Kontraktowa karuzela zaczęła kręcić się na wysokich obrotach już przed pierwszą rundą w Katarze, kiedy przedłużenie kontraktu z Valentino Rossim na dwa kolejne lata potwierdziła Yamaha. Broniący tytułu Jorge Lorenzo zwlekał z podpisaniem swojej umowy i ostatecznie przed Grand Prix Hiszpanii poinformował o przejściu do Ducati. Dołączenie do wracającej do MotoGP marki KTM potwierdził z kolei w Katarze Brytyjczyk Bradley Smith.

 

Wszystko to sprawiło, że reszta stawki chciała jak najszybciej potwierdzić swoje przyszłoroczne plany. Yamaha zabiegała właśnie o Vinalesa, którego zatrzymać chciało Suzuki. Ducati musiało z kolei wybrać partnera dla Lorenzo, zaś Honda, mimo ofert konkurencji, chciała utrzymać swój obecny skład.

 

Na początku tego tygodnia wszystko wreszcie zaczęło oficjalnie układać się w jedną całość. Najpierw pozostanie w Hondzie potwierdził Dani Pedrosa. Dzień później Ducati poinformowało o przedłużeniu umowy z Andreą Dovizioso. Dziś wreszcie Yamaha potwierdziła angaż Vinalesa, a Suzuki zastąpienie go przez Iannone.

 

Jakie niewiadome pozostały? Przedłużenie umowy z Markiem Marquezem przez Hondę wydaje się jedynie kwestią czasu. Obie strony chcą dalej współpracować i obu brakuje alternatyw. Tym sposobem wolne są już tylko trzy miejsca w fabrycznych ekipach; po jednym w Suzuki, Aprilii (jednego z motocykli dosiądzie Sam Lowes) i KTM-ie.

 

Kto je zajmie? Mniej lub bardziej wiarygodnych plotek krąży po padoku MotoGP cała masa bo i chętnych jest wielu. Poczekajmy więc na rozwój wydarzeń i raczej nie spodziewajmy się już sensacji jak te na miarę transferów Lorenzo, Vinalesa i Iannone.

 

Tymczasem cała ta trojka weźmie dziś udział w oficjalnej konferencji prasowej przed Grand Prix Włoch i odpowie nie tylko na pytania odnośnie swojej przyszłorocznej decyzji, ale i walce w ten weekend. Od jutra bowiem na motocyklistów MotoGP, jeszcze w aktualnych barwach, czeka jedna z najlepszych rund w kalendarzu i fenomenalny tor Mugello.

 

Grand Prix Włoch od piątku w Polsacie Sport News i na portalu Polsatsport.pl.