EURO Kołtoń: Cionek, Jodłowiec, Zieliński i Kapustka od początku!

Piłka nożna
EURO Kołtoń: Cionek, Jodłowiec, Zieliński i Kapustka od początku!
fot. CyfraSport
W składzie na mecz z Ukrainą ma znaleźć się m. in. Thiago Cionek (pierwszy z lewej)

SENSACYJNY SKŁAD NA UKRAINĘ: FABIAŃSKI - CIONEK, GLIK, PAZDAN, JĘDRZEJCZYK - KRYCHOWIAK, JODŁOWIEC - KAPUSTKA, ZIELIŃSKI, MILIK - LEWANDOWSKI. Trener Adam Nawałka zmienia system gry i wprowadza czterech świeżych piłkarzy - Cionka za Piszczka, Jodłowca za Mączyńskiego, Kapustkę za Błaszczykowskiego. Nie zagra również Grosicki, bo Milik schodzi na skrzydło, a jako numer 10 będzie operował Zieliński, który dotychczas nie wystąpił nawet minuty.

Adam Nawałka na pytanie, czy kieruje się zmęczeniem, czy kartkami, ustalając skład na spotkanie z Ukrainą, mówi: "Nie chcemy, jak zwykle zdradzać naszej strategii - postępowania w konkretnym meczu, jak i całym turnieju". Jednak postanowił zmienić i skład i ustawienie. Polska po raz pierwszy w finałach EURO 2016 zagra 1-4-2-3-1. Oto personalia: FABIAŃSKI - CIONEK, GLIK, PAZDAN, JĘDRZEJCZYK - KRYCHOWIAK, JODŁOWIEC - KAPUSTKA, ZIELIŃSKI, MILIK - LEWANDOWSKI.

Podstawowa jedenastka przed turniejem była ustalona. Po tym, jak wypadł z powodu kontuzji Szczesny, numerem jeden został Fabiański. Obrona to Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk. W pomocy Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński i Grosicki. W ataku Milik i Lewandowski. Milik - w systemie 1-4-4-2 - schodzi w fazie defensywnej, aby pomagać linii pomocy. Tak więc napastnicy często ustawieni są w pionie.
 
Tym razem Milik - jak w dwóch meczach w eliminacjach - ma operować z lewej strony. Na boisku znajdzie się klasyczny "playmaker" Zieliński. To dla 22-letniego pomocnika wielka szansa. W meczu z Holandią wyszedł w pierwszym składzie, ale popełnił kilka błędów na własnej połowie. A wówczas selekcjonerowi włącza się czerwone światło. Zieliński potrafi zagrać prostopadłą piłkę, ale potrzeba mu odpowiedzialności w grze defensywnej. Teraz Zieliński zagra wyżej - nie jako numer 8, jak w Gdańsku, ale jako klasyczna 10. To również skład pod... Lewandowskiego. Dwóch skrzydłowych, ale i playmaker. Czas na bramkowe przełamanie kapitana Biało-Czerwonych, który dotychczas nawet nie miał okazji strzeleckiej!!! Dla "Lewego" nie jest to zwyczajna sprawa, gdyż w Bayernie pracują na niego tacy skrzydłowi, jak Douglas Costa, Coman, Ribery i - choć w dużo mniejszym stopniu - Robben (bo jest egoistą). Ba, w Bayernie Mueller chętnie podaje, pokazując co to znaczy "duch zespołu".

Przed turniejem podważano Pazdana jako partnera Glika. Tymczasem trener Nawałka innej możliwości nie brał pod uwagę. Po pierwsze wierzy w Pazdana, a po drugie nie chciał już mnożyć problemów. Uznał, że wszystko zależy tak naprawdę od formy Pazdana. "Znam go doskonale z Górnika Zabrze" - powtarza. I Pazdan odpłacił się wyborną dyspozycją. Piszczek ma kartkę i zagrał ponad 40 meczów w sezonie, licząc klub i reprezentację. Teraz "zatankuje" energię na spotkania fazy pucharowej. W jego miejsce zobaczymy twardego Cionka.  Zawodnik Palermo jest niezwykle wszechstronny. W czasie ostatnich tygodni pokazał się najpierw na lewej stronie obrony - w drugiej połowie meczu z Holandią, a następnie w środku defensywy - z Litwą. Teraz przyjdzie mu zagrać na prawej stronie, ale w tej roli również występował u Nawałki. Cionek będzie się zmagał z groźnym Konoplianką z Sevilla FC. "Jędza" z kolei będzie miał trudne zadanie powstrzymania Jarmolenki z Dynama Kijów. Jednak po "nakryciu czapką" Muellera żadne zadanie nie jest mu straszne!

Na fazę play-off będzie potrzebny Mączyński. Wiosną grał mało, ale doszedł do odpowiedniej formy. Jednak w obu meczach był zmieniany w końcówce. Za każdym razem wchodził za niego Jodłowiec. I właśnie legionista będzie partnerem Krychowiaka w środku pola w Marsylii. Obaj podstawowi skrzydłowi Błaszczykowski i Grosicki będą oszczędzani. W miejsce "Błaszcza" zagra 19-letni, rewelacyjny Kapustka. Jeśli potwierdzi się na tle Ukrainy - jak potwierdził się z Irlandią Północną - to śmiało będzie można mówić o młodym piłkarzu Cracovii jako rewelacji EURO 2016.
 
SKŁAD NA UKRAINĘ: FABIAŃSKI - CIONEK, GLIK, PAZDAN, JĘDRZEJCZYK - KRYCHOWIAK, JODŁOWIEC - KAPUSTKA, ZIELIŃSKI, MILIK - LEWANDOWSKI.
Roman Kołtoń z Francji, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie