Rio 2016: Aries Merritt bez kwalifikacji! Zabrakło mu... 0,01 s

Mistrz olimpijski z Londynu i rekordzista świata w biegu na 110 m ppł. Aries Merritt zajął dopiero czwarte miejsce w mistrzostwach USA w Eugene. To oznacza brak kwalifikacji na igrzyska w Rio de Janeiro. Zabrakło mu... 0,01 s.

W finale, rozgrywanym przy sprzyjającym wietrze +1,0 m/s, zwyciężył Devon Allen 13,03, a za nim uplasowali się Ronnie Ash 13,21, Jeff Porter 13,21 i Merritt (we wrześniu ubiegłego roku został poddany transplantacji nerki) 13,22. Awans do zawodów olimpijskich uzyskała pierwsza trójka.

Już po raz piąty na igrzyskach wystąpi pochodzący z Kenii 41-letni Bernard Lagat. W sobotę wygrał bieg na 5000 m, uzyskując czas 13.35,50. Wyprzedził Hassana Meada 13.35,70 i Paula Chelimo 13.35,92. Do tej pory Lagat zdobywał medale olimpijskie na dystansie 1500 m i w barwach Kenii.

"Trenuję z młodymi zawodnikami i nie czuję się staro" - powiedział Lagat.

W rywalizacji na 200 m (wiatr +1,6 m/s) Justin Gatlin osiągnął rezultat 19,75 i pokonał LaShawna Merritta 19,79. Trzecie miejsce zajął Ameer Webb 20,00. Jako szósty metę przekroczył Tyson Gay 20,38. W półfinale najlepszy był Merritt - 19,74.

Gatlin jest mistrzem olimpijskim z Aten na 100 m oraz byłym mistrzem globu na 100 i 200 m.

Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych w Eugene (stan Oregon) dla miejscowych lekkoatletów są kwalifikacjami do IO w Rio.