Memoriał Szelesta: W Warszawie walka o Rio

Lekkoatletyka
Memoriał Szelesta: W Warszawie walka o Rio
fot. PAP

Krajowa czołówka rzutu oszczepem, w tym rekordzistka kraju Barbara Madejczyk i mistrzyni Europy juniorek Maria Andrejczyk, wystąpi 21 maja w Memoriale Zygmunta Szelesta w Warszawie. Będzie to pierwsza okazja, by w polskim mityngu wywalczyć minimum olimpijskie.

Zawody w Warszawie zostały wpisane do międzynarodowego kalendarza European Athletics, dlatego impreza cieszy się także zainteresowaniem lekkoatletów zagranicznych.

 

"Oczywiście w rzucie oszczepem mężczyzn kibice będą mogli zobaczyć całą krajową czołówkę – to nie dziwi, bo jest to konkurencja memoriałowa. Cieszę się, że zgłaszają chęć startu w Warszawie także sportowcy z innych krajów. Prowadzimy rozmowy z oszczepnikami z Finlandii, Ukrainy, Niemiec oraz Słowenii i mam nadzieję, że uda nam się je doprowadzić do szczęśliwego końca" – powiedział koordynujący przygotowania do zawodów Krzysztof Glinka, na co dzień sekretarz Okręgowego Związku LA w Warszawie.

 

Pewne jest, że na starcie rzutu oszczepem kobiet pojawią się dwie rekordzistki Polski – seniorek Madejczyk (LKS Jantar Ustka), w przeszłości finalistka igrzysk oraz wschodząca gwiazda tej konkurencji i rekordzistka kraju w kategorii juniorek Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki).

 

"Chciałabym na Memoriale Szelesta wypełnić minimum PZLA na igrzyska w Rio, które wynosi 62,00 m. Czuję, że przygotowania do sezonu idą bardzo dobrze i będę w stanie w Warszawie osiągnąć taki rezultat. Zawody są poświęcone najlepszemu trenerowi w historii rzutu oszczepem w Polsce i fajnie byłoby uczcić go dobrym wynikiem" - skomentowała mistrzyni Europy juniorek, uczestniczka zeszłorocznych mistrzostw świata w Pekinie.

 

Podobnie jak w ubiegłym roku ważnym punktem programu będzie mini-wielobój, rozgrywany w międzynarodowej obsadzie. Na starcie będzie m.in. najlepszy polski wieloboista Paweł Wiesiołek (Warszawianka).

 

Oprócz rzutu oszczepem (kobiet i mężczyzn) i mini-wieloboju w programie imprezy planowane są także inne konkurencje – kobiety rywalizować będą w biegach na 100, 400 i 800 metrów, a panowie na 200, 400 i 1500 metrów oraz w skoku w dal i pchnięciu kulą.

 

Początek zawodów zaplanowano na godz. 17.00. Wstęp dla kibiców będzie bezpłatny.

 

Mityng odbędzie się po raz drugi i upamiętni postać zmarłego 13 kwietnia 1990 roku Zygmunta Szelesta – wybitnego trenera rzutu oszczepem, wychowawcy medalistów olimpijskich, mistrzostw Europy i rekordzistów, wieloletniego pracownika naukowego warszawskiej AWF, autora szeregu opracowań dotyczących tej konkurencji lekkoatletycznej. To on wychował wicemistrza olimpijskiego i rekordzistę świata Janusza Sidło oraz dwukrotnego medalistę ME Władysława Nikiciuka.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze