Dramat biało-czerwonych! Portugalia w półfinale Euro 2016

W pierwszym meczu ćwierćfinałowym Euro 2016 Polska zmierzyła się z Portugalią. Biało-czerwoni rozpoczęli spotkanie od trafienia Roberta Lewandowskiego, wyrównał Renato Sanches, a po 90. minutach gry był remis 1:1. Dogrywka nie przyniosła zmiany rezultatu. Pierwszego półfinalistę Euro 2016 wyłonił dopiero konkurs rzutów karnych, w którym górą byli Portugalczycy.

Polska i Portugalia spotkały się ze sobą po raz jedenasty w historii i choć w przeszłości obie reprezentacje rywalizowały w fazie grupowej finałów mistrzostw świata (1986, 2002) oraz w eliminacjach MŚ (1978) i Euro (1984 i 2008), to nigdy wcześniej nie mierzyły się o taką stawkę, jak w starciu o półfinał Euro 2016 na Stade Vélodrome w Marsylii.

Podopieczni trenera Adama Nawałki rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia. Już w 2. minucie meczu Robert Lewandowski wykorzystał dośrodkowanie Kamila Grosickiego i otworzył wynik meczu. To była najszybsza ze zdobytych dotychczas na Euro 2016 bramek i przełamanie kapitana biało-czerwonych.

Po stracie gola przewagę uzyskali Portugalczycy, ale kolejne szanse mieli Polacy: w 15. minucie niecelnie uderzał z dystansu Arkadiusz Milik, a w 17. w pole karne rywali wpadł z piłką Robert Lewandowski, ale jego strzał z ostrego kąta nie zaskoczył Rui Patrício. W 23. minucie oglądaliśmy z kolei kapitalną akcję biało-czerwonych, w które portugalscy obrońcy zdołali przeciąć dośrodkowanie Kamila Grosickiego.

W kolejnych minutach inicjatywę przejęli podopieczni Fernando Santosa. W 30. minucie Cristiano Ronaldo domagał się rzutu karnego po starciu z Michałem Pazdanem. W 33. minucie, po podaniu Naniego, piłkę przed polem karnym przejął Renato Sanches i zdecydował się na strzał, po którym piłka odbiła się jeszcze od Grzegorza Krychowiaka, zmyliła Łukasza Fabiańskiego i wpadła do polskiej bramki... 1:1 i taki wynik utrzymał się do przerwy.

Drugą połowę lepiej rozpoczęli biało-czerwoni, a pierwszą szansę miał w 49. minucie Robert Lewandowski, jednak bramkarz rywali obronił jego strzał po dośrodkowaniu Łukasza Piszczka. W odpowiedzi, kilka minut później w pole karne szarżował  Cristiano Ronaldo, ale piłka po strzale gwiazdora Realu trafiła w boczną siatkę. W 63. minucie z dystansu przymierzył Cédric, a piłka po jego strzale minimalnie minęła prawy słupek polskiej bramki.

W 68. minucie Robert Lewandowski nie zdołał dojść do piłki w polu karnym, a chwilę później przed szansą stanął Arkadiusz Milik, który po dośrodkowaniu Artura Jędrzejczyka, strzelił z kilku metrów wprost w interweniującego Rui Patricio. W 75. minucie Łukasz Piszczek na połowie rywali odebrał piłkę Naniemu, a akcję niecelnym strzałem zakończył Kamil Grosicki.

Próbowali również Portugalczycy: Jose Fonte główkował z rzutu rożnego, wprost w ręce Łukasza Fabiańskiego, a w 80. minucie, po ryzykownej interwencji  Artura Jędrzejczyka, piłka niebezpiecznie blisko minęła słupek polskiej bramki. W 86. minucie Cristiano Ronaldo w idealnej sytuacji,  stojąc przed bramkarzem nie trafił w piłkę. Zacięta walka obu ekip nie przyniosła rozstrzygnięcia w regulaminowych 90. minutach. Obie ekipy przystąpiły do swej drugiej na tym turnieju dogrywki.

Na początku dogrywki inicjatywę mieli Portugalczycy. W 92. minucie szansę znów miał Cristiano Ronaldo, ale zagubił się tuż przed bramką biało-czerwonych. W 99. Minucie niecelnie uderzał głową Nani. Chwilę później, w odpowiedzi uderzał z dystansu Arkadiusz Milik, ale minimalnie niecelnie. W 103. minucie żaden z kolegów nie przeciął płaskiego dośrodkowania Roberta Lewandowskiego.

W 109. minucie doszło do przykrego incydentu, na boisko wbiegł kibic, szybko powstrzymany przez służby porządkowe. Zacięta walka obu ekip nie przyniosła rozstrzygnięcia w dogrywce i pierwszego półfinalistę wyłonił dopiero konkurs rzutów karnych, w którym górą byli Portugalczycy.