Ważną decyzją spotkania jest to, że "czyści" rosyjscy lekkoatleci będą mogli wystąpić w Brazylii pod państwową flagą. Warunkiem startu będzie poddanie się badaniom antydopingowym w laboratoriach poza Rosją.

 

"Rosyjski Komitet Olimpijski wykazał się sporym zaangażowaniem w sprawę skutecznego zwalczanie dopingu w tym kraju" - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach.

 

Lekkoatleci Rosji, którzy nie korzystali z dopingu, zamierzają odwołać od tej decyzji o wykluczeniu z igrzysk do Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie" - zapowiedział prezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Aleksander Żukow.

 

Jego zdaniem Rosyjski Związek Lekkiej Atletyki będzie chronił interesy sportowców, którzy nie popełnili wykroczeń dopingowych licząc, że CAS wyda uczciwe i obiektywne decyzje.

 

"Jesteśmy gotowi na start czystych lekkoatletów w Rio de Janeiro, a także wypełnić wszystkie warunki stawiane przez MKOl" - powiedział minister sportu Rosji Witalij Mutko.

 

Wtorkowe spotkanie Komitetu Wykonawczego MKOl i Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) było poświęcone omówieniu sprawy Rosji, po tym jak 17 czerwca zadecydowało ono o przedłużeniu dyskwalifikacji, a tym samym wykluczeniu rosyjskich lekkoatletów z sierpniowych igrzysk w Rio.

 

W lozańskim "Szczycie" obok Bacha wzięło m.in. udział jego czworo zastępców, szef Europejskich Komitetów Olimpijskich Patrick Hickey, przewodniczący komisji medycznej Ugur Erdener, a także działacze IAAF, FIFA, FINA oraz FIG