Euroliga: CSKA w finale z Fenerbahce

Zespół CSKA Moskwa pokonał Lokomotiw Kubań Krasnodar 88:81 (23:12, 24:25, 21:22, 20:22) w pierwszym półfinale Euroligi koszykarzy w Berlinie i zagra w niedzielę o tytuł. Ich rywalem będzie Fenerbahce Stambuł, które pokonało po dogrywce Laboral Kutxa Vitoria 88:77. Po raz pierwszy zespół z Turcji zagra o tytuł.

Klub z Moskwy będzie miał w niedzielę szansę na zdobycie siódmego mistrzostwa Euroligi. Koszykarze "Czerwonej Armii" kontrolowali spotkanie przeciwko debiutantowi turnieju Final Four od pierwszej do ostatniej minuty. Dwukrotnie prowadzili różnicą 16 punktów (47:31 w 20. minucie i 78:62 w 34.), ale rywale za każdym razem niwelowali straty do sześciu-ośmiu punktów.

Liderem CSKA był najlepszy zawodnik (MVP) i najskuteczniejszy strzelec Euroligi Francuz Nando de Colo, który uzyskał 30 pkt, trafiając m.in. 9 z 14 rzutów za dwa punkty i wszystkie sześć wolnych. Miał także cztery asysty i trzy zbiórki. W zespole Lokomotiwu wyróżnił się Amerykanin Malcolm Delaney - 26 pkt.

CSKA Moskwa - Lokomotiw Kubań Krasnodar 88:81 (23:12, 24:25, 21:22, 20:22).

Najwięcej punktów: dla CSKA Moskwa - Nando de Colo - 30, Witalij Fridzon 13, Andriej Woroncewicz 9, Wiktor Chriapa 9; dla Lokomotiwu - Malcolm Delaney 26, Dontaye Draper 17, Anthony Randolf 13 (11 zb.), Ryan Broekhoff 10.

Zespół Fenerbahce zdominował dogrywkę, wygrywając 16:5. W dodatkowym czasie gry jego bohaterem był 23-letni Serb Bogdan Bogdanovic, który uzyskał dziewięć pkt i miał asystę. W całym spotkaniu zanotował 18 pkt, sześć zbiórek i trzy asysty. W niedzielę o trzecie miejsce Lokomotiw zmierzy się z Vitorią, która w Final Four gra po ośmiu latach przerwy.

Fenerbahce prowadzone przez najbardziej utytułowanego szkoleniowca Euroligi Serba Zeljko Obradovica rzutem na taśmę doprowadziło do dogrywki, bo w czwartej kwarcie lepszą ekipą była Laboral Kutxa.

Zespół z Vitorii prowadził nawet 62:55 po akcjach greckiego środkowego Ioannisa Bourousisa. W 35. minucie po trzech z rzędu skutecznych rzutach Czecha Jana Vesely'ego Fenerbahce zmniejszyło straty do jednego punktu (65:66). Rywale ponownie uzyskali wyższą, jak na ten wyrównany mecz, przewagę - 70:65.

Na 48 sekund przed końcem czwartej kwarty zza linii 6,75 m trafił Włoch Luigi Datome i ekipa ze Stambułu ponownie traciła punkt (70:71). Amerykanin z Vitorii Darius Adams, najskuteczniejszy strzelec hiszpańskiej ligi ACB, wykorzystał tylko jeden rzut wolny. Do remisu 72:72 doprowadził Grek Kostas Sloukas na 25 sekund przed syreną kończąca czwartą kwartę.

W dodatkowym czasie gry podopieczni Obradovica zdominowali zmęczonych i grających nieco bez wiary w sukces koszykarzy z Baskonii.

Fenerbahce Stambuł - Laboral Kutxa Vitoria 88:77 (23:15, 18:25, 14:17, 17:15, dogr. 16:5)

Najwięcej punktów: dla Fenerbahce - Bogdan Bogdanovic 18, Luigi Datome 15, Jan Vesely 14, Ekpe Udoh 14; dla Laboral Kutxa - Ioannsi Bourousis 22 (10 zb.), Darius Adams 19, Kim Tillie 13.