Bundesliga: "Lewy" mistrzem i królem, Sobiech i Tytoń spadli z ligi

Bramki Roberta Lewandowskiego i Artura Sobiecha okrasiły ostatnią kolejkę Bundesligi. Mistrzem został Bayern Monachium, za plecami którego uplasowały się Borussia Dortmund i Bayer Leverkusen. Z ligi spadły klub Przemysława Tytonia VfB Stuttgart i drużyna Sobiecha Hannover 96.

Mistrzem Niemiec po raz czwarty z rzędu został Bayern Monachium. Za plecami Bawarczyków uplasowali się: Borussia Dortmund i Bayer Leverkusen. Te kluby w przyszłym sezonie zagrają w fazie grupowej Ligi Mistrzów. W eliminacjach Champions League wystartuje natomiast Borussia Mönchengladbach. W Lidze Europejskiej start zapewniły sobie: Schalke Gelsenkirchen, FSV Mainz i Hertha Berlin. Szeregi klubów Bundesligi opuściły: Hannover 96 i VfB Stuttgart, a w barażach o utrzymanie w lidze zagra Eintracht Frankfurt.

W ostatniej kolejce nie zabrakło polskich wątków. Najważniejszym jest trzydziesta bramka Roberta Lewandowskiego, którą Polak zdobył w meczu Bayernu z Hannoverem. Dla „Lewego” było to zwieńczenie najlepszego sezonu w jego karierze, którego ukoronowaniem jest korona króla strzelców. W tym samym spotkaniu gola zdobył Artur Sobiech (siódme ligowe trafienie), ale w jakże innym był nastroju – jego klub spadł z Bundesligi. Obaj reprezentanci Polski rozegrali cały mecz.

Bundesligę opuścił także po 39 latach VfB Stuttgart z Przemysławem Tytoniem w kadrze. Przegrany 1:3 mecz z Wolfsburgiem Polak obejrzał z ławki rezerwowych. W barwach SV Darmstadt w meczu Borussią Mönchengladbach (0:2) zadebiutował inny polski bramkarz, Łukasz Załuska. 33-letni golkiper rozegrał całe spotkanie.

Cały mecz na ławce rezerwowych spędził Łukasz Piszczek, który obejrzał remis 2:2 Borussii Dortmund z Kolonią. W składzie Koeln pojawił się natomiast Paweł Olkowski, który na murawie spędził 90 minut. 22 minuty w meczu z Schalke (1:4) rozegrał Eugen Polanski. Natomiast Sebastiana Boenischa przeciwko Ingolstadt (3:2) zabrakło nawet na ławce rezerwowych.