Kolejny dopingowy skandal w Rosji!

Zimowe
Kolejny dopingowy skandal w Rosji!
fot. PAP

Czworo rosyjskich mistrzów olimpijskich z Soczi miało stosować niedozwolone środki - uważa Witalij Stiepanow, który w 2014 roku ujawnił dopingowy skandal w tym kraju.

W programie "60 minut", który w amerykańskiej stacji CBS ma zostać wyemitowany w niedzielny wieczór, Stiepanow poinformował, że rozmawiał na ten temat z byłym szefem laboratorium antydopingowego w Moskwie Grigorijem Rodczenkowem. Działacz, który w listopadzie ubiegłego roku podał się do dymisji, miał wspomnieć o liście rosyjskich sportowców z pozytywnymi wynikami testów antydopingowych. Miały się na niej znaleźć nazwiska co najmniej czwórki złotych medalistów igrzysk w 2014 roku. W zatuszowaniu całej sprawy miała pomagać m.in. służba bezpieczeństwa (FSB).

 

Oskarżenia te odrzucił rosyjski minister sportu. "Wszystkie tak zwane rewelacje Stiepanowa są oparte na spekulacjach" - powiedział agencji TASS Witalij Mutko.

 

Rzecznik Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Ben Nicols zapewnił, że organizacja zapozna z treścią wypowiedzi Stiepanowa, ale nie zamierza na razie niczego komentować.

 

Stiepanow, były pracownik Rosyjskiej Agencji Antydopingowej (RUSADA), i jego żona Julia, biegaczka na 800 m, która w 2013 sama została przyłapana na niedozwolonym wspomaganiu, w grudniu 2014 roku przedstawili na antenie niemieckiej telewizji ARD dowody na zorganizowany proceder dopingowy i korupcyjny w Rosji, w który zaangażowani byli lekkoatleci, trenerzy, pracownicy laboratorium antydopingowego, a nawet funkcjonariusze państwowi.

 

W wyniku śledztwa WADA odebrała akredytację placówce w Moskwie, natomiast Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) wykluczyło reprezentantów tego kraju ze wszystkich zawodów pod jego egidą. Grozi im także, że nie wystąpią w sierpniowych igrzyskach w Rio de Janeiro.

 

Obecnie małżeństwo mieszkają obecnie w USA, ale dokładne miejsce ich pobytu jest ukrywane.

IM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze