Waleczni Islandczycy nie dali się Portugalii! Sensacyjny remis w grupie F

graf. Polsat Sport

Do niemałej niespodzianki doszło w ostatnim spotkaniu pierwszej kolejki Euro 2016. Faworyzowana Portugalia zremisowała 1:1 z Islandią, dla której był to pierwszy występ na mistrzostwach Europy. Wynik otworzył w pierwszej połowie Nani, a wyrównał po zmianie stron Birkir Bjarnason.

Historyczny mecz na Euro Islandczycy mogli zacząć od mocnego uderzenia. Gylfi Sigurdsson oddał strzał po indywidualnej akcji, ale najpierw jego uderzenie, a potem dobitkę świetnie obronił Rui Patricio. Podopieczni duetu trenerskiego Lars Lagerbäck- Heimir Hallgrímsson postawili rywalom ciężkie warunki. Portugalczycy wyglądali na przestraszonych, ich akcje były powolne i nieskładne.

Z czasem jednak piłkarze Fernando Santos zaatakowali odważniej i zmusili Islandię do głębokiej defensywy. Świetną okazję miał m.in. Nani, który otrzymał kapitalne dośrodkowanie od Cristiano Ronaldo. Jakimś cudem, intuicyjnie Hannes Halldórsson wybronił ten strzał. Chwilę później również zawodnik Realu Madryt groźnie główkował. Portugalczycy dopięli swego w 31. minucie. Ładną, składną akcję wykończył Nani, a asystę zanotował Andre Gomes. Faworyci dowieźli korzystny wynik do końca pierwszej połowy.

Portugalczycy nie chcieli poprzestawać na jednej bramce, dlatego tez drugie 45 minut rozpoczęli od zmasowanych ataków. Ku zdziwieniu wszystkich Islandczycy wyrównali. Dośrodkowanie Johanna Gudmundssona na bramkę zamienił Bjarnason. Piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego podrażnieni stratą gola ruszyli na rywali. Kolejne szanse mieli Nani i Ronaldo. Dobre zmiany dali Renato Sanches oraz Ricardo Quaresma, ale to było za mało na dzielnych Islandczyków. Remis utrzymał się do ostatniego gwizdka sędziego, co jest wielką sensacją Euro 2016.

Portugalia – Islandia 1:1 (1:0)

Bramki: Nani 31’ – Bjarnason 50’

Portugalia: Rui Patricio - Raphael Guerreiro, Pepe, Ricardo Carvalho, Vieirinha - Andre Gomes (84. Eder), Danilo, Joao Moutinho (71. Renato Sanches), Joao Mario (76. Ricardo Quaresma) - Cristiano Ronaldo, Nani.

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Kari Arnason, Ari Skulason - Johann Gudmundsson (90. Elmar Bjarnason), Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason - Kolbeinn Sigthorsson (81. Alfred Finnbogason), Jon Dadi Boedvarsson

Żółta kartka: Islandia: Birkir Bjarnason, Alfred Finnbogason.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja).