Euro 2016: Griezmann show! Francja awansowała do ćwierćfinału

Początek spotkania Francja - Irlandia zapowiadał wielką sensację. Robbie Brady pewnym uderzeniem z rzutu karnego wyprowadził Irlandczyków na prowadzenie. Bohaterem Francji został Antoine Griezmann. Jego dwie bramki dały Trójkolorowym awans do ćwierćfinału.

Początek spotkania to ogromne zaskoczenie. Irlandczycy zaczęli bardzo odważnie. Szybko przenieśli się w pole karne rywala. Tam bardzo mądrze zachował się Shane Long. Wykorzystał agresywny atak Paula Pogby, zostawił nogę i wywalczył rzut karny. Do piłki podszedł Robbie Brady. Piłka odbiła się od słupka, ale wpadła do siatki. Hugo Lloris został zmylony, a Irlandczycy już w 3. minucie mogli cieszyć się z objęcia prowadzenia.

Francuzi podrażnieni tym golem przenieśli się na połowę rywala i szukali swojej szansy. Mieli kilka okazji do wyrównania, ale żadna z nich nie było stuprocentowa. Stać ich było jedynie na niegroźne strzały Antoinea Griezmanna, Dimitri Payeta i Oliviera Giroud. W 22. minucie Irlandczycy mogli prowadzić wyżej. Ze strzałem Daryla Murphyego poradził sobie jednak Hugo Lloris. Trójkolorowi próbowali doprowadzić do wyrównania, ale ich akcje nie sprawiały żadnego zagrożenia.

Po przerwie Didier Deschamps zrobił ofensywną zmianę. W miejsce N'Golo Kante wprowadził Kingsleya Comana. Już w 49. minucie Francuzi zagrozili bramce Darrena Randolpha. Laurent Koscielny głową skierował piłkę obok bramki. Swoją szansę zmarnował też Dimitri Payet, który minimalnie chybił z dystansu. W 56. minucie próbował też Blaise Matuidi, ale kolejny raz kapitalnym refleksem wykazał się Randolph.

Dwie minuty później w końcu udało się Francuzom doprowadzić do wyrównania. Bacary Sagna posłał dokładną wrzutkę w pole karne, a bramkę głową zdobył niewysoki Griezmann. Dla Francji to było mało! Już w 61. minucie Giroud strącił piłkę w kierunku Griezmanna. Ten wykorzystał błąd w ustawieniu irlandzkiej defensywy i pewnym strzałem pokonał Randolpha.

Trójkolorowi dalej dominowali. W 66. minucie skrzydłowy Atletico zanotował kolejną dynamiczną akcję, której nie potrafił czysto zatrzymać Shane Duffy. Nicola Rizzoli bez wahania pokazał czerwony kartonik. W 77. minucie znakomity strzał z osiemnastego metra oddał Andre – Pierre Gignac, ale trafił jedynie w poprzeczkę. Francuzi mieli jeszcze swoje szanse, ale nie udało im się zdobyć trzeciej bramki.

Francja - Irlandia 2:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Robbie Brady (2-karny), 1:1 Antoine Griezmann (58-głową), 2:1 Antoine Griezmann (61).

Żółte kartki: Francja: N'Golo Kante, Adil Rami. Irlandia: Seamus Coleman, Jeff Hendrick, Shane Long. Czerwona kartka - Irlandia: Shane Duffy (66).

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy). Widzów 56 000.

Francja: Hugo Lloris - Bacary Sagna, Adil Rami, Laurent Koscielny, Patrice Evra - Paul Pogba, N'Golo Kante (46. Kingsley Coman, 90+3. Moussa Sissoko), Blaise Matuidi - Antoine Griezmann, Olivier Giroud (73. Andre-Pierre Gignac), Dimitri Payet.

Irlandia: Darren Randolph - Seamus Coleman, Richard Keogh, Shane Duffy, Stephen Ward - Robbie Brady, James McCarthy (72. Wes Hoolahan), Jeff Hendrick, James McClean (68. John O'Shea) - Shane Long, Daryl Murphy (65. Jonathan Walters).