Sudoł i Ziółkowski dostaną medale mistrzostw świata po dyskwalifikacjach rywali

Inne
Sudoł i Ziółkowski dostaną medale mistrzostw świata po dyskwalifikacjach rywali
fot. Cyfrasport

Chodziarz Grzegorz Sudoł i młociarz Szymon Ziółkowski skorzystali na weryfikacji przez IAAF wyników lekkoatletycznych mistrzostw świata po tym, jak za stosowanie dopingu anulowano rezultaty ich rywali.

Ziółkowski (OŚ AZS Poznań) po dyskwalifikacji Białorusina Iwana Cichana otrzyma srebrny medal MŚ z Helsinek, zawodów, które odbyły się... jedenaście lat temu. Złotym medalistą zostaje Białorusin Wadim Diewiatowski, a brązowym – Niemiec Markus Esser.

 

Cichan był ukarany dwuletnią dyskwalifikacją (04.08.2012-03.08.2014), został pozbawiony również srebrnego medalu olimpijskiego z Aten (2004) i złotego medalu mistrzostw Europy z Goeteborga (2006). Białorusini mieli również stracić medale igrzysk olimpijskich z Pekinu (Diewiatowski – srebrny, a Cichan – brązowy), ale Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu uznał odwołanie młociarzy opierające się na błędzie proceduralnym przy pobieraniu próbek.

 

Z kolei Sudoł (AZS AWF Kraków) "wskoczył" na najniższy stopień podium po siedmiu latach, bo dopiero teraz zweryfikowano wyniki w chodzie na 50 km z MŚ w Berlinie (2009). Dla Polaka, wicemistrza Europy z Barcelony (2010), jest to największy sukces w karierze.

 

Ma to związek z dyskwalifikacją pierwszego na mecie Siergieja Kirdiapkina. Rosjanin był ukarany 38-miesięczną dyskwalifikacją (15.10.2012-14.12.2015), został pozbawiony również złotego medalu olimpijskiego z Londynu i zwycięstwa w Pucharze Świata w Sarańsku.

Złotym medalistą MŚ z Berlina został zatem Norweg Trond Nymark, srebrnym – Hiszpan Jesus Angel Garcia.

 

Stowarzyszenie IAAF wystosowało oficjalne pismo do zainteresowanych federacji o zmianie kolejności w rzucie młotem i chodzie.

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie