MP w kolarstwie: Zwycięstwo Majki

Inne
MP w kolarstwie: Zwycięstwo Majki
fot. PAP

Rafał Majka (Tinkoff) po raz pierwszy w karierze zdobył biało-czerwoną koszulkę mistrza Polski elity w wyścigu ze startu wspólnego. Na finiszu w Świdnicy wyprzedził ostatniego towarzysza ucieczki Marka Rutkiewicza (Wibatech Fuji).

Brązowy medal wywalczył kolega klubowy Rutkiewicza Sylwester Janiszewski, który był najszybszy z dziesięcioosobowej grupy pościgowej.

 

Zawodnicy ścigali się na 37-kilometrowej górzystej pętli, którą pokonywali sześciokrotnie (łącznie 222 km). Trasę, przypominającą tę z Rio de Janeiro, gdzie w sierpniu odbędzie się wyścig olimpijski, znaleziono w okolicach Świdnicy. Był to także ostatni ważny sprawdzian przed wyborem czteroosobowej reprezentacji na igrzyska. Stawili się więc praktycznie wszyscy najlepsi kolarze, na czele z Majką i mistrzem świata z 2014 roku Michałem Kwiatkowskim. Obaj po raz pierwszy w tym sezonie wystartowali w kraju. Zabrakło tylko ubiegłorocznego mistrza z Sobótki Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal).

 

Pierwsza poważna akcja zaczęła się na trzeciej rundzie. W 12-osobowej ucieczce jechali zarówno Majka, jak i Kwiatkowski, a także lider ekipy CCC Sprandi Polkowice Maciej Paterski. Na następnym okrążeniu z czołówki odskoczyli Majka i Rutkiewicz. Uzyskali ponad minutę przewagi, którą utrzymywali aż do ostatniej rundy. Na niej zaatakował na podjeździe Majka, ale Rutkiewicz odrobił straty na zjeździe. O tytule rozstrzygnął więc pojedynek sprinterski. Więcej sił zachował Majka, wyraźnie wyprzedzając doświadczonego rywala. Grupa pościgowa straciła do nich ponad półtorej minuty.

 

"Najlepiej czuję się w jeździe po górach. W Świdnicy może nie ma takich długich i ciężkich podjazdów jak w Alpach, ale i tak było bardzo ciężko" - powiedział na mecie Majka.

 

"Wróciłem w piątek ze zgrupowania w górach i dziś dałem z siebie wszystko. Wszystkim kibicom dziękuję za doping. Gdy jedzie się i słyszy swoje nazwisko - to wspaniałe uczucie. Proszę wszystkich o trzymanie za mnie kciuków podczas Tour de France. Tam postaram się zrobić show" - dodał zwycięzca dwóch etapów i klasyfikacji górskiej "Wielkiej Pętli" w 2014 roku oraz jednego odcinka w ubiegłorocznej edycji.

 

Z 76 kolarzy, którzy stanęli na starcie, wyścig ukończyło 25. Ostatnim sklasyfikowanym był Kwiatkowski, który dojechał do mety prawie 12 minut za czołową dwójką.

 

 

Wyniki wyścigu o mistrzostwo Polski elity (222 km):
 
  1. Rafał Majka (Tinkoff)              - 5:24.50
  2. Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji)        ten sam czas
  3. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji)     strata 1.39
  4. Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step)
  5. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)
  6. Marcin Białobłocki (One Pro Cycling)
  7. Paweł Cieślik (Verva Activejet)
  8. Piotr Skarżyński (Warmińsko-Mazurski Klub Kolarski)
  9. Dominik Oborski (Domin Sport)
 10. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)       ten sam czas
 ...
 25. Michał Kwiatkowski (Sky)               11.58
JP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze