Euro 2016: Ile brakuje Polakom do awansu?

Piłka nożna
Euro 2016: Ile brakuje Polakom do awansu?
fot. Cyfrasport

Polscy piłkarze po bezbramkowym remisie w spotkaniu z reprezentacją Niemiec znacznie przybliżyli się do awansu do fazy pucharowej Euro 2016. Wyjście z grupy jest już niemal pewne, choć stuprocentowej pewności wciąż nie ma. O pozycji Polaków zadecydują wyniki ostatniej kolejki.

W przypadku, gdy w turnieju startuje 16 lub 32 drużyny sprawa jest prosta: z fazy grupowej wychodzą po dwie najlepsze drużyny z każdej czterozespołowej grupy, tworząc odpowiednio cztery lub osiem par pierwszej rundy play-off. Co jednak zrobić, gdy w imprezie startują 24 drużyny?

 

24 drużyny i co dalej?

 

Po raz pierwszy z tym problemem zetknęli się organizatorzy mistrzostw świata w 1982 roku. W Hiszpanii rozwiązano to w następujący sposób: z każdej sześciu grup awansowały po dwie najlepsze drużyny; 12 ekip nie mogło stworzyć fazy play-off, która wyłoniłaby finalistów, stworzono więc drugą fazę grupową. W czterech grupach grały po trzy zespoły, a zwycięzcy meldowali się w półfinale.

 

Na ten system spadła po mistrzostwach fala krytyki. W drugiej fazie grupowej jedna drużyna miała sześć dni przerwy, a dwie pozostałe grały co trzy dni. Drużyny, które miały dłuższą przerwę między meczami (m.in. Polska) zdecydowanie na tym zyskały. To spowodowało zmianę systemu już na następnym mundialu w Meksyku. System ten obowiązywał również na kolejnych turniejach o mistrzostwo globu w 1990 i 1994 roku, a teraz powrócił na Euro 2016.

 

W skrócie: 24 drużyn, które występują w turnieju finałowym, podzielono na sześć grup. Z każdej z grup awansują po dwie najlepsze drużyny. Pozostała czwórka rekrutuje się z drużyn, które zajmą trzecie miejsca w swoich grupach: cztery najlepsze drużyny z sześciu meldują się w 1/8 finału.

 

Już podczas mistrzostw świata w Meksyku skorzystała na tym reprezentacja Polski. Biało-czerwoni po remisie 0:0 z Marokiem, wygranej 1:0 z Portugalią i klęsce 0:3 z Anglią zajęli dopiero trzecie miejsce w grupie F, ale zdołali "kuchennymi drzwiami" wejść do czołowej szesnastki turnieju. Już wówczas zdarzył się ciekawy przypadek: czwarta w polskiej grupie Portugalia miała lepszy bilans niż Urugwaj, który znalazł się w drugiej rundzie. W dodatkowej tabelce, która wyłaniała ekipy kwalifikujące się do kolejnej fazy turnieju brane były jednak pod uwagę wyłącznie drużyny z trzecich miejsc.

 

Wyniki mistrzostw świata 1986 i 1990 trudno uznać dziś za miarodajne, bo za zwycięstwo przyznawano wówczas 2 punkty, przez co zdarzały się przypadki awansów drużyn z dwoma remisami na koncie. W 1994 roku w USA, gdy ten system obowiązywał po raz ostatni, awans do 1/8 z trzecich miejsc uzyskały: Argentyna (6 punktów, bramki 6-3), Belgia (6, 2-1), USA (4, 3-3) oraz Włochy (4, 2-2). Odpadły: Rosja (3, 7-6) i Korea Południowa (2, 4-5).

 

Ile brakuje Polakom?

 

Na Euro 2016 wystartowały 24 reprezentacje, znów zastosowano system sprzed lat: do kolejnej rundy z fazy grupowej kwalifikują się dwie najlepsze drużyny każdej z grup oraz cztery zespoły, które zajmą trzecie lokaty. Przypomnijmy, że jeśli dwa zespoły (lub więcej) zakończą fazę grupową z jednakową liczba punktów, o pozycji w grupie w pierwszej kolejności zadecyduje liczba punktów wywalczonych w bezpośrednich meczach tylko z tym rywalem (lub tymi rywalami), następnie - różnica bramek w tych meczach, a później kolejno: liczba strzelonych goli i różnica bramek ze wszystkich spotkań grupowych, liczba zdobytych goli i w ostateczności - współczynnik UEFA.

 

Czy cztery punkty i tym razem wystarczą do awansu z trzeciego miejsca? Trudno to jednoznacznie rozstrzygnąć, zwłaszcza, że dopiero trzy z sześciu grup zdołały rozegrać swoje mecze w drugiej kolejce, jest to jednak dobra zaliczka na wypadek ewentualnej porażki w trzecim meczu. Mówimy tu oczywiście o czarnym scenariuszu, w którym Polacy przegrywają z Ukrainą, która nie ma już szans na awans do kolejnej rundy, a Niemcy ulegają Irlandii Północnej. Tylko takie rozstrzygnięcie w ostatniej serii gier może wypchnąć biało-czerwonych poza czołową dwójkę w końcowej klasyfikacji grupy C.

 

Wiadomo już, że o trzy czołowe miejsca w grupie walczą Niemcy (4 punkty, bramki 2-0), Polska (4 punkty, bramki 1-0) oraz Irlandia Północna (3 punkty, bramki 2-1). Ukraina jest pierwszą drużyną spośród finalistów Euro 2016, która straciła szansę na awans do 1/8 finału. Decydujące mecze zostaną rozegrane we wtorek, 21 czerwca 2016 o godzinie 18.00. Na Stade Vélodrome w Marsylii Polska zagra z Ukrainą, a na Parc des Princes w Paryżu Irlandia Północna zmierzy się z Niemcami.

 

Przeanalizujmy różne możliwości zakończenia tej kolejki:

 

* Wspomniany czarny scenariusz to wygrana Ukraińców w meczu, który dla nich jest spotkaniem "o honor" i sukces Irlandii Północnej w meczu z Niemcami. Wówczas biało-czerwoni mogliby zostać zepchnięci na trzecią lokatę i czekać na dodatkową tabelkę drużyn, które zajęły w swoich grupach trzecie lokaty. Przy równej ilości punktów z Niemcami, o kolejności decydowałyby bramki. Po dwóch seriach gier mistrzowie świata (2-0) są pod tym względem lepsi od Polaków (1-0), ale wyniki ostatnich meczów mogą to zmienić.

 

1. Irlandia Płn. - 6 pkt.

2 lub 3. Niemcy - 4

2 lub 3. Polska - 4

4. Ukraina - 3

 

* Porażka biało-czerwonych, przy jednoczesnym zwycięstwie mistrzów świata, da Polakom drugą lokatę.

 

1. Niemcy - 7          

2. Polska - 4

3. Irlandia Płn. - 3

4. Ukraina - 3

 

* Jeśli Polacy przegrają z Ukrainą, a Niemcy zremisują z Irlandią Północną, biało-czerwoni zajmą miejsce drugie. Przy równej liczbie punktów z Irlandczykami, o kolejności przesądzi wynik bezpośredniego starcia (1:0 dla Polski):

1. Niemcy - 5
2. Polska - 4
3. Irlandia Płn. - 4
4. Ukraina - 3

 

* Wygrana Polaków lub remis w ostatnim meczu da biało-czerwonym pewne miejsce w czołowej dwójce, bez względu na wynik spotkania Niemcy - Irlandia Północna. Jeśli wygrają Polacy i Niemcy, obie drużyny będą miały identyczny dorobek punktowy, o kolejności zadecydują bramki.

 

1 lub 2. Niemcy - 7

1 lub 2. Polska - 7

3. Irlandia Płn. - 3

4. Ukraina - 0

 

* Jeśli wygrają Polacy, a Niemcy przegrają:

 

1. Polska - 7

2. Irlandia Płn.- 6

3. Niemcy - 4

4. Ukraina - 0

 

* Jeśli wygrają Polacy, a Niemcy zremisują:

 

1. Polska - 7

2. Niemcy - 5

3. Irlandia Płn. - 4

4. Ukraina - 0

 

* Jeśli w obu spotkaniach padnie remis:

 

1. Niemcy - 5

2. Polska - 5

3. Irlandia Płn. - 4

4. Ukraina - 1

 

* Jeśli Polacy zremisują z Ukrainą, a Niemcy przegrają z Irlandią Północną:

 

1. Irlandia Płn. - 6

2. Polska - 5

3. Niemcy - 4

4. Ukraina - 1

 

* Jeśli Polacy zremisują z Ukrainą, a Niemcy wygrają z Irlandią Północną:

 

1. Niemcy - 7

2. Polska - 5

3. Irlandia Płn. - 3

4. Ukraina - 1

 

Zestawienie par 1/8 finału będą zależeć od tego, z których grup do fazy pucharowej zakwalifikują się ekipy z trzecich miejsc. Jeśli Polacy zajmą pierwsze miejsce w grupie zmierzą się z trzecią drużyną z grupy A, B lub F. W przypadku drugiej pozycji - z drugą ekipą z grupy A (po dwóch seriach spotkań sytuacja w tej grupie wygląda następująco: 1. Francja - 6, 2. Szwajcaria - 4, 3. Rumunia - 1, 4. Albania - 0).

Robert Murawski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.