Niesamowity finał Pucharu Szkocji! Druzgocąca porażka Glasgow Rangers

Anthony Stokes (przy piłce) został jednym z bohaterów kibiców Hibernian.

Hibernian okazał się lepszy w finale Pucharu Szkocji od Glasgow Rangers. Piłkarze z Edynburga pokonali ekipę z Ibrox Park 3:2, a decydujący gol padł w drugiej minucie doliczonego czasu. Tym samym stołeczna drużyna sięgnęła po krajowy puchar po… 114 latach.

Finałowy zestaw był dość zaskakujący, ponieważ o Puchar Szkocji zmierzyły się drużyny, które w zakończonym sezonie występowały na zapleczu Scottish Premier League. Glagsow Rangers to mistrzowie Championship, natomiast Hibernian zajął trzeciej miejsce, ale nie walczył awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej w Szkocji. Stołeczna drużyna przegrała bowiem w barażach z Falkirk.

Finał Pucharu Szkocji był dla Hibs wielką szansą na rehabilitację w oczach kibiców, ale faworytem byli Rangersi, który w cuglach awansowali do Premier League. Finał rozgrywany na stadionie narodowym w Glasgow - Hampden Park rozpoczął się po myśli graczy Hibernian. Już w 3. minucie wynik spotkania otworzył były napastnik Celticu Anthony Stokes. Rangersi, który słyną z ogromnej woli walki i niesamowitego charakteru doprowadzili do wyrównania w 27. minucie. Gola na 1:1 strzelił również były snajper The Bhoys niespełna 37-letni Kenny Miller. Do przerwy widniał rezultat remisowy.

Po przerwie obie ekipy ruszyły do ataków, ale na prowadzenie wyszli gracze z Ibrox Park za sprawą trafienie Andy’ego Halliday’a. Szkocki pomocnik wpisał się na listę strzelców w 64. minucie. Jednak to nie było koniec emocji. Na dziesięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry ponownie dał o sobie znać Anthony Stokes. Irlandczyk, który przez ponad pół dekady reprezentował barwy Celticu sprawił, że na ustach fanów z Celtic Park pojawił się uśmiech.

Wydawało się, że fani, którzy pojawili się na Hampden Park będą świadkami dogrywki. Jednak w 92. minucie kapitan Hibernian David Gray skierował futbolówkę do bramki Rangersów i wprawił kibiców ze stolicy Szkocji w ekstazę.

W poprzednim sezonie triumfowała drużyna Ross County, która w finałowym meczu na Hampden Park pokonała zespół Hibernian F.C. 2:1. Piłkarze Hibernian wywalczyli Puchar Szkocji po raz trzeci w historii. Poprzednio zwyciężyli w sezonach 1886/1887 i 1901/1902.

Glasgow Rangers - Hibernian 2:3 (1:1)

Bramki: Miller (27’), Halliday (64’) - Stokes (3’, 80’), Gray (92’)