Otwarcie igrzysk w... Warszawie

Inne
Otwarcie igrzysk w... Warszawie
fot. PAP

Mini-turniej golfa, jeździectwo, łucznictwo - to tylko przykładowe dyscypliny, w których udział będzie mógł wziąć każdy, bez względu na wiek, podczas Rodzinnego Festiwalu Otwarcia Igrzysk Warszawa-Rio de Janeiro 2016 przy Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II.

Jak podkreślił na poniedziałkowej konferencji prasowej sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński igrzyska, jak mało która impreza, to najlepsza okazja by wykorzystać największe na świecie pod każdym względem wydarzenie do ukazania piękna sportu i zdrowej rywalizacji.

 

"W ciągu dwóch dni (5-6 sierpnia), w oparciu o Centrum Olimpijskie i pobliskie tereny, każdy, bez względu na wiek i swoją sprawność, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin, zwłaszcza ubogich, wielodzietnych, będzie mógł wystąpić w ponad 10 konkurencjach. W programie jest też Mila Coubertinowska oraz Brazylijska Mila Warszawa - Rio de Janeiro na dystansie 2016 metrów, a ponadto dromos – bieg krótki, najstarsza dyscyplina starożytnych igrzysk" - poinformował Krzesiński.

 

W nastrój nocy z 5 na 6 sierpnia wprowadzi uczestników festiwalu jego uroczysta inauguracja na placu przed Centrum Olimpijskim oraz program artystyczno-muzyczny z udziałem Jerzego Kryszaka i Mariana Lichtmana. Niewątpliwym przeżyciem powinno być wspólne oglądanie nocnej relacji z otwarcia igrzysk w Rio de Janeiro na telebimie w towarzystwie wybitnych sportowców.

 

"Nie może zabraknąć muzyki w stylu samby i tańców brazylijskich. Na tę okazję przygotuję specjalne utwory, które wykonam razem ze Zbigniewem Lemańskim" - dodał Lichtman, współzałożyciel zespołu Trubadurzy.

 

Festiwal jest jednym z elementów projektu na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak zaznaczył Robert Korzeniowski, chociaż do 2018 roku jest jeszcze sporo czasu, to warto wykorzystać ten okres do promocji zdrowego stylu życia i wszelkiej aktywności.

 

"Głównym celem jest organizacja 100 biegów w 100 miastach na dystansie 10 km z udziałem 100 000 osób. To nasz Everest, na który mamy się wspiąć. Aby osiągnąć ten cel, trzeba zbudować szeroką piramidę - zdrowych i sprawnych obywateli. I temu mają służyć różne imprezy, jak chociażby Rodzinny Festiwal Otwarcia Igrzysk Warszawa-Rio de Janeiro 2016" - powiedział zdobywca czterech złotych medali olimpijskich w chodzie, który od kilku lat również startuje w biegach na długich dystansach.

 

Sport może być wykorzystany również do edukacji, stąd też wszelkie ubiory i gadżety związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości będą miały zawieszki z informacjami o bohaterach tamtych lat. W sumie będzie ich 11 (odnośnik do 11 listopada). W poniedziałek zaprezentowano kolekcję numer 1 Ignacy Paderewski. Zamknie ją w 2018 roku numer 11 Józef Piłsudski.

 

Dotychczas do organizacji 100 biegów zgłosiło się 51 miejscowości. Są to: Białystok, Chełm, Chodzież, Czechowice-Dziedzice, Dąbrowa Górnicza, Dobre Miasto, Działdowo, Gliwice, Gniezno, Gryfino, Hrubieszów, Istebna, Jastrzębie–Zdrój, Kalisz, Kępno, Koszalin, Kraków, Legnica, Lubliniec, Lubin, Łęczyca, Łomża, Łuków, Mochy, Nasielsk, Olszyna, Ostrów Wielkopolski, Pajęczno, Pieszyce, Poznań, Przemyśl, Rydzyna, Serock, Skaryszew, Siechnice, Sieradz, Słubice, Słupca, Słupsk, Sochaczew, Stalowa Wola, Sulęcin, Szczecin, Tarnów, Toruń, Trzcińsko-Zdrój, Ustroń, Wałbrzych, Wolbrom, Wrocław i Zwoleń.

 

Ich przedstawiciele wzięli udział w niedawnej konferencji w Warszawie, w pełni akceptując podstawowe zasady. Wyłoniona też została Rada Miast, jako organ opiniodawczy i pomocny w realizacji tego przedsięwzięcia, które nie ogranicza się tylko do jubileuszu 100-lecia. Np. 9 kwietnia odbył się na stadionach AWF Józefa Piłsudskiego Bieg 1050-lecia Chrztu Polski, a 21-22 maja, wspólnie z włoskim partnerem, zorganizowany zostanie marsz szlakiem walk żołnierzy generała Władysława Andersa o Monte Cassino i bieg ulicami miasta na dystansie 10 km.

IM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze