Sirmacis, który debiutuje w samochodzie R5, o 8 s wyprzedza Rosjanina Aleksieja Łukjaniuka (Ford Fiesta R5) i o 55,5 s Czecha Jaromira Tarabusa (Skoda Fabia R5).

 

"Przed ostatnim odcinkiem nasze opony były w bardzo złym stanie. Było dużo błota, więc jazda przypominała bardziej zimową. Na niedzielę mam w zapasie dziesięć nowych opon i będziemy atakowali" - ocenił dzień Sirmacis.

 

Lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy Kajetanowicz miał ogromnego pecha. Na pierwszym odcinku samochód podbiło na jednym z zakrętów i auto przewróciło się na dach. Załodze nic się nie stało, ale stracili podczas tej +przygody+ prawie 15 minut i przestali się liczyć w walce o zwycięstwo.

 

"Jesteśmy nadal w grze, choć na pierwszym odcinku popełniłem błąd. Tak to czasami bywa. Przyciąłem zakręt i mimo, że był on dość wolny, to wylądowaliśmy na dachu w rowie. Było bardzo trudno wyciągnąć samochód, czekaliśmy kilka minut na kibiców, następne kilka minut wydobywaliśmy auto. Strata była spora, pojechaliśmy dalej bez mocy w silniku i kurzu za poprzedzającym nas zawodnikiem. Wzięliśmy się jednak w garść i później wygraliśmy trzy z sześciu odcinków. Cieszę się, że daliśmy radę. Chcemy nadal szukać pozytywów, to nie koniec rajdu. Będziemy starali się cieszyć jazdą, nadal cisnąć, kręcić dobre czasy" - powiedział na mecie pierwszego etapu Kajetanowicz.

 

Przed startem w Grecji Kajetanowicz z pilotem Jarosławem Baranem prowadzili w klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy. Mieli 22 punkty przewagi nad Łukjaniukiem.

 

Bardzo dobrze jedzie mistrz Polski w sezonie 2014 Wojciech Chuchała. Bielszczanin zdecydowanie prowadzi w klasyfikacji ERC 2.

 

W niedzielę w programie jest sześć odcinków specjalnych w tym najdłuższy, dwukrotnie przejeżdżany Elatia/Karya ma prawie 34 km długości.

Wyniki (po 6 z 12 odcinków specjalnych):
  
  1. Ralfs Sirmacis (Łotwa/Skoda Fabia R5)    1:23.29,4
  2. Aleksiej Łukjaniuk (Rosja/Ford Fiesta R5)   strata 8 s
  3. Jaromir Tarabus (Czechy/Skoda Fabia R5)      55,5
  4. Lambros Athanassoulas (Grecja/Skoda Fabia R5)  1.15,0
  5. Raul Jeets (Estonia/Skoda Fabia R5)       2.11,4
  6. Ryszard Kołtun (Polska/Ford Fiesta R5)     2.13,4
  7. Wojciech Chuchała (Polska/Subaru Impreza)    3.46,2 (1. miejsce w ERC2)
  ...
  9. Tomasz Kasperczyk (Polska/Ford Fiesta R5)    4.47,6
  22. Kajetan Kajetanowicz (Polska/Ford Fiesta R5)  14.38,3