Liege-Bastogne-Liege: Zwycięstwo Poelsa, Kwiatkowski na 36. miejscu

Holender Wout Poels z ekipy Sky wygrał w Ans najstarszy kolarski klasyk Liege-Bastogne-Liege, wyprzedzając na finiszu trzech towarzyszy ucieczki. Jego kolega klubowy, były mistrz świata Michał Kwiatkowski zajął 36. miejsce.

Poels wyprzedził Szwajcara Michaela Albasiniego (Orica) oraz Portugalczyka Rui Costę (Lampre), a czwarte miejsce zajął Hiszpan Samuel Sanchez (BMC).

Dziesięć kilometrów przed metą na czele topniejącej stawki pojawił się Kwiatkowski, ale w ostatecznej rozgrywce nie wziął udziału. Poels razem z trzema innymi kolarzami oderwał się z czołówki na ostatnim podjeździe, brukowanym odcinku Cote de la Rue Naniot, niespełna 3 km przed metą. Niewielką przewagę nad grupą około 30 kolarzy uciekający utrzymali do mety.

Kwiatkowski zajął 36. miejsce ze stratą 1.29. Pozostali Polacy uplasowali się na dalszych pozycjach. Rafał Majka (Tinkoff), dla którego był to pierwszy start po półtoramiesięcznej przerwie, leżał w kraksie, ale ostatecznie ukończył wyścig na 113. miejscu, tracąc do zwycięzcy ponad 10 minut.

Liege-Bastogne-Liege to pierwszy "kolarski pomnik" wygrany przez kolarza grupy Sky. Zawodnicy założonej w 2010 roku brytyjskiej drużyny odnosili zwycięstwa w największych wyścigach, łącznie z Tour de France, i w wielu pomniejszych klasykach. Oprócz "La Doyenne", czyli "Staruszki", do tzw. klasyków pomnikowych, najstarszych i najbardziej prestiżowych, są zaliczane Mediolan-San Remo, Dookoła Flandrii, Paryż-Roubaix oraz rozgrywane pod koniec sezonu Giro di Lombardia.

"Warunki były bardzo trudne. Nie czułem się specjalnie dobrze pod koniec wyścigu, ale inni też byli bardzo zmęczeni. To najpiękniejszy dzień w mojej karierze" - powiedział 28-letni Poels, do tej pory był znany głównie jako pomocnik na górskich etapach swoich liderów, m.in. Chrisa Froome'a w Tour de France.

Holender pokazał się z bardzo dobrej strony w środę w klasyku Strzała Walońska, finiszując w Huy na czwartym miejscu. W Liege-Bastogne-Liege jego najlepszym wynikiem poprzednio była 76. lokata w 2012 roku.

Wyścig odbywał się w bardzo trudnych warunkach, przy niskiej temperaturze, w deszczu, a nawet przy przelotnych opadach śniegu. Dystans został skrócony o około 5 km w pierwszej części trasy właśnie ze względu na śnieg.