Euroliga: Historyczny awans Lokomotiwu do Final Four

Koszykarze Lokomotiwu Kubań Krasnodar pokonali we własnej hali FC Lassa Barcelona 81:67 w piątym meczu ćwierćfinału i po raz pierwszy wywalczyli awans do turnieju finałowego Euroligi. Rosjanie wygrali rywalizację play off 3-2.

W półfinale w Berlinie (13 maja) zmierzą się z CSKA Moskwa, który jako pierwszy awansował do Final Four, eliminując Crvenę Zvezdę Belgrad. W drugiej parze w stolicy Niemiec zagrają Fenerbahce Stambuł i Laboral Kutxa Vitoria. Turcy rozgromili 3-0 obrońców tytułu - Real Madryt, a zawodnicy z Baskonii w takim samym stosunku wygrali z Panathinaikosem Ateny.

O sukcesie Lokomotiwu, prowadzonego przez greckiego trenera Georgiosa Bartzokasa, który z Olympiakosem Pireus triumfował w Eurolidze w 2013 roku, zadecydowała zwycięska czwarta kwarta 23:5.

W niej najlepszym był dawny kolega Marcina Gortata z Washington Wizards Chris Singleton. Zdobył siedem punktów z rzędu, co pozwoliło Lokomotiwowi uzyskać prowadzenie 70:64 w 34. minucie. Amerykanin miał w sumie 16 pkt i 12 zbiórek, a najskuteczniejszym zawodnikiem gospodarzy był jego rodak Malcolm Delaney - 17 pkt i sześć asyst. To po jego rzucie za trzy punkty Rosjanie osiągnęli najwyższe, końcowe prowadzenie. Najwięcej punktów dla Barcelony uzyskali Stratos Perperoglou - 13 i kapitan Juan Carlos Navarro - 12.