CSIO5* w Sopocie: Triumf Ukrainy w Pucharze Narodów

Jeźdźcy z Ukrainy wygrali w piątek w Sopocie drużynowy konkurs Furusiyya FEI Pucharu Narodów międzynarodowych zawodów w skokach CSIO5*. Drugie miejsce zajęli Austriacy, a trzecie Belgowie. Polscy zawodnicy w gronie 15 ekip uplasowali się na 13. pozycji.

Pula nagród tego konkursu wynosiła 380 tysięcy złotych. W zwycięskiej drużynie wystąpili: pochodzący z Brazylii Cassio Rivetti, z Niemiec Ulrich Kirchhoff i Rene Tebbel oraz z Węgier Ferenc Szentirmai.

Po pierwszej turze na czele klasyfikacji były zespoły Austrii, Ukrainy i Australii. W polskiej ekipie tylko Maksymilian Wechta startujący na Londonie pokonał parkur bezbłędnie. Ostatecznie biało-czerwoni z łącznym wynikiem 17 punktów karnych zajęli 13. miejsce i nie przeszli do kolejnej tury z udziałem ośmiu drużyn.

W ubiegłym roku w Pucharze Narodów triumfowali Niemcy, a Polacy ex aequo z Rosją uplasowali się na czwartej pozycji.

W imprezie w Sopocie udział bierze 100 zawodników z 25 krajów na 250 wierzchowcach. W tym gronie jest 19 Polaków.

Zawody rozpoczęły się w czwartek i potrwają do niedzieli. W 11 konkursach o różnej skali trudności do wygrania jest w sumie 1,634 mln złotych.

W sobotę zaplanowano konkurs Potęgi Skoku, a w niedzielę na koniec rywalizacji - Grand Prix pod patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pula nagród w tym konkursie - 664 tysiące złotych.

Wśród uczestników jest m.in. 19 zawodników z pierwszej setki rankingu Longines FEI. W tym gronie są również mistrzowie olimpijscy, a wśród nich Amerykanka Alizabeth Madden, która ma w dorobku dwa złote i brązowy medal igrzysk oraz występujący w barwach Ukrainy Kirchhoff, który dwa razy stanął w Atlancie w 1996 roku na najwyższym stopniu podium.

W programie jest szereg imprez towarzyszących, m.in. pokazy koni fryzyjskich, łucznictwa konnego, występy teatru konnego Cabriola oraz rekonstrukcja historyczna w wykonaniu husarii z Zamku w Gniewie.

Zawody z cyklu CSIO5* organizowane są w Sopocie po raz drugi. W zeszłym roku pula nagród wyniosła 1,632 mln złotych