TBL kobiet: Wisła obroniła tytuł mistrza Polski

Koszykarki Wisły Can-Pack Kraków po zwycięstwie na własnym parkiecie z Artego Bydgoszcz 53:48 (12:16, 16:12, 14:7, 11:13) zdobyły mistrzostwo Polski. Finałową rywalizację wygrały 3-0. To ich 25. tytuł w historii.

Krakowianki w środę po raz trzeci w finale play off, tym razem we własnej hali, okazały się lepsze od Artego. W dwóch wcześniejszych spotkaniach w Bydgoszczy triumfowały 72:68 i 52:50.

Początek nie był udany dla „Białej Gwiazdy”. W pierwszej kwarcie prowadziła tylko raz (3:2). W 3. minucie było 3:7, w 8. 8:13. Po 10 minutach bydgoszczanki schodziły z parkietu z niewielką, czteropunktową przewagą (12:16).

W połowie drugiej kwarty wydawało się, że to Wisła „odskoczy” od rywala. Dzięki rzutom Denashy Stallworth i Yvonne Turner w 16. min. było 25:20. Jednak w końcówce tej odsłony krakowianki źle grały w ataku i na przerwę drużyny schodziły przy wyniku remisowym, 28:28.

Po wznowieniu gry pierwsze zdobyły punkty bydgoszczanki (22. min., 28:30), ale następny raz sztuka ta im się udała dopiero gdy do końca kwarty zostały niecałe trzy minuty (Amisha Carter). W efekcie, po rzucie Stallworth w 27. min., było 39:30.

Pod koniec trzeciej kwarty mistrzynie Polski prowadziły różnicą 10 punktów (42:32), ale ostatecznie ostatnią odsłonę meczu zespoły rozpoczynały przy wyniku 42:35. W 31. min. w wyniku walki o piłkę pod swoim koszem upadła na parkiet Turner. Przez chwilę fani krakowskiej drużyny zadrżeli o losy spotkania. Zawodniczka opuściła plac gry, ale po chwili mogła kontynuować grę.

Drużyna z Pomorza podjęła jeszcze walkę. Systematycznie zmniejszała stratę i gdy do końca było niecałe 12 sekund, po rzucie za trzy pkt Maurity Reid było 51:48. Trener Wisły Jose Hernandez poprosił o czas. Po wznowieniu gry sfaulowana została Justyna Żurowska-Cegielska. Trafiła obydwa rzuty wolne i losy spotkania były przesądzone.

MVP finału play off została Amerykanka Yvonne Nicole Turner (Wisła Can-Pack).

Wisła Can-Pack Kraków - Artego Bydgoszcz 53:48 (12:16, 16:12, 14:7, 11:13).

Punkty:

Wisła Can-Pack Kraków: Yvonne Nicole Turner 19, Justyna Żurowska-Cegielska 14, Denesha Stallworth 10, Magdalena Ziętara 4, Laura Nicholls Gonzales 3, Agnieszka Szott-Hejmej 3, Cristina Ouvina 0.

Artego Bydgoszcz: Amisha Carter 13, Elżbieta Międzik 10, Maurita Reid 9, Martyna Koc 6, Julie McBride 4, Darxia Morris 4, Aleksandra Pawlak 2.