Puchar Włoch: Wejście smoka Moraty przesądziło. Milan nie sprostał Juventusowi

Juventus Turyn pokonał w finale Pucharu Włoch po dogrywce AC Milan 1:0. Skromny triumf mistrzom Włoch nad ekipą z San Siro zapewnił rezerwowy Alvaro Morata. Hiszpański napastnik dwie minuty po wejściu na murawę przesądził o losach rywalizacji.

Murowanym faworytem finału Coppa Italia był Juventus Turyn, który z dużą przewagą obronił mistrzostwo Włoch. Natomiast AC Milan po kolejnym rozczarowującym sezonie liczył na sprawienie niespodzianki i pokonanie najlepszej drużyny Półwyspu Apenińskiego.

I jak się potem okazało nie było to nierealne. Mediolańczycy w pierwszej połowie byli zespołem lepszym. „Stara Dama” do przerwy nie wykreowała żadnej okazji strzeleckiej. Z kolei zespół z San Siro grał z ogromnym animuszem, ale swoich okazji nie wykorzystali Giacomo Bonaventura i Andrea Poli.

Po przerwie jednak obraz gry uległ zmianie. To podopieczni Massimiliano Allegriego byli stroną przeważającą, a pierwszy groźny strzał oddał już cztery minuty po wznowieniu Mario Lemina. Gracz Juve sprawdził czujność Gianluigiego Donnarummy, ale młody Włoch zatrzymał tę próbę. Dwadzieścia minut później Paul Pogba oddał sprytne uderzenie na bramkę Rossonerich, ale po raz kolejny Donnarumma skutecznie interweniował.

Po 90. minutach na Stadio Olimpico w Rzymie gole niepadły. Po średnio emocjonującym spotkaniu do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka. Swoją szansę w 104. minucie miał najlepszym strzelec ekipy ze stolicy Lombardii. Jednak uderzenie przewrotką w wykonaniu Carlosa Baccy nieznacznie minął poprzeczkę bramki strzeżonej przez Neto.

W 108. minucie w miejsce Hernanesa pojawił się Alvaro Morata, który został bohaterem Juventusu. Hiszpański snajper niespełna dwie minuty później przesądził mocnym strzałem o losach finałowej rywalizacji. Gracze Milanu nie potrafili odpowiedzieć na trafienie wychowanka Realu Madryt.

Dla Milanu była to ostatnia szansa, by wywalczyć miejsce w europejskich pucharach. Po słabym sezonie ligowym kibice liczyli na zwycięstwo w finale Pucharu Włoch. To dałoby im możliwość gry w Lidze Europy. Tym samym porażka mediolańczyków oznacza, że w eliminacjach do Ligi Europy zagra US Sassuolo, które zakończyło rozgrywki Serie A pozycję wyżej niż Milan.

AC Milan - Juventus Turyn 0:1 (0:0)

Bramka: Morata 110'