Euro 2016: Od czwartku w Gdańsku działać będzie Strefa Kibica

Piłka nożna
Euro 2016: Od czwartku w Gdańsku działać będzie Strefa Kibica
fot. PAP/Abaca

W czwartek w Gdańsku otwarta zostanie Strefa Kibica. Ma działać na Targu Węglowym w siedem dni meczowych, a na ekranie o powierzchni 28 metrów kwadratowych spotkania piłkarskich mistrzostw Europy we Francji będzie mogło jednocześnie oglądać 3,5 tysiąca osób.

Decyzja o utworzeniu w centrum Gdańska miejskiej Stefy Kibica zapadła po niedzielnym spotkaniu Polski z Irlandią Północną. Na Targu Węglowym rozgrywany był młodzieżowy turniej pod patronatem jednego z oficjalnych sponsorów UEFA, a w ramach tej imprezy zorganizowano Fun Zonę, która podczas meczu biało-czerwonych cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

„Sytuacja była dynamiczna, ale ostatecznie uznaliśmy, że warto dać nie tylko mieszkańcom Gdańska, ale także województwa pomorskiego i turystom możliwość obejrzenia meczów w tej atrakcyjnej scenerii. W Strefie Kibica z pewnością lepiej odczuwa się atmosferę mistrzostw niż w domowym zaciszu. Prace nad jej powstaniem rozpoczęły się w środę o godzinie 8, natomiast w czwartek o 19 planujemy jej otwarcie. I dwie godziny później będziemy wspólnie kibicować biało-czerwonym w konfrontacji z Niemcami” - powiedział PAP prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Łukasz Wysocki.

Gdańska Strefa Kibica ma być otwarta dwie godziny przed każdym meczem i funkcjonować 120 minut po jego zakończeniu. Nie będzie jednak działać przez całe Euro, tylko w wybrane dni.

„Najbliższe terminy to czwartek oraz wtorek 21 czerwca, bo wtedy Polacy zmierzą się w grupie z Niemcami i Ukrainą. Mamy nadzieję, że zajdą we Francji aż do finału i planujemy otwierać strefę właśnie w te dni, w których będzie grała ekipa Adama Nawałki. Jeśli jednak nasi piłkarze zakończą udział w turnieju przed fazą pucharową, zapraszamy kibiców na Targ Węglowy na jeden dzień 1/8 finału, na jedno spotkanie ćwierćfinału, oba półfinały oraz konfrontację decydującą o tytule mistrzowskim. W przypadku 1/8 finału pokażemy wszystkie mecze, które tego dnia odbędą się we Francji” - zapewnił.

Strefa Kibica została przygotowana na 3,5 tysiąca osób, a mecze pokazywane będą na ekranie o powierzchni 28 metrów kwadratowych.

„W zonie nie zabraknie także części gastronomicznej. Zbyt wyszukanych potraw nie należy się spodziewać, ale coś smacznego z pewnością będzie można przekąsić. A z napojów alkoholowych dostępne ma być piwo. Dla konsumentów przygotowaliśmy 60 ław, pozostałe osoby będą oglądały mecze na stojąco. Zaplecze sanitarne liczy 15 toalet” - dodał.

Prezes Wysocki podkreślił, że w gdańskiej Strefie Kibica wszyscy mają się czuć nie tylko swobodnie i radośnie, ale także bezpiecznie. W dni meczowe służby informacyjne i porządkowe będą liczyć 50 osób, na Targu Węglowym pojawi się także medyczny zespół wyjazdowy, czyli karetka z lekarzem.

„Do tego składający się z dwóch ratowników patrol medyczny będzie stale obecny wewnątrz strefy, nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ma też czuwać dwóch strażaków. Nie musimy się również obawiać problemów z energią elektryczną. Nawet jeśli w Gdańsku zabraknie prądu, to transmisje na Targu Węglowym nie są zagrożone, bo jesteśmy wyposażeni w awaryjne zasilanie ekranu” - stwierdził.

Organizacja Fun Zony w Gdańsku to suma około 300 tysięcy złotych. „W skład tej kwoty wchodzi nie tylko wypożyczenie ekranu i przygotowanie części gastronomicznej oraz zaplecza sanitarnego, ale również ogrodzenie, uzbrojenie i sprzątanie terenu oraz wywóz śmieci. Trzeba również dodać koszty związany ze służbą porządkową oraz zabezpieczeniem medycznym i przeciwpożarowym” - wyliczył prezes GOT.

AS, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie