Liga Mistrzów: Tylko dwa sukcesy polskich klubów w 24 próbach

Wyjazdowym meczem ze Zrinjskim Mostar we wtorek rozpoczną piłkarze Legii Warszawa 25. podejście polskich klubów do wywalczenia awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dotychczas tylko dwie próby zakończyły się sukcesem.

Przed rokiem mistrzem Polski był Lech Poznań, który uległ w trzeciej (przedostatniej) rundzie eliminacji FC Basel 1:3 u siebie i 0:1 w Szwajcarii. "Kolejorz" już po raz czwarty starał się dostać do fazy grupowej LM i jeszcze mu się to nie udało. Na początku lat 90. Lech, jako pierwsza polska drużyna, dwukrotnie uczestniczył w eliminacjach LM, ale za każdym razem odpadł w drugiej rundzie, przegrywając z IFK Goeteborg i Spartakiem Moskwa. W kolejnej edycji nie zdołała awansować Legia, która dwukrotnie została pokonana przez Hajduka Split.

Wreszcie w sezonie 1995/96 stołeczna ekipa znalazła się w gronie 16 najlepszych klubów Europy. W kwalifikacjach drużyna trenera Pawła Janasa pokonała IFK Goeteborg - 1:0 u siebie i 2:1 w Szwecji. Mistrz Polski dotarł później do ćwierćfinału, gdzie został wyeliminowany przez Panathinaikos Ateny.

W kolejnej edycji Polska również miała swojego przedstawiciela w fazie grupowej LM. Był nim Widzew Łódź, który w eliminacjach, w dramatycznych okolicznościach, uporał się z Broendby Kopenhaga (2:1, 2:3). Gola na wagę awansu łodzianie zdobyli w 90. minucie rewanżu w Danii.

Ich przygoda z LM zakończyła się na fazie grupowej, po zajęciu trzeciego miejsca. Od tej pory żadnemu z polskich klubów nie udało się zakwalifikować do Champions League.

W 1997 roku UEFA zdecydowała się powiększyć liczbę uczestników zasadniczej rundy rozgrywek z 16 do 24, ale Widzew w 2. rundzie kwalifikacji został wyeliminowany przez Parmę.

W sezonie 1998/99 do LM trafili wicemistrzowie najsilniejszych lig, a później także drużyny, które zajęły w nich nawet trzecie i czwarte miejsce, co jeszcze bardziej utrudniło polskim zespołom awans. Dodatkowo nie miały one szczęścia w losowaniu rywali. Ostatnie przeszkody w awansie do LM stanowiły m.in. Manchester United, Real Madryt czy trzykrotnie Barcelona.

W sezonie 2005/06 piłkarzom Wisły Kraków do sukcesu zabrakło kilku minut. Po golu Radosława Sobolewskiego do 87. minuty rewanżowego meczu w Atenach z Panathinaikosem przegrywali 1:2 i ten wynik zapewniał im awans, gdyż pierwsze spotkanie wygrali 3:1. Stracili jednak trzeciego gola, a w dogrywce czwartego i odpadli.

Dziewięć lat temu w ostatniej rundzie kwalifikacji dwukrotnie Szachtarowi Donieck uległa Legia, zaś rok później w 2. rundzie Zagłębie Lubin nie sprostało jedenastce Steauy Bukareszt.

W sezonie 2009/10 o awans do LM znów bezskutecznie walczyła Wisła. Po remisie w Sosnowcu w drugiej rundzie eliminacji (stadion w Krakowie był modernizowany) z Levadią Tallinn 1:1, w Estonii przegrała 0:1 i odpadła. Pięć lat temu na trzeciej rundzie kwalifikacji zakończyła się przygoda z Champions League piłkarzy Lecha, a wówczas za silna okazała się Sparta Praga.

Po reformie europejskich pucharów przeprowadzonych przez obecnie zawieszonego szefa UEFA Michela Platiniego, eliminacje do LM odbywają się obecnie dwutorowo. By ułatwić dostęp do elity zespołom z Europy Środkowej i Wschodniej, wydzielono dwie ścieżki kwalifikacji, tzw. mistrzowską i ligową, w której rywalizują zespoły z niższych miejsc w ekstraklasach kontynentu. Dlatego rywale z Anglii, Hiszpanii, Niemiec czy Włoch nie znajdują się już na drodze mistrza Polski.

W 2011 roku wydawało się, że skorzysta na tym Wisła Kraków. Po wyeliminowaniu Skonto Ryga i Liteksu Łowecz, w decydującej rundzie kwalifikacji trafiła na APOEL Nikozja. Na własnym stadionie wygrała 1:0. W rewanżu było już 0:2, ale trafienie Cezarego Wilka w 71. minucie premiowało "Białą Gwiazdę". Trzy minuty przed końcowym gwizdkiem Brazylijczyk Ailton strzelił jednak trzeciego gola dla gospodarzy i marzenia o LM trzeba było odłożyć.

Cztery lata temu do piłkarskiego raju próbował się wedrzeć Śląsk Wrocław. W drugiej rundzie kwalifikacji wyeliminował co prawda czarnogórską Buducnost Podgorica, ale w kolejnej nie miał nic do powiedzenia w starciu ze szwedzkim Helsingborgs IF. Wyniki 0:3 i 1:3 mówiły same za siebie.

Także 22. podejście polskiego klubu do LM nie było udane, choć Legia w eliminacjach... nie doznała porażki. Podopieczni trenera Jana Urbana najpierw wyeliminowali Walijczyków z The New Saints FC (3:1, 1:0), później norweskie Molde FK (1:1, 0:0), ale w decydującej rundzie lepsza okazała się Steaua Bukareszt. W stolicy Rumunii był remis 1:1, ale 2:2 w Warszawie dało awans rywalom.

Kibice i piłkarze stołecznego zespołu będą długo pamiętać okoliczności, w jakich Legia straciła szansę awansu do LM przed dwoma laty. Na boisku najpierw wyeliminowała irlandzki St Patrick's Athletic (1:1 i 5:0), a następnie Celtic Glasgow (4:1 i 2:0). Zwycięstwo w Szkocji miało jednak gorzki smak, gdyż ze względu na nieuprawniony, ledwie kilkuminutowy, występ Bartosza Bereszyńskiego UEFA ukarała mistrza Polski walkowerem 0:3, co zdecydowało, że w ostatniej rundzie kwalifikacji zagrali "The Bhoys".