Liga Europy: Liverpool od 1:3 do 4:3! Awans Sevilli Krychowiaka!

Liverpool, który choć przegrywał 0:2 i 1:3, pokonał Borussię Dortmund 4:3, broniąca trofeum Sevilla Grzegorza Krychowiaka, która po karnych wyeliminowała Athletic Bilbao, inny hiszpański klub - Villarreal oraz Szachtar Donieck to półfinaliści piłkarskiej Ligi Europy.

Przed rozpoczęciem ćwierćfinałów największe emocje budziła rywalizacja Borussii z Liverpoolem, prowadzonym przez jej niedawnego trenera Juergena Kloppa. Remis 1:1 przed tygodniem w Niemczech sprawił, że faworytem rewanżu wydawał się zespół angielski, ale to rywale, z Łukaszem Piszczkiem w składzie, odnotowali wymarzony początek.

Po trafieniach Ormianina Henricha Mchitarjana i Gabończyka Pierre-Emericka Aubameyanga goście już w dziewiątej minucie prowadzili 2:0. Nadzieje w serca fanów "The Reds" wlał trzy minuty po przerwie Belg Divock Origi, ale po kolejnych dziewięciu Marco Reus ostudził zapędy miejscowych. Jak się jednak okazało, nie na długo.

W 66. minucie Brazylijczyk Philippe Coutinho zdobył kontaktowego gola, a w 78. Francuz Mamadou Sakho wyrównał na 3:3. Gospodarze niesieni wspaniałym dopingiem grali do końca w iście... niemieckim stylu. Bramkę na wagę zwycięstwa i awansu już w doliczonym przez sędziego czasie gry strzelił głową Chorwat Dejan Lovren. 4:3.

Klopp powiedział po ostatnim gwizdku arbitra, że ciężko wyjaśnić przebieg spotkania.

"Wspaniała noc. Nie wiem, co sprawiło, że odwróciliśmy losy meczu. Każdemu z rezerwowych mówiłem tylko, że nie interesuje mnie wynik końcowy, lecz mają pokazać charakter, rzucić na szalę wszystko, co najlepsze. Myślę, że po takim widowisku nikt nie powinien być smutny, a kibicom obu drużyn chciałbym przypomnieć, że futbol to w sumie tylko zabawa" - powiedział niemiecki szkoleniowiec "The Reds".

"Byliśmy blisko milowego kroku do realizacji naszego celu, ale nie zrobilismy go. Od stanu 3:1 jakby straciliśmy głowę, a wielkie ryzyko opłaciło się Liverpoolu" - przyznał z kolei trener Borussii Thomas Tuchel.

Natomiast pomocnik Marco Reus podkreślił, że trudno znaleźć słowa i racjonalnie wytłumaczyć to, co się stało.

"Mieliśmy świetny początek i dwa razy prowadziliśmy różnicą dwóch goli. Nie mieliśmy prawa pozwolić gospodarzom zdobyć cztery bramki po przerwie. Musimy sami znaleźć odpowiedź, jak mogliśmy wypuścić z ręki ten mecz" - zauważył.

W 19. tegorocznym występie zespół BVB doznał pierwszej porażki, ale jakże kosztownej i w jakże dramatycznych okolicznościach, po meczu, który będzie długo wspominany.

"Cóż za mecz. Wyjątkowa noc na Anfield" - napisał na Twitterze były reprezentant Niemiec i zawodnik Liverpoolu Dietmar Hamann. "Wielki powrót Liverpoolu" - ocenił Patrick Kluivert, a Antonie Griezmann, którego dwie bramki w środę zdecydowały o wyeliminowaniu Barcelony przez Atletico Madryt z Champions League, podsumował krótko: "Kocham futbol!!!!".

Sympatycy Liverpoolu zaczęli przypominać finał Ligi Mistrzów z 2005 roku, kiedy ich ulubieńcy, z Jerzym Dudkiem w bramce, przegrywali 0:3 z Milanem, a sięgnęli po Puchar Europy, a niektórzy już uznali, że Klopp tym jednym meczem zapisał się na trwałe w historii słynnego klubu.

"Magiczny wieczór Kloppa", "Dramat na Anfield", "Gorzka porażka po najbardziej zwariowanym meczu roku" - to z kolei tytuły z niemieckich mediów.

Emocji nie zabrało również w "derbach" Hiszpanii. Sevilla przed własną publicznością broniła jednobramkowej zaliczki po zwycięstwie 2:1 w Bilbao, ale to gracze Athletic w czwartek pierwsi zdobyli gola. W 57. minucie strzelił go niezawodny Aritz Aduriz. To jego 10. bramka w rozgrywkach, choć tym razem równie duży wkład w to, że piłka po jego strzale sprzed pola karnego znalazła się w siatce miał bramkarz gospodarzy David Soria.

Ekipa z Kraju Basków cieszyła się prowadzeniem niespełna dwie minuty. Spora w tym zasługa Krychowiaka, po którego zagraniu w poprzek pola karnego z bliska wyrównał Francuz Kevin Gameiro.

W 80. minucie Sevilla, która triumfowała w tych rozgrywkach w ubiegłym roku i dwa lata temu, straciła drugiego gola. Znowu nie bez winy swojego bramkarza, którego złe ustawienie i niezdecydowanie przy wyjściu do dośrodkowania wykorzystał Raul Garcia.

Na stadionie Sancheza Pizjuana konieczna była dogrywka, ale w niej rezultat się nie zmienił. W serii rzutów karnych pomylił się tylko Benat Etxebarria, którego strzał obronił Soria, odkupując część win z regulaminowych 90 minut. Jedną z "jedenastek" wykorzystał Krychowiak.

Świetną dyspozycję podtrzymał w czwartek Cedric Bakambu. Urodzony we Francji reprezentant Demokratycznej Republiki Konga po raz ósmy i dziewiąty wpisał się na listę strzelców w obecnym sezonie LE, a jego Villarreal pokonał w Pradze Spartę 4:2, czym przypieczętował awans do czołowej czwórki rozgrywek. Z 16 ostatnich bramek tej drużyny 25-letni napastnik uzyskał 11.

Goście prowadzili już w stolicy Czech 4:0 i zaczęli oszczędzać siły. Efektem tego były gole Borka Dockala i Ladislava Krejciego dla Sparty.

Jeszcze bardziej jednostronny charakter miała rywalizacja Szachtara Donieck z SC Braga. Zespół z Ukrainy wygrał w Portugalii 2:1, a w rewanżu we Lwowie zwyciężył 4:0. Wydarzeniem wieczoru były dwa samobójcze trafienia obrońcy Ricardo Ferreiry oraz 486. występ w barwach Szachtara Darijo Srny. Chorwat został tym samym klubowym rekordzistą w liczbie rozegranych meczów, dystansując Mychajło Sokołowskiego, który na początku lat 90. pracował jako trener w Stali Stalowa Wola.

Półfinały, których losowanie zaplanowano na piątek, odbędą się 28 kwietnia i 5 maja, a finał - 18 maja w Bazylei.

20:27

Witamy w relacji na żywo z rewanżowych meczów ćwierćfinałowych Ligi Europy!

Liverpool - Borussia

Cały stadion - i Liverpool, i Borussia - śpiewa You'll Never Walk Alone. Niesamowita atmosfera.

21:07

Na wszystkich stadionach już grają. Z wyjątkiem Anfield. Mecz w Liverpoolu poprzedziła minuta ciszy - jutro mija 27. rocznica tragedii na Hillsborough.

21:08

Sevilla - Athletic

2' Grzegorz Krychowiak sfaulowany przez Raula Garcię.

21:10

Sparta - Villarreal

3' Denis Suarez uderzył na bramkę Bicika efektownym półwolejem. Piłka przeleciała metr nad bramką.

21:13

Liverpool - Borussia 0:1

5' GOOOOOOL. Piszczek do Aubameyanga, Gabończyk uderza wprost w Mignoleta, piłka trafia do Mchitarjana, a ten tylko dopełnia formalności.

21:14

Sparta - Villarreal 0:1

5' Gol padł też w Pradze. Cedric Bakambu po asyście Triguerosa bezbłędny w sam na sam z bramkarzem.

21:15

7' Aduriz trafia w słupek. W ostatniej chwili na wślizgu tor lotu piłki zmienił Kołodziejczak.

21:17

Liverpool - Borussia 0:2

9' GOOOOL! Sakho nie dopilnował Aubameyang. Gabończyk w akcji sam na sam z Mignoletem nie dał mu żadnych szans. Liverpool oszołomiony. Tuhel znalazł sposób na Kloppa.

21:19

21:20

21:21

Liverpool potrzebuje teraz trzech goli, by awansować do półfinału.

21:22

17' Sevilla ma 60-procentowe posiadanie piłki, Miażdżąca przewaga zespołu Krychowiaka. Ale to kontrataki gości są jak na razie groźniejsze.

21:26

19' Ależ błąd Krychowiaka! Polak w środku pola podał Markelowi Susaecie, który uderzył minimalnie obok bramki Davida Sorii.

21:27

20' Liverpool w posiadaniu. Dwie dogodne okazje zmarnował Origi.

21:28

21' Adam Lallana "zgubił nogę" i zmarnował kapitalną sytuację z okolic 14. metra.

21:30

Szachtar - Braga

21' Hassan wpadł w pole karne Szachtara, gdzie na murawę powalił go Kuczer. Arbiter nie odgwizdał zasłużonej jedenastki.

21:32

24' Liverpool jeszcze tego nie przegrał. The Reds nie schodzą z połowy BVB. Przed chwilą kapitalną piłkę Origiemu zagrał James Milner. Belg delikatnie obok słupka.

21:35

26' GOOOOL! Wynik spotkania otworzył Darijo Srna po asyście Wiktora Kowałenko. Płaski strzał w prawy róg i pozamiatane.

21:38

30' Przed szansą był Grzegorz Krychowiak, Polak oddał nawet celny strzał, ale sędzia po chwili odgwizdał przewinienie pomocnika Sevilli.

21:41

31' W Pradze bez zmian. Sparta potrzebuje trzech bramek, żeby awansować.

21:44

36' Firmino założył rywalom dwie siatki, wpadł w pole karne i... stracił piłkę.

21:48

40' Reus, Mchitarjan i Aubameyang w roli obrońców nie do przejścia. BVB to drużyna, w której wszyscy atakują i wszyscy się bronią. A Liverpool nadal szturmuje.

21:51

43' Ależ "siatka" Grzegorza Krychowiaka! Polak bezlitosny dla Mikela San Jose.

21:52

Szachtar - Braga 2:0

44' GOOOOOOL! Facundo Ferreyra po asyście Darijo Srny podwyższa na 2:0 i 4:1 w dwumeczu. Brazylijczyk musiał już tylko dołożyć nogę.

21:53

KONIEC PIERWSZYCH POŁÓW! Co to były za emocje!

22:03

Wyniki do przerwy:

Sevilla - Athletic Bilbao 0:0

Szachtar Donieck - SC Braga 2:0

Sparta Praga - Villarreal 0:3 (w końcówce strzelali Samuel Castillejo i Bruno Soriano)

22:05

22:07

Zaczęli!

22:11

Liverpool - Borussia 1:2

48' GOOOOOOL! Kontaktowa bramka Origiego! Belg wszedł w pole karne i pewny płaskim strzałem pokonał bramkarza.

22:12

Sevilla - Atletico

49' Groźna sytuacja Basków. Inigo Martinez nieznacznie chybił po strzale głową.

22:13

Szachtar - Braga 3:0

50' GOOOOL! Na 3:0 dla Szachtara podwyższył Kowałenko. Druga asysta gry, a Chorwat ma przecież jeszcze bramkę!

22:14

22:16

53' Hummels z żółtą kartką za faul taktyczny na Coutinho.

22:17

Sparta - Villarreal 0:4

53' GOOOOL! Bakambu po asyście Suareza i Villarreal deklasuje Spartę.

22:18

Szachtar - trzy celne strzały, trzy gole.

22:20

Liverpool - Borussia 1:3

57' GOOOOOL! Reus oko w oko z Mignoletem nie dał mu szans. Piąta bramka Niemca w tegorocznej LE. Asystował Hummels.

22:21

Sevilla - Athletic 1:1

57' A w Hiszpanii błyskawicznie zrobiło się 1:1. Najpierw Aduriz, potem Gameiro.

22:23

22:25

60' Sturridge zmienia Firmino, a Allen - Lallanę. Stawia wszystko na jedną kartę Juergen Klopp.

22:29

Liverpool - Borussia 2:3

66' GOOOOOL! Coutinho! Co za mecz! Ale i tak LFC potrzebuje jeszcze dwóch goli.

22:30

Sparta - Villarreal 1:4

66' Tymczasem Borek Dockal strzeli honorowego gola dla Sparty.

22:31

22:35

Sparta - Villarreal 2:4

71' GOOOL! Sparta goni - Ladislav Krejci strzela na 2:4. Ale i tak od półfinału dzielą ją cztery bramki.

22:36

Szachtar - Braga 4:0

74' Samobójczy gol Ricardo Ferreiry!

22:39

77' Ginter zmienia Kagawę. Klopp wzmacnia tyły.

22:41

Liverpool - Borussia 3:3

78' GOOOOOOL!!!!!! CO SIĘ DZIEJE! Piszczek nie dopilnował Mamadou Sakho!

22:42

Sevilla - Athletic 1:2

80' GOOOL! Raul Garcia na 2:1 dla Basków! W Sevilli szykuje się dogrywka - w dwumeczu 3:3.

22:43

80' Robi się tu nam mały Stambuł.

22:44

22:48

85' Liverpool potrzebuje tej bramki jak tlenu. Szturmowe ataki The Reds. Cały czas są w polu karnym BVB.

22:52

89' Znów rozbrzmiewa You'll never walk alone. Ale czasu już mało.

22:53

90' Sędzia doliczył cztery minuty.

22:54

LIVERPOOL - BORUSSIA 4:3

91' NIESAMOWITE. TO JEST FUTBOL GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL! DEJAN LOVREN GŁÓWKĄ PO DOŚRODKOWANIU Z PRAWEGO SKRZYDŁA!!!!!!!!!!

22:58

KONIEC! LIVERPOOL PO SENSACYJNYM MECZU W PÓŁFINALE LIGI EUROPY! OD 1:3 DO 4:3. Ciężko w to uwierzyć. The Reds jeszcze nie pregrali w tym sezonie Ligi Europy.

23:01

Wszystkie mecze już zakończone. Dogrywka tylko w Bilbao.

23:05

93' Krychowiak wciąż na boisku

23:07

95' Rzut rożny dla Sevilli, ale bez zagrożenia.

23:08

97' Susaeta marnuje piłkę meczową. Sam na sam z bramkarzem, lob i... metr obok słupka. Wszyscy widzieli piłkę w siatce.

23:11

99' SŁUPEK PO RZUCIE WOLNYM KONOPLIANKI!

23:12

100' San Jose wybija piłke z linii bramkowej po przewrotce Coke!

23:18

105' Dużo gry w środku pola. Dużo fauli. Sporo żółtych kartek. Przed chwilą ukarani nimi Etxeita i Nzozi.

23:18

Koniec pierwszej połowy dogrywki!

23:19

23:20

Zaczęli!

23:22

108' Wszystko wskazuje na to, że będziemy swiadkami rzutów karnych.

23:24

109' Athletic od dłuższego czasu przy piłce. Dużo podań na połowie rywala.

23:29

113' Muniain trafiony piłką w plecy w polu karnym Sevilli. Szkoda, że się w porę nie zorientował.

23:31

115' Soria pewnie broni strzał Viguery zza pola karnego.

23:32

117' Aż osiem żótych kartek ujrzeli jak dotąd gracze z Bilbao przy tylko trzech dla Sevilli.

23:35

120' Koniec! Czas na rzuty karne!