Ledwo co zadebiutował w prestiżowej Lidze Mistrzów, sędziując w marcowym meczu Real Madryt - AS Roma, a już mówi się o nim jako o jednym z najpoważniejszych kandydatów do czołowej czwórki w tej elitarnej imprezie. Bo swoje umiejętności polski sędzia potwierdził kilka dni temu, sędziując w meczu ćwierćfinałowym Champions League pomiędzy Bayernem Monachium i Benfiką Lizbona. Jako dowód niech służą recenzje reporterów popularnego dziennika "L'Equipe", który na każdym meczu ćwierćfinałowym miał swojego specjalnego wysłannika. Za swój występ w Monachium Marciniak dostał notę 7 w skali 1-10. Żaden z sędziów pozostałych siedmiu meczów nie otrzymał lepszej oceny. Identyczną do Marciniaka notę otrzymali jeszcze Włoch Rocchi (7 za mecz Wolfsburg - Real) i Węgier Kassai (7 za Real - Wolsburg). A ponieważ czterech innych sedziow (Serb Mazis za PSG - Manchester City, Niemiec Brych za Barcelona - Atletico, Holender Kuiper za Benfica - Bayern czy znany Włoch Rizzoli za Atletico - Barcelona) dostało solidarnie notę 4, świadczy to tylko o rosnących szansach Marciniaka.

 

Opłacało się dokonać tej analizy, bo daje ona sporo nadziei na najbliższą przyszłość. Wprawdzie ekipa ekspertów Pierluigiego Colliny ma swoje kryteria oceny sędziów, to jednak cieszy, że taka poczytna gazeta, jak L'Equipe doceniła polskiego sędziego.

 

Od dzisiaj cała śmietanka europejskiej temidy zjechała się do podparyskiego uzdrowiska Enghien-les-Bains, oddalonego zaledwie o 12 kilometrów od Stade de France, gdzie już 10 czerwca rozpocznie się Euro 2016 (Francja-Rumunia). Przez trzy dni w tej pięknej miejscowości słynącej z 44 hektarowego jeziora i największego kasyna we Francji, 112 sędziów odbędzie warsztaty robocze zorganizowane przez UEFA. Całością nadzoruje słynny sędzia Pierluigi Collina. Wspólne treningi, testy fizyczne oraz wykłady dotyczące wskazówek technicznych na fazę finałową Euro 2016. Warsztaty zakończą się w środę 21 kwietnia. Każda ekipa sędziowska składa się z sześciu sędziów: jeden sędzia główny, dwóch sędziów asystentów i dwóch dodatkowych sędziów asystentów. W rezerwie pozostaje jeszcze jeden sędzia asystent, który w razie potrzeby może zastąpić niedysponowanego kolegę przed rozpoczęciem turnieju.

 

Polska delegacja liczy sześiu członków. Szymonowi Marciniakowi towarzyszą Tomasz Listkiewicz, Paweł Sokolnicki, Paweł Raczkowski, Tomasz Musiał i Radosław Siejka.

 

Po zakończeniu warsztatów 94 sędziów powróci 6 czerwca do Francji i tutaj przez cztery dni szlifować będzie formę do Euro 2016. Hotel du Lac w Enghien będzie również służył za oficjalną bazę sędziowską podczas całego Euro 2016.