Ośmiu Rosjan oskarżonych o doping na igrzyskach w Londynie!

Inne
Ośmiu Rosjan oskarżonych o doping na igrzyskach w Londynie!
fot. PAP

Rosyjski Komitet Olimpijski ujawnił, że wśród 23 przypadków stosowania zabronionych środków dopingowych wykrytych po ponownym badaniu próbek pobranych na igrzyskach w Londynie w 2012 roku, osiem dotyczy zawodników tego kraju.

Nazwisk nie ujawniono, doping w Londynie wykryto u sportowców z sześciu państw startujących w pięciu dyscyplinach. W sumie przebadano 265 próbek z Londynu, z Pekinu skontrolowano 454.

 

W połowie maja MKOl ujawnił, że ponowne badanie próbek pobranych w Pekinie w 2008 roku w 31 przypadkach dało wynik pozytywny. Wśród nich znalazło się 14 reprezentantów Rosji, m.in. mistrzyni w skoku wzwyż Anna Cziczerowa.

 

"Głównie analizujemy próbki tych osób, które nadal czynnie uprawiają sport i mogą zdobyć kwalifikację do Rio. Nie chcemy tam mieć oszustów. Tym bardziej, że w najbliższych dniach można się jeszcze spodziewać ujawnienia kolejnych przypadków" - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach.

 

W ostatnich miesiącach najwięcej zastrzeżeń związanych z dopingiem jest kierowane do sportowców z Rosji. 13 listopada 2015 roku Rosja została tymczasowo zawieszona w prawach członka Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Lekkoatletycznych (IAAF) po ujawnieniu afery dopingowej, w której m.in. zarzucono władzom tego kraju tuszowanie pozytywnych wyników badań.

 

Rosjanie, oskarżani o stworzenie zorganizowanego systemu dopingu, zostali tymczasowo wykluczeni ze wszystkich zawodów, łącznie z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro. Decyzja została podjęta przez zwołaną w trybie nadzwyczajnym Radę IAAF.

 

Sprawa jest nadal otwarta, dopiero 17 czerwca Rada IAAF zbierze się w Wiedniu i tam zapadnie ostateczna decyzja, czy Rosjanie zostaną dopuszczeni do sierpniowych Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro.

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie