Euro 2016: Policjanci z Islandii wybrani w... losowaniu

Piłka nożna
Euro 2016: Policjanci z Islandii wybrani w... losowaniu
fot. PAP

Islandczycy przebywający w Marsylii, gdzie ich reprezentacja rozegra 18 czerwca mecz Euro 2016 z Węgrami, są przerażeni zamieszkami z udziałem Rosjan i Anglików. Żeby pomóc w ich ochronie Islandia wysłała do Francji ośmiu policjantów, których wyłoniło... losowanie.

Doniesienia z Marsylii zdominowały wiadomości w islandzkich mediach dotyczące Euro 2016, a filmy z zamieszek emitowane antenie telewizji RUV wywołały zdziwienie, ponieważ Islandia nigdy nie miała problemów z chuligaństwem na stadionach.

 

"Spędzamy miło czas w Marsylii i czekamy na mecz z Węgrami. W sobotę piliśmy spokojnie piwo w ogródku restauracji, lecz nagle znaleźliśmy się w centrum ulicznej wojny, w dymie gazu łzawiącego i wśród latających w powietrzu krzeseł. Było to trochę straszne" - powiedział na antenie RUV islandzki kibic Gudnason Bjoernsson.

 

Na Euro 2016 islandzcy kibice otrzymali na trzy mecze grupowe 31 tysięcy biletów, lecz spodziewana jest nawet większa liczba fanów, ponieważ wielu wybiera się do Francji, aby spędzać czas w Strefach Kibica. Policje krajów uczestniczących wysłały do Francji swoich funkcjonariuszy, aby wsparli miejscowe służby, jeżeli chodzi o m.in. problemy językowe oraz rozpoznanie wśród kibiców.

 

"Wysłaliśmy do Francji... ośmiu policjantów, czyli dużo biorąc pod uwagę, że całe nasze krajowe siły policyjne liczą 710 osób. Zainteresowanie wyjazdem było tak duże, że funkcjonariuszy wybraliśmy drogą losowania" - poinformowała komenda główna islandzkiej policji w Reykjaviku.

 

Kraj liczy 323 tysiące mieszkańców i, biorąc pod uwagę koligacje rodzinne i znajomości szkolne, właściwie wszyscy się znają, a w książce telefonicznej abonenci są wymieniani alfabetycznie według imion, ponieważ ich różnorodność jest większa niż ... nazwisk.

 

"W ten sposób integracja z kibicami będzie we Francji właściwie stuprocentowa" - wyjaśniła policja.

 

Islandia rozegra swój pierwszy mecz ME we wtorek w St. Etienne, gdzie zmierzy się z Portugalią. Następne spotkania odbędą się 18 czerwca z Węgrami w Marsylii i 22 czerwca w Paryżu z Austrią.

IM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie