Liga Światowa: Polacy zaczynają w Kaliningradzie

Siatkówka
Liga Światowa: Polacy zaczynają w Kaliningradzie
fot. Cyfrasport

Polscy siatkarze w piątek w Kaliningradzie rozegrają pierwszy w tym sezonie mecz Ligi Światowej. Ich rywalami będą Bułgarzy, a w kolejnych dniach mistrzowie olimpijscy Rosjanie oraz Serbowie. Kolejne turnieje odbędą się w Łodzi i Nancy.

W związku z sierpniowymi igrzyskami olimpijskimi Liga Światowa została całkowicie przemeblowana. Zachowane zostały trzy dywizje, a w tzw. elicie są także Polacy. W tegorocznej edycji wystąpi rekordowa liczba 36 zespołów (o cztery więcej niż w ubiegłym roku), podzielonych na podstawie rankingu. W tzw. elicie jest 12 drużyn. Podzielone one będą na dziewięć grup. Każda ekipa znalazła się w trzech grupach. Po rozegraniu wszystkich meczów punkty sumuje się we wspólnej tabeli. Najlepsze pięć reprezentacji awansuje do turnieju finałowego, a gospodarz, czyli Polacy, w Final Six mają zapewniony udział.

Druga dywizja to tzw. zaplecze. Jest podzielona na dziewięć grup, po cztery zespoły w każdej. Po stworzeniu wspólnej tabeli trzy najlepsze drużyny wraz z gospodarzem barażu zmierzą się ze sobą o jedno miejsce w przyszłorocznej "elicie". Z kolei najsłaszba ekipa spadnie do niższej dywizji, a jej miejsce zajmie najlepsza z tzw. pretendentów. W ich skład wchodzi 12 zespołów podzielonych na sześć grup. W tegorocznej edycji Ligi Światowej wystąpi rekordowa liczba 36 zespołów (o cztery więcej niż w ubiegłym roku), podzielonych na podstawie rankingu na trzy dywizje.

Program meczów Polaków w fazie interkontynentalnej LŚ siatkarzy (według czasu polskiego):

17 czerwca: Polska - Bułgaria (Kaliningrad, 16.40)
18 czerwca: Polska - Rosja (Kaliningrad, 19.10)
19 czerwca: Polska - Serbia (Kaliningrad, 16.40)

24 czerwca: Polska - Argentyna (Łódź, 20.10)
25 czerwca: Polska - Rosja (Łódź, 20.10)
26 czerwca: Polska - Francja (Łódź, 20.10)

1 lipca: Polska - Brazylia (Nancy, 15.00)
2 lipca: Polska - Francja (Nancy, 18.00)
3 lipca: Polska - Belgia (Nancy, 15.00).

 

Skład reprezentacji Polski na turniej w Kaliningradzie (17-19 czerwca):

 

rozgrywający: Grzegorz Łomacz (Cuprum Lubin), Paweł Woicki (Indykpol AZS Olsztyn);

atakujący: Dawid Konarski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Maciej Muzaj (Jastrzębski Węgiel);

środkowi: Mateusz Bieniek (Effector Kielce), Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski (obaj Asseco Resovia Rzeszów), Karol Kłos (PGE Skra Bełchatów);

przyjmujący: Bartosz Bednorz, Artur Szalpuk (obaj PGE Skra Bełchatów), Rafał Buszek (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Wojciech Żaliński (Cerrad Czarni Radom);

libero: Paweł Zatorski (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle), Damian Wojtaszek (Asseco Resovia Rzeszów).

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze