Liga Europy: Klopp nie zdobył Dortmundu. Triumf Sevilli w Bilbao

Borussia Dortmund po kapitalnym widowisku zremisowała 1:1 z Liverpoolem. Dla trenera The Reds Jurgena Kloppa był to sentymentalny powrót na Signal Iduna Park. Całe spotkanie przeciwko ekipie z Anfield rozegrał Łukasz Piszczek. Sevilla z Grzegorzem Krychowiakiem w składzie odniosła cenne zwycięstwo na San Mames w Bilbao nad Athleticem 2:1. Rewanże za tydzień.

Trener Liverpoolu Juergen Klopp wyszedł przed pierwszym gwizdkiem z szatni, aby przejść się po murawie stadionu w Dortmundzie i pozdrowić kibiców gospodarzy. W sumie pracował siedem sezonów w Borussii, doprowadzając drużynę m.in. do dwóch tytułów mistrza Niemiec. Pożegnał się z klubem 23 maja 2015 roku.

Piszczek, który rozegrał w czwartek cały mecz, jest jego byłym podopiecznym, podobnie jak występujący obecnie we włoskiej Fiorentinie Jakub Błaszczykowski oraz napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski.

Kibice obu zespołów odśpiewali przed rozpoczęciem spotkania wspólnie utwór "You Will Never Walk Alone", który jest hymnem obydwu klubów. W ciągu dnia nie brakowało innych akcentów świadczących o tym, że choć stawka jest wysoka, można mówić o "meczu przyjaźni". Fani w żółto-czarnych i czerwonych koszulkach pili wspólnie piwo i zajadali się kiełbaskami w pobliżu stadionu.

Na boisku rywalizacja była jednak zaciekła. Gospodarze lepiej rozpoczęli spotkanie i częściej atakowali, ale Liverpool bronił się skutecznie. "The Reds" wyprowadzili w pierwszej połowie tak naprawdę dwie groźne akcje, a pierwszą z nich wykorzystał w 36. minucie reprezentant Belgii Divock Origi. Jego strzał sprzed linii pola karnego próbował zablokować Piszczek, ale piłka otarła się o nogę Polaka i wpadła do siatki. Klopp nie krył radości z gola. W ostatniej akcji pierwszej części spotkania Origi nie wykorzystał sytuacji sam na sam.

Jednak niespełna trzy minuty po zmianie stron Borussia odrobiła stratę - do siatki trafił głową Mats Hummels. Później inicjatywę niespodziewanie przejęli liverpoolczycy, ale gospodarzy ratował bramkarz Roman Weidenfeller. Z czasem mecz się wyrównał, a bramki już nie padły.

Remis jest korzystniejszy dla "The Reds". Wystarczy im bezbramkowy remis w rewanżu, aby awansować do półfinału. Faworytem przed pierwszym gwizdkiem byli jednak dortmundczycy, którzy na pewno nie złożą broni na Anfield. W 2016 roku nie przegrali jeszcze meczu (14 zwycięstw i trzy remisy).

W Bilbao prowadzenie objęli w 47. minucie gospodarze, kiedy głową do siatki trafił najskuteczniejszy strzelec trwającej edycji LE Aritz Aduriz (dziewięć goli). Dziewięć minut później wyrównał Francuz Timothee Kolodziejczak, a zwycięstwo Sevilli zapewnił w 83. Vicente Iborra.

Andaluzyjczycy, którzy triumfowali w tych rozgrywkach w ubiegłym roku i dwa lata temu, są w bardzo dobrej sytuacji przed rewanżem. Taką perspektywę ma również Szachtar Donieck, który pokonał w Portugalii Bragę również 2:1.

Taki samym wynikiem, tyle że u siebie, swój mecz wygrał Villarreal. Rywalem była Sparta Praga. Obie bramki dla gospodarzy zdobył niezwykle skuteczny ostatnio we wszystkich rozgrywkach reprezentant DR Konga Cedric Bakambu.

Półfinały odbędą się 28 kwietnia i 5 maja, a finał zaplanowano na 18 maja w Bazylei.

Wyniki pierwszych meczów 1/4 finału Ligi Europejskiej:
czwartek, 7 kwietnia Borussia Dortmund - FC Liverpool 1:1 (0:1) Athletic Bilbao - FC Sevilla 1:2 (0:0) SC Braga - Szachtar Donieck 1:2 (0:1) Villarreal - Sparta Praga 2:1 (1:1) rewanże - 14 kwietnia (godz. 21.05) półfinały - 28 kwietnia i 5 maja finał - 18 maja w Bazylei

21:01

Witamy w relacji na żywo par ćwierćfinałowych Ligi Europy!

21:03

Zdecydowanie najciekawiej spośród czwartkowych ćwierćfinałów Ligi Europy zapowiada się starcie na Signal Iduna Park pomiędzy Borussią Dortmund, a Liverpoolem, prowadzonym przez byłego trenera BVB Juergena Kloppa.

21:04

W zespole Borussii od początku spotkanie przeciwko The Reds rozpocznie reprezentant Polski - Łukasz Piszczek.

21:07

Z kolei na San Mames w Bilbao na murawę wybiegł drugi z naszych reprezentantów Grzegorz Krychowiak w meczu Athletic Bilbao - Sevilla.

21:08

Zaczęły się mecze na czterech stadionach. Ruszamy!

21:09

3' Villarreal - Sparta Praga 1:0

GOOOOOOOOL! Ależ otwarcie przez Żółtą Łódź Podwodną! Gospodarze wyszli na prowadzenie po trafieniu Cedrica Bakambu.

21:12

5' BVB - Liverpool 0:0

Borussia od początku przeszła do ofensywy. Gospodarze chcą narzucić swój styl gry.

00:06

Jurgen Klopp dzień przed meczem rozdawał autografy wśród kibiców z Dortmundu. Humor niemieckiemu trenerowi dopisywał. Przekonamy się jak będzie po meczu.

21:16

10' Athletic - Sevilla 0:0

Zespół Grzegorza Krychowiaka w natarciu, ale strzał Kevina Gameiro niecelny.

21:20

12' BVB - Liverpool 0:0

Gospodarze grają atakiem pozycyjnym, a The Reds póki co przyglądają się grze BVB. Jednak podopieczni Jurgena Klopp nie pozwalają zbyt blisko podejść dortmundczykom pod własną bramkę.

21:21

15' BVB - Liverpool 0:0

Próba Marco Reusa zza pola karnego niecelna.

21:24

17' BVB - Liverpool 0:0

Ależ było groźnie pod bramką gości! Marcel Schmelzer świetnie podłączył się w akcję ofensywną i niewiele brakowało, a Niemiec zaliczyłby asystę.

00:07

Między innymi takie transparenty powitały Jurgena Kloppa na Signal Iduna Park. Szkoleniowiec The Reds może czuć się jak w domu.

21:28

20' BVB - Liverpool 0:0

Po dośrodkowaniu Jamesa Milnera było niezwykle groźnie pod bramką BVB. Strzał głową oddał Dejan Lovren, ale Roman Weidenfeller pewnie interweniował. Następnie Chorwat faulował blisko 36-letniego bramkarza Borussii.

21:30

23' BVB - Liverpool 0:0

Weidenfeller ucierpiał w starciu z Lovrenem, ale po chwili Niemiec doszedł do siebie i może kontynuować grę.

21:31

25' BVB - Liverpool 0:0

Tempo na Signal Iduna Park może nie jest jak do tej pory zawrotne, ale jest to ciekawe widowisko. Łukasz Piszczek aktywny i widoczny również w ofensywnych akcjach.

21:33

27' Athletic - Sevilla 0:0

Ekipa Unaia Emery'ego póki co ma minimalną przewagę, choć nie przekłada się o na gole.

00:07

Tuż przed rozpoczęciem meczu Jurgen Klopp serdecznie przywitał się z szefem Borussii Dortmund Hansem-Joachimem Watzke.

21:36

30' BVB - Liverpool 0:0

Kąśliwe uderzenie z rzutu wolnego w wykonaniu Pierre-Emerick Aubameyang, ale Gabończyk nie trafił w światło bramki.

21:37

31' BVB - Liverpool 0:0

Kolejna akcja zespołu Thomasa Tuchela! Aubameyang zagrywał do niepilnowanego Reusa, ale Sakho był na posterunku i wybił piłkę na rzut rożny.

21:40

33' BVB - Liverpool 0:0

Kolejna próba gospodarzy! Tym razem z dystansu strzelał Henrich Mychitarian, ale uderzenie Ormianina również niecelne.

21:41

35' BVB - Liverpool 0:0

Borussia cały czas atakuje! Tym razem strzał Aubameyanga celny, ale zbyt lekki.

21:43

36' BVB - Liverpool 0:1

GOOOOOOL! Sensacja w Dortmundzie! The Reds wyszli na prowadzenie po golu Divock Origiego.

21:44

W trafienie dla gości był zamieszany Łukasz Piszczek, który najpierw zgubił krycie, a następnie piłka po drodze odbiła się od reprezentanta Polski i wpadł do bramki.

21:49

42' BVB - Liverpool 0:1

Po stracie gola uszło nieco powietrze z piłkarzy Thomasa Tuchela.

21:51

45' Sporting Braga - Szachtar Donieck 0:1

GOOOOOOL! Bramkę do szatni zdobył Jarosław Rakicki.

00:07

45' BVB - Liverpool 0:1

Thomas Tuchel wciąż mobilizuje swoich piłkarzy. Końcówka pierwszej odsłony mija pod znakiem szaleńczych ataków BVB.

21:57

45'+4 BVB - Liverpool 0:1

Origi stanął przed szansą na strzelenie drugiego gola, ale Weidenfeller świetnie interweniował w sytuacji sam na sam z młodym Belgiem. Niemiecki bramkarz zgłaszał głośne pretensje do sędziego za co został ukarany żółtą kartką.

21:58

BVB - Liverpool 0:1

Mnóstwo okazji strzeleckich oglądali kibice na Signal Iduna Park zwłaszcza po stronie gospodarzy, który zabrakło wykończenia.

22:11

48' Athletic - Sevilla 1:0

GOOOOOOL! Prowadzenie Baskom daje nie kto inny jak Aritz Aduriz.

22:15

48' BVB - Liverpool 1:1

GOOOOOOOL! Mats Hummels daje wyrównanie gospodarzom! Dobry strzał głową w wykonaniu Niemca.

22:18

51' BVB - Liverpool 1:1

Dwie kapitalne interwencje Weidenfellera po strzałach Coutinho!

22:19

56' Athletic - Sevilla 1:1

GOOOOOOL! Trafienie wyrównujące dla gości zaliczył Timothee Kolodziejczak.

22:27

59' BVB - Liverpool 1:1

Widać, że obie ekipy nie są zadowolone z remisu. I jedni, i drudzy dążą do strzelnie drugiego gola.

22:28

63' Villarreal - Sparta Praga 2:1

GOOOOOOOL! Ponownie Cedric Bakambu wyprowadza zespół z El Madrigal na prowadzenie.

22:40

75' Sporting Braga - Szachtar Donieck 0:2

GOOOOOOOL! Szachtar robi swoje w Bradze. Facundo Ferreyra podwyższył prowadzenie.

00:07

Mats Hummels i jego koledzy odetchnęli po golu wyrównującym, ale to jeszcze nie koniec. BVB nie zadowoli się remisem u siebie.

22:47

78' BVB - Liverpool 1:1

Bilety na mecz w Dortmundzie już dawno zostały wyprzedane, ale kibice na Signal Iduna Park nie zawiedli się przychodząc na stadion. Obie ekipy stworzyli świetne widowisko.

22:49

82' Athletic - Sevilla 1:2

GOOOOOOL! Iborra po asyście Gameiro dał prowadzenie ekipie z Andaluzji! Ekipa Unaia Emery'ego jest w tej chwili w wymarzonej sytuacji przed rewanżem.

22:58

89' Sporting Braga - Szachtar Donieck 1:2

GOOOOOOL! Trafienie kontaktowe dla Bragi. Strzelcem gola Wilson Eduardo.