Boniek: EURO z 24 zespołami? Postuluję 32!

Piłka nożna
Boniek: EURO z 24 zespołami? Postuluję 32!
fot. CyfraSport

Przed finałem EURO 2016 - na specjalnej konferencji prasowej w Paryżu - UEFA podsumowała turniej: w tym formułę 24-zespołową. Dyrektor turnieju, Giorgio Marchetti oświadczył nawet: "Jestem przekonany, że w Europie są co najmniej 32 drużyny, które byłby zdolne zagrać w finałach". Okazuje się, że pierwszym, który na forum UEFA rzucił pomysł rozszerzenia turnieju był Zbigniew Boniek. "Uśmiechano się po moim głosie dwa miesiące temu, a teraz UEFA poważnie to rozważy" - mówi szef PZPN.

Roman Kołtoń: Jakie są argumenty, aby turniej finałowy mistrzostw Europy rozszerzyć do 32 zespołów? - pytamy Zbigniewa Bońka.

Zbigniew Boniek: Można zakładać, że wariant 16-zespołowy byłby najsilniejszym wymiarem rywalizacji. Jednak do tego wariantu nie będzie już powrotu. Jeśli wprowadziło się wariant 24-zespołów w finałach, to kto się zgodzi ponownie na 16 drużyn?

Szczególnie, że w formule 24-zespołowej nikt nie odstawał. Ba, wiele drużyn - także tych, które pierwszy raz uczestniczyły w turnieju - postarało się o sensację: Islandia, Walia, czy Węgry. Ba, Irlandia Północna też awansowała z grupy. W naszej grupie Ukraina co prawda nie zdobyła punktu, ale... Też nie odstawała...

Ukraina dotrzymywała kroku Niemcom w pierwszym meczu. Miała sporo okazji do przerwy. Gol dla Niemców na 2:0 padł w doliczonym czasie gry. W meczu z Irlandią Północną mogła wygrać 2:0, a przegrała 0:2. Ukraina również z nami zagrała przyzwoity mecz, choć przegrała 0:1. Tak popatrzmy na poszczególne grupy. W grupie A była niesłychanie zacięta rywalizacja z udziałem Francji, Szwajcarii, Albanii i Rumunii, choć ta ostatnia wywalczyła tylko punkt. Grupę B wygrała Walia! W grupie C - naszej - było ciekawie. W grupie D - z której awansowała Chorwacja i Hiszpania - spotkania były wyrównane. W grupie E też nikt nikogo nie zdominował. W grupie F sensacyjnym liderem zostali Węgrzy przed Islandią, a Portugalia awansowała z trzeciego miejsca. Że Austria nie wyjdzie z tej grupy, to mało kto się spodziewał. Wariant 24-zespołowy powoduje, że awansują po dwa najlepsze zespoły z sześciu grup, ale też cztery zespoły z trzecich miejsc. I to stanowi kolosalny problem!

Albańczycy musieli czekać cztery dni!

Dokładnie! Albańczycy wygrali 19 czerwca z Rumunią. I liczyli na awans z trzeciego miejsca. Jednak 22 czerwca Irlandia pokonała Włochy 1:0, a zwycięski gol padł w  85 minucie. Albańczycy posiedzieli cztery dni dłużej we Francji i musieli się spakować...

Włosi zagrali w rezerwowym składzie trzeci mecz grupowy...

Mogli sobie na ro pozwolić, myśląc już po dwóch meczach grupowych o fazie pucharowej... Turcy również mogą się czuć zawiedzeni, bo obok Albanii nie awansowali z trzeciego miejsca... A nie jest łatwo porównywać rywalizację w jednej grupie ze zmaganiami w innej grupie. Wariant przejrzysty jest taki - z danej grupy awansują dwa zespoły...

Czyli powrót do wariantu 16-zespołowego?

Panie redaktorze, gdy UEFA zdecydowała się na 16 ekip w finałach w Europie było 48 państw. Wcześniej, gdy turniej rozgrywany był w formule 8-zespołowej - w latach osiemdziesiątych - na Starym Kontynencie było tylko trzydzieści kilka państw. Później rozpadły się Związek Sowiecki i Jugosławia. Teraz liczba państw ciągle rośnie - obecnie w UEFA zrzeszonych jest 55 federacji, licząc Kosowo. W Polsce też mówi się - dobrze by było zmniejszyć ligę do 10 zespołów. Byłoby mniej miejsc pracy, większa rywalizacja. Drużyny grałby ze sobą cztery rundy - łącznie 36 kolejek. Na pewno poziom rywalizacji wzrósłby w stosunku do ligi z udziałem 16 ekip. Jednak 10 drużyn w Ekstraklasie to... utopia. Nawet nie ma co rozważać takiego wariantu. Podobnie jak nie ma co myśleć ponownie o 16-zespołach w finałach EURO. Również z powodu finansów, które znacząco wzrosły...

EURO 2016 a EURO 2012 to wzrost wpływów o ponad 30 procent!

Finanse to ważny aspekt, ale trzeba zwrócić uwagę na jeszcze inne sprawy. Niewątpliwie kontynentalne finały to wielka fiesta futbolu. Od Reykjaviku po Stambuł, od Lizbony po Moskwę. Od Belfastu do Bukaresztu, od Lizbony do Warszawy... To przyczynia się do popularyzacji futbolu. We Francji zagrały 24 drużyny. W 24 państwach zainteresowanie piłką nożną przez kilka tygodni było niesamowite. Zobaczmy kto odpadł w barażach - Dania, Słowenia, Bośnia i Norwegia. A przecież gdyby w turnieju zagrały Holandia, Szkocja, Serbia, Czarnogóra, Finlandia, Izrael, Cypr albo Bułgaria to też potrafiłyby nawiązać rywalizację w finałach. Ile tych drużyn wyliczyłem?

12...

Powiększenie finałów z 24 do 32 ekip to dodatkowo 8 drużyn. Tak więc śmiało można postulować formułę finałów 32-zespołową.

Już od turnieju EURO 2020?

Nie, finały EURO 2020 będą rozegrane jeszcze w dotychczasowym wariancie. Jednak myślę, że będzie dyskusja o turnieju EURO 2024. I zwrócę uwagę na jedno - federacje, także te mniejsze, potrzebują finałów. Z każdego względu - od komercyjnego po popularyzację futbolu. A awansować na Mundial jest dużo trudniej. W finałach mistrzostw świata - które liczą 32 zespoły - jest tylko 13 miejsc dla Europy. Można to zrozumieć - jest jakiś parytet miejsc między kontynentami. Jednak każda z europejskich federacji cieszyłaby się, gdyby co cztery albo co osiem lat mogła pojechać na kontynentalne finały...

Marchetti mówiąc w Paryżu - po raz pierwszy o 32 drużynach w finałach - zaznaczył, że jest kwestia eliminacji i "balansu, który byłby najwłaściwszy".

Czy z naszej grupy awans był taki oczywisty dla Polski? Udział w najlepszej trójce przesądziliśmy w przedostatniej kolejce - w Glasgow, remisując 2:2 w doliczonym czasie gry. Drugie miejsce - premiowanie bezpośrednim awansem - zapewniliśmy sobie w ostatniej serii meczów: pokonując 2:1 Irlandię w Warszawie. A co mają powiedzieć Holendrzy, którzy w grupie z Czechami, Islandią i Turcją, nawet nie zakwalifikowali się do baraży...

Powiększenie finałów z 24 do 32 drużyn będzie oznaczać - nawet przy pańskich argumentach - niewątpliwie łatwiejszą drogę.

Co nie znaczy, że oczywistą. A że trochę łatwiejszą? W futbolu trzeba szukać balansu. Kluby też walczą o swoje. Eksploatują piłkarzy nadzwyczajnie. Przypomnę, że od 2018 roku wejdzie w życie Liga Narodów UEFA. Będzie grana w grupach przez trzy miesiące - jesienią w lata parzyste. Eliminacje do finałów EURO, czy finałów Mundialu zostaną znacząco skrócone - będą grane od marca do października. A więc w osiem miesięcy. Wcześniej trwały trzynaście miesięcy - eliminacje EURO 2016 zaczęliśmy we wrześniu 2014 roku w Faro z Gibraltarem, a skończyliśmy w październiku 2015 roku w Warszawie z Irlandią. Piłkarska Europa się zmienia. Postuluję wariant 32-zespołowy finałów EURO, bo futbol reprezentacyjny podniósł poziom - widzieliśmy to już w eliminacjach, a i finały dostarczyły nam niezwykłych emocji. Emocji z udziałem tych "maluczkich", jak próbowano ich przedstawiać przed turniejem. Dwa miesiące temu po raz pierwszy na forum UEFA rzuciłem pomysł z 32-zespołami w finałach - wówczas nie brakowało znaczących uśmiechów. A teraz UEFA poważnie to rozważy.

Roman Kołtoń, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie