Tak strzela Adam Nawałka! Efektowny gol debiutanta (WIDEO)

Obecny selekcjoner reprezentacji Polski Adam Nawałka w przeszłości występował w biało-czerwonych barwach jako piłkarz. W wieku niespełna 20. lat zadebiutował w drużynie narodowej prowadzonej wówczas przez trenera Jacka Gmocha i stał się autorem niezwykłego wyczynu.

Adam Nawałka zadebiutował w reprezentacji Polski 13 kwietnia 1977 roku w spotkaniu przeciwko reprezentacji Węgier na  Népstadionie w Budapeszcie. Niespełna 20. letni pomocnik krakowskiej Wisły wszedł na boisko w 46. minucie, w miejsce Jerzego Wyrobka i już minutę po wejściu na boisko, praktycznie przy pierwszym kontakcie z piłką zdobył bramkę! W 47. minucie debiutant przyjął piłkę przed polem karnym i strzałem z kilkunastu metrów nie dał szans broniącemu węgierskiej bramki Sándorowi Gujdárowi. Piłka odbiła się od słupka i wylądowała w bramce rywali! To trafienie wyrównało wynik. Pierwszą bramkę dla gospodarzy zdobył jeszcze przed przerwą największy gwiazdor ówczesnej reprezentacji Węgier - Tibor Nyilasi. Ten sam zawodnik na kwadrans przed końcem ustalił wynik meczu na 2:1 dla gospodarzy.

Co ciekawe, bramka zdobyta w pierwszych minutach pierwszego reprezentacyjnego występu była jedynym trafieniem Nawałki w biało-czerwonych barwach. W kolejnych 33. meczach, w których grał w reprezentacji Polski gola już nie strzelił, choć odgrywał w tej ekipie istotną rolę. Należał, obok Zbigniewa Bońka i Stanisława Terleckiego do najzdolniejszych piłkarzy młodego pokolenia, które w drugiej połowie lat siedemdziesiątych szturmem wchodziło do drużyny narodowej. W eliminacjach mistrzostw świata 1978 jeszcze nie należał do podstawowych zawodników drużyny prowadzonej przez Jacka Gmocha, wchodził z ławki w końcówkach meczów z Cyprem (3:1) i Danią (4:1). Zagrał całe spotkanie dopiero w wieńczącym kwalifikacje, zakończonym zwycięskim remisem 1:1, spotkaniu z Portugalią na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Na argentyńskim mundialu, na który jechał tuż po wywalczeniu tytułu mistrza Polski z ekipą Wisły Kraków, był już jednym z wiodących zawodników reprezentacji Polski. Zagrał w pięciu spotkaniach, z RFN (0:0), Tunezją (1:0), Argentyną (0:2), Peru (1:0) i Brazylią (1:3), we wszystkich od pierwszej, do ostatniej minuty. Zabrakło go na boisku tylko w kończącej fazę grupową konfrontacji z Meksykiem. 20. letni Nawałka był, obok Zbigniewa Bońka, najlepiej ocenianym polskim piłkarzem na tamtym turnieju.

Polscy piłkarze już wiele lat temu relaksowali się na polu golfowym. Trójka reprezentantów na MŚ 1978, 38 lat później znalazła się na Euro 2016 w różnych rolach: Adam Nawałka jako selekcjoner reprezentacji Polski, Zbigniew Boniek jako prezes PZPN, a Włodzimierz Lubański jako ekspert Polsatu Sport. / fot. PAP.

Adam Nawałka był podstawowym zawodnikiem reprezentacji jeszcze podczas eliminacji Euro 1980. Później znakomicie zapowiadającą się karierę zahamowały liczne kontuzje. Nawałka pożegnał się z kadrą 9 lipca 1980 roku, w wieku zaledwie 22 lat, w towarzyskim spotkaniu przeciwko Kolumbii (4:1), podczas tournée reprezentacji po Ameryce Południowej. Jak się jednak okazało, nie na zawsze....

W 2007 roku wrócił w roli trenera, gdy znalazł się w sztabie szkoleniowym drużyny prowadzonej przez Leo Beenhakkera. W październiku 2013 otrzymał nominację na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski, z którą wywalczył awans na Euro 2016, w eliminacjach ogrywając m.in. aktualnych mistrzów świata - reprezentację Niemiec (2:0 na Stadionie Narodowym w Warszawie). W finałach mistrzostw Europy biało-czerwoni pod jego wodzą znaleźli się już w czołowej ósemce turnieju.