Copa America: Chile finałowym rywalem Argentyny

Broniące tytułu Chile będzie rywalem Argentyny w finale turnieju Copa America. W drugim spotkaniu półfinałowym piłkarze Chile pokonali w Chicago Kolumbię 2:0 (2:0). Bramki strzelili Charles Aranguiz w 7. minucie i Jose Fuenzalida w 11.

Spotkanie trwało bardzo długo, ponieważ gwałtowna burza opóźniła o ponad dwie godziny rozpoczęciu drugiej połowy.

Udział przy obu golach miał rozgrywający 100. mecz w reprezentacji Alexis Sanchez. Naciskany przez niego w polu karnym Juan Guillermo Cuadrado zagrał głową niefortunnie wprost pod nogi Aranguiza, a ten nie miał problemów z pokonaniem Davida Ospiny. Cztery minuty później po dalekim zagraniu chilijskiego bramkarza Claudio Bravo, piłkę przejął Sanchez i uderzył w słupek, a formalności dopełnił Fuenzalida.

Kolumbijczycy również mieli sytuacje bramkowe, ale albo dobrze spisywał się Bravo, albo brakowało im szczęścia. Do tego od 57. minuty musieli grać w dziesiątkę, kiedy w niegroźnej sytuacji, na połowie Chile, Carlos Sanchez sfaulował rywala, dostał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę.

W ostatnich 30 minutach obie drużyny stworzyły po jednej dobrej okazji na gola, m.in. uderzał Kolumbijczyk James Rodriguez, lecz znów znakomicie ze swej roli wywiązywali się bramkarze.

"To wspaniałe znów znaleźć się w finale. Tak wygląda zwycięski zespół. Już przed turniejem byłem przekonany, że wygramy" - powiedział selekcjoner Chile Juan Antonio Pizzi. Z kolei trener pokonanych Jose Pekerman dodał: "My popełnialiśmy błędy, a rywale byli bardzo skuteczni, zresztą jak zazwyczaj. To jeden z kluczy do ich sukcesów".

W finale podopieczni Pizziego zagrają z Argentyną, z którą już rywalizowali w rundzie grupowej amerykańskiego turnieju. "Albicelestes" wygrali 2:1 i tym samym zrewanżowali się za porażkę rzutami karnymi 1-4 w ubiegłorocznym decydującym pojedynku Copa America w Santiago. Po 90 minutach gry i dogrywce był wówczas remis 0:0.

Na finał do składu Chile wróci pauzujący za kartki z Kolumbią Arturo Vidal. Zabraknie natomiast Pedro Pablo Hernandeza, który doznał kontuzji kolana. Mecz z Argentyną odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek. Z kolei wcześniej o brąz gospodarze zmierzą się z Kolumbijczykami.

Kolumbia - Chile 0:2 (0:2)

Bramki: Charles Aranguiz (7), Jose Fuenzalida (11).

Czerwona kartka: Carlos Sanchez (57-Kolumbia).

Kolumbia: David Ospina - Santiago Arias, Cristian Zapata, Jeison Murillo, Frank Fabra (72. Sebastian Perez) - Carlos Sanchez, Daniel Torres, Edwin Cardona (45. Marlos Moreno), Juan Guillermo Cuadrado (79. Carlos Bacca), James Rodriguez - Roger Martinez.

Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel, Gonzalo Jara, Jean Beausejour - Francisco Silva, Charles Aranguiz, Pedro Pablo Hernandez (29. Erick Pulgar) - Jose Pedro Fuenzalida (74. Edson Puch), Eduardo Vargas (87. Mark Gonzalez), Alexis Sanchez.