Grand Prix: Czterech Polaków w cyklu i trzy polskie miasta

Żużel
Grand Prix: Czterech Polaków w cyklu i trzy polskie miasta
fot. Cyfrasport

Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Piotr Pawlicki i Jarosław Hampel wystąpią w tegorocznym cyklu Grand Prix na żużlu. Rywalizacja o mistrzostwo świata rozpocznie się w sobotę w słoweńskim Krsko. Potem zawody odbędą się m.in. w Warszawie, Gorzowie Wlkp. i Toruniu.

Końcówka poprzedniego była w świetna w wykonaniu Janowskiego, który debiutował w cyklu jako stały uczestnik. 24-letni zawodnik sezon zakończył na siódmej pozycji i dzięki temu zapewnił sobie udział w tym roku.

 

"W końcówce tamtego sezonu byłem bardzo rozpędzony i mam nadzieję, że w tym roku szybciej osiągnę taki poziom. W tamtym roku na pewno zebrałem dużo doświadczenia, szczególnie jeżeli chodzi o jednodniowe tory" - przyznał Janowski.

 

W cyklu towarzyszyć mu będą m.in. dwaj inni Polacy, którzy w tym sezonie debiutują w GP jako stali uczestnicy: Piotr Pawlicki i Bartosz Zmarzlik. Obaj wywalczyli awans we wrześniu w Grand Prix Challenge w Rybniku.

 

"Oczekuję od siebie bardzo dużo. Mam za sobą nieudany początek tego sezonu, ale do inauguracji GP uporam się ze swoimi problemami" - tłumaczył Pawlicki.

 

W doskonałej formie jest natomiast Zmarzlik, który w pierwszych meczach ekstraligi odgrywa czołową rolę w Stali Gorzów Wlkp.

 

"Do rywalizacji w GP podchodzę z nastawieniem, że niczego nie muszę, a wiele mogę. Po prostu chcę się pokazać z jak najlepszej strony i cały czas się rozwijać" - zadeklarował Zmarzlik.

 

Czwartym Polakiem, który w tym sezonie będzie walczył o mistrzostwo świata jest Hampel, który wraca na tor po skomplikowanym złamaniu nogi. Z tego powodu przez większość poprzedniego sezonu pauzował i organizatorzy przyznali mu tzw. dziką kartę.

 

Dwukrotny wicemistrz świata zakończył już rehabilitację, ale daleko mu do dawnej formy. Dlatego zabraknie go w Krsko. Walczy z czasem, aby wystąpić w drugiej eliminacji MŚ - Grand Prix Polski w Warszawie (14 maja).

 

"Bardzo bym chciał już rozpocząć sezon. Nie wyznaczam sobie żadnych celów. Po prostu chciałbym wrócić do dobrego poziomu sportowego" - przyznał Hampel.

 

W tym sezonie łącznie odbędzie się 11 eliminacji. 14 maja żużlowcy po raz drugi z rzędu będą rywalizowali na PGE Narodowym. W ubiegłym roku było sporo kłopotów organizacyjnych. Z powodu złego stanu toru zawody zakończono po trzech seriach. Organizatorzy wyciągnęli jednak wnioski po tamtych zawodach.

 

"Przede wszystkim opóźniliśmy imprezę o miesiąc i teraz będzie cieplej niż przed rokiem. Poza tym tor będzie budowany przez dziewięć dni, a we wtorek przetestują go juniorzy. Natomiast nad budową toru czuwać będzie polska ekipa z Markiem Cieślakiem, Zenonem Plechem i tormistrzem Falubazu Zielona Góra w składzie" - zadeklarował prezes PZMot Andrzej Witkowski.

 

27 sierpnia zawody odbędą się w Gorzowie Wlkp., a pierwszego października w Toruniu. Cykl zakończy się po raz drugi w dalekiej Australii, w Melbourne gdzie finałowa GP odbędzie się 22 października.

 

Lista stałych uczestników na sezon 2015:
 
  1. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
  2. Greg Hancock (USA)
  3. Nicki Pedersen (Dania)
  4. Niels-Kristian Iversen (Dania)
  5. Jason Doyle (Australia)
  6. Matej Zagar (Słowenia)
  7. Maciej Janowski (Polska)
  8. Chris Holder (Australia)
 
  9. Peter Kildemand (Dania) - "dzika karta"
 10. Andreas Jonsson (Szwecja) - "dzika karta"
 11. Chris Harris (Wielka Brytania) - GP Challenge
 12. Jaroslaw Hampel (Polska) - "dzika karta"
 13. Antonio Lindbaeck (Szwecja) - "dzika karta"
 14. Bartosz Zmarzlik (Polska) - GP Challenge
 15. Piotr Pawlicki (Polska)- GP Challenge 
 16. "Dzika karta" na poszczególne zawody
 
 17. Rezerwowy toru
 18. Rezerwowy toru
 
 Rezerwowi cyklu Grand Prix:
19. Fredrik Lindgren (Szwecja) 20. Michael Jepsen Jensen (Dania) 21. Vaclav Milik (Czechy) Terminarz Grand Prix 2016: 30.04 - Grand Prix Słowenii w Krsko 14.05 - Grand Prix Polski w Warszawie 11.06 - Grand Prix Danii w Horsens 25.06 - Grand Prix Czech w Pradze 09.07 - Grand Prix Wielkiej Brytanii w Cardiff 13.08 - Grand Prix Szwecji w Malilli 27.08 - Grand Prix Polski w Gorzowie Wlkp. 10.09 - Grand Prix Niemiec w Teterow 24.09 - Grand Prix Skandynawii w Sztokholmie 01.10 - Grand Prix Polski w Toruniu 22.10 - Grand Prix Australii w Melbourne
MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie