Portugalskie media: Zabraliśmy półfinał Polakom

Piłka nożna
Portugalskie media: Zabraliśmy półfinał Polakom
fot.PAP/EPA

Portugalscy komentatorzy zgodnie twierdzą, że rodzimy zespół awansował w sposób niezwykle szczęśliwy, pokonując dopiero w rzutach karnych potencjalnie słabszą Polskę. Nie brak głosów, że biało-czerwoni zasłużyli na półfinał Euro 2016.

Dziennikarze wskazują, że zgodnie z oczekiwaniami czwartkowy ćwierćfinał był wyrównany, a ekipa biało-czerwonych zagrała z dużym zaangażowaniem, dominując na boisku do czasu zdobycia gola przez Renato Sancheza. Odnotowują, że w typowy dla siebie sposób Polacy próbowali uruchamiać swych bocznych pomocników - Jakuba Błaszczykowskiego i Kamila Grosickiego.

 

Biało-czerwoni, choć potencjalnie słabsi od ekipy Portugalii, obrali bardzo przemyślaną strategię, próbując wciągnąć rywala na swoją połowę i próbować kontrataków. Podopieczni Fernando Santosa nie dali im jednak okazji do szybkich wyjść na bramkę Ruiego Patricio - ocenili reporterzy „Radia Renascenca”.

 

Komentatorzy stacji wskazali, że zawodnicy Adama Nawałki zagrali w ćwierćfinałowym spotkaniu powyżej swoich oczekiwań, rujnując pokutujący w ostatnich latach stereotyp Polski jako zespołu mocno defensywnego. Przypomnieli, że szybko strzelona bramka przez Roberta Lewandowskiego rozbiła Portugalczyków w pierwszych minutach meczu. Wskazali, że kapitan biało-czerwonych choć zdobył w czwartek dopiero swojego pierwszego gola na Euro, to ponownie poświęcał się dla dobra zespołu.

 

Lewandowski i koledzy tworzą monolit. To nie jest już Polska z poprzednich edycji mistrzostw Europy, która grała bojaźliwie i nie wychodziła z grupy. Zespół Nawałki jest skuteczny w obronie, tworzy groźne akcje, a także potrafi przytrzymać piłkę. Widać, że w ostatnich latach w polskiej kadrze wykonano bardzo dużo pracy - ocenili eksperci telewizji TVI 24.

 

Z kolei w opinii komentatorów telewizji RTP Polacy wykorzystali brak zgrania portugalskiej ekipy, której podstawowy skład wielokrotnie zmieniał się podczas Euro. Zauważyli, że ponownie ujawniła się niska skuteczność Portugalczyków, w tym szczególnie w wykonaniu Cristiano Ronaldo.

 

W naszej ekipie od kilku lat brakuje kogoś takiego jak Lewandowski. Nie mamy napastnika, który mógłby finalizować akcje zespołu. Ani Ronaldo, ani Nani nie są tego typu graczami. Wprawdzie jesteśmy jedną z czołowych ekip na Euro pod względem oddawania strzałów na bramkę rywala, ale grzeszymy nieskutecznością - podkreślili komentatorzy RTP.

 

Dziennikarze publicznej stacji jako najlepszych w polskiej ekipie wskazali Roberta Lewandowskiego i Grzegorza Krychowiaka. Z kolei w swoich szeregach wyróżnili Renato Sancheza, Pepe oraz Cedrica Soaresa.

 

Komentatorzy z Portugalii odnotowali, że choć po cichu rodzimi kibice liczyli na awans do półfinału Euro w meczu z Polską, to nie spodziewali się, że spotkanie to będzie miało aż tak dramatyczne zakończenie. - Trudno powiedzieć, czy nasz selekcjoner obrał skuteczną strategię na mecz z Polską. Od początku było wiadomo, że rywal jest drużyną w naszym zasięgu, którą możemy pokonać. Trzeba jednak wskazać, że wielu naszych piłkarzy nie było w najwyższej formie podczas tego turnieju, tak jak Ronaldo - odnotowali komentatorzy RR.

 

Nie brak głosów, że mecz miałby inny przebieg, gdyby nie błąd sędziego, który w pierwszej połowie nie odgwizdał karnego po faulu Michała Pazdana na Cristiano Ronaldo. Czołowe sportowe dzienniki Portugalii na swoich stronach internetowych czwartkowy ćwierćfinał podsumowały tytułami „Chwała przyszła po karnych”, „Patricio i Quaresma dali nam półfinał”, „Zabraliśmy półfinał Polakom”.

A.J., PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie