Rio 2016. Małachowski: Decyzja o zawieszeniu Rosjan jest słuszna

Lekkoatletyka
Rio 2016. Małachowski: Decyzja o zawieszeniu Rosjan jest słuszna
fot. PAP

Polski dyskobol Piotr Małachowski, uważa, że podjęta w piątek przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) decyzja o potrzymaniu zawieszenia rosyjskich lekkoatletów, która uniemożliwia im udział w igrzyskach, jest słuszna i sprawiedliwa.

"To jest bardzo dobra decyzja. W ostatnich latach było widać, że niektórzy sportowcy byli na dopingu i trzeba było podjąć z tym walkę" - powiedział Małachowski.

 

Wicemistrz olimpijski z Pekinu zaznaczył również, że postanowienie o wykluczeniu całej federacji, a więc wszystkich lekkoatletów jest surowe, ale właściwe.

 

"Szkoda mi niektórych uczciwych zawodników, ale w końcu wszyscy oni należą do jednej federacji. Kolejne raporty potwierdzały nieprawidłowości w rosyjskim sporcie i nie było innego wyjścia. Oni też muszą przyjąć tę karę" - dodał.

 

Lekkoatleta jest zdania, że takie kroki musiały być wreszcie podjęte by "oczyścić sport" i skończyć z procederem zabierania i przyznawania medali.

 

"Każdy z nas, sportowców, wie ile pracy i potu kosztuje przygotowanie do wielkich imprez. Kiedy po iluś latach klasyfikacja jest zmieniana, to fajnie jest dostać medal - ale bez +pudła+ i bez ceremonii dekoracji - to już nie to samo" - podkreślił dyskobol.

 

W ocenie polskiego sportowca ewentualny występ części rosyjskich lekkoatletów pod flagą olimpijską jest sprawą skomplikowaną i niejednoznaczną. Małachowski jest zdania, że taką możliwość mogliby uzyskać ewentualnie tylko ci sportowcy, którzy od zawsze pozostawali poza dopingowymi podejrzeniami i nigdy nie unikali kontroli.

 

"Trzeba by mieć pewność, że byli w 100% czyści" - zaznaczył polski lekkoatleta.

 

13 listopada 2015 roku władze IAAF na podstawie raportu Światowej Agencji Antydopingowej zdecydowały o zawieszeniu Rosji w prawach członka tej organizacji. 17 czerwca 2016 roku szef związku - Sebastian Coe ogłosił, że zeszłoroczne postanowienie zostaje podtrzymane, a w związku z tym rosyjscy lekkoatleci dalej nie będą mogli dalej brać udziału w międzynarodowych zawodach. Coe nie wykluczył jednak jednoznacznie startu części z nich w sierpniowych igrzyskach. "Pojedynczy zawodnicy, którzy udowodnią, że nie brali dopingu, będą mogli wystąpić pod olimpijską flagą" - powiedział.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze