik w nakładzie 7000 sztuk zostanie rozdysponowany przez wojewódzkie związki piłkarskie. Będzie również dostępny w formacie pdf na stronie laczynaspilka.pl.

 

Nagrody w Pro Junior System:

 

Ekstraklasa - 3 mln zł

 

1. miejsce - 1,4 mln zł

2. miejsce - 1 mln zł

3. miejsce - 600 tys. zł

 

1 liga - 4,5 mln zł

 

1. miejsce - 1,3 mln zł

2. miejsce - 1,1 mln zł

3. miejsce - 900 tys. zł

4. miejsce - 700 tys. zł

5. miejsce - 500 tys. zł

 

2 liga - 2,5 mln zł

 

1. miejsce - 750 tys. zł

2. miejsce - 625 tys. zł

3. miejsce - 500 tys. zł

4. miejsce - 375 tys. zł

5. miejsce - 250 tys. zł

 

MC, Polsat Sport, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze