Louisville oddaje cześć legendarnemu bokserowi Muhammadowi Alemu

Sporty walki
Louisville oddaje cześć legendarnemu bokserowi Muhammadowi Alemu
fot. PAP

Louisville, rodzinne miasto zmarłego w sobotę legendarnego boksera Muhammada Alego, oddaje mu cześć. Burmistrz zadecydował o opuszczeniu flag do połowy masztów na budynkach publicznych. Mieszkańcy składają kwiaty, flagi, zdjęcia przed centrum, które wybudował.

Rodzina, dziękując wszystkim za wyrazy wsparcia i nadsyłane kondolencje, poinformowała, że właśnie w Louisville odbędzie się pogrzeb, nie podała jednak terminu uroczystości. Będzie ona miała charakter prywatny i członkowie familii poprosili o uszanowanie tej decyzji.

 

Flagi pozostaną opuszczone w Louisville aż do dnia pogrzebu legendarnego sportowca.

 

"Etos ciężkiej pracy, wewnętrzna dyscyplina i zrozumienie dla innych - to wszystko kształtowało jego dzieciństwo i dorastanie w Louisville i pozwoliło mu później stać się światowa ikoną. Jako bokser osiągnął tak wiele, ale najbardziej spektakularne sukcesy odnosił poza ringiem" - powiedział burmistrz Louisville Greg Fischer.

 

Miał m.in. na myśli jego działalność społeczną oraz muzeum i centrum kultury, które bokser wybudował w rodzinnym mieście.

Cassius Marcellus Clay Jr. urodził się 17 stycznia 1942 r. Louisville. Karierę rozpoczął na olimpijskim ringu w Rzymie (1960), pokonując w finale wagi półciężkiej Zbigniewa Pietrzykowskiego. Szybko zaczął odnosić sukcesy w gronie zawodowców. Pierwszy tytuł mistrza świata wszech wag zdobył w 1964 roku, mając 22 lata, po zwycięstwie nad inną sławą - Sonnym Listonem, osiłkiem o kryminalnej przeszłości. Po wygranej Ali biegał po ringu i krzyczał: "Wstrząsnąłem światem! Jestem największy!".

 

Muhammad Ali zmarł w sobotę 4 czerwca w wieku 74 lat w szpitalu w Phoenix po trwającej od 32 lat walce z chorobą Parkinsona. Jako jedyny bokser w historii trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie bronił go dziewiętnaście razy. Do 1981 roku stoczył 61 profesjonalnych walk. Wygrał 56, z czego 37 przez nokaut. Poniósł tylko pięć porażek.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze