Euro 2016: Słowacja lepsza od Rosji! Cudowny gol Hamsika

Słowacja wygrała w Lille z Rosją 2:1 w otwierającym drugą kolejkę zmagań Euro 2016 meczu grupy B. Zwycięstwo piłkarzom Jana Kozaka dali Vladimir Weiss oraz Marek Hamsik, którego trafienie było ozdoba tego spotkania. Kontaktową bramkę dla Rosjan zdobył Denis Głuszakow. Na remis nie starczyło już czasu.

Od pierwszej minuty selekcjoner Jan Kozak zdecydował się wystawić piłkarza Legii Warszawa Ondreja Dudę.  Tym razem na dość nietypowej dla niego pozycji wysuniętego napastnika. Żadna z ekip nie potrafiła zdominować pierwszych minut meczu. Gra toczyła się głównie w środku pola. W 33. minucie Vladimir Weiss otrzymał podanie w pole karne, ”na zamach” zwiódł dwóch obrońców i pewnie wykończył akcję. Dobra akcja Słowaków, ale również fatalne zachowanie defensorów ”Sbornej”.

Tuż przed przerwą mieliśmy przyjemność zobaczyć chyba najładniejszą jak dotąd bramkę Euro 2016. Słowacja krótko rozegrała rzut rożny, futbolówkę otrzymał Marek Hamsik, jednym zwodem oszukał obrońcę i kapitalnym strzałem w samo okienko podwyższył prowadzenie. Gol z rodzaju ”stadiony świata”.

Podrażnieni Rosjanie widocznie nie mieli pomysłu na defensywę Słowaków. Piłkarze Kozaka lekko cofnęli się do obrony i to była szansa dla Rosjan, najczęściej brakowało jednak ostatniego podania. W końcu w 80. minucie kontaktowego gola strzelił Głuszakow. Końcówka to gra nerwów. Rosjanie za wszelką cenę walczyli o choćby punkt.  Na to nie starczyło jednak czasu. Słowacy wygrali i odkupili winy po falstarcie, jakim była porażka w pierwszym meczu z Walijczykami.

Rosja – Słowacja 1:2 (0:2)

Bramki: Głuszakow - Weiss 33, Hamsik 44

Rosja: Igor Akinfiejew - Igor Smolnikow, Aleksiej Bierezucki, Siergiej Ignaszewicz, Georgij Szczennikow - Roman Neustaedter (46. Denis Głuszakow), Aleksandr Gołowin (46. Paweł Mamajew), Aleksandr Kokorin (75. Roman Szirokow), Fiodor Smołow, Oleg Szatow - Artiom Dziuba.

Słowacja: Matus Kozacik - Peter Pekarik, Martin Skrtel, Jan Durica, Tomas Hubocan - Juraj Kucka, Viktor Pecovsky, Marek Hamsik, Robert Mak (80. Michal Duris), Vladimir Weiss (72. Dusan Svento) - Ondrej Duda (67. Adam Nemec).

Żółta kartka: Durica

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia)