Serbia po raz pierwszy! Brazylia rozbita w finale Ligi Światowej w Krakowie

W wielkim finale tegorocznej edycji Ligi Światowej siatkarze Serbii wygrali z Brazylią 3:0. Dla Serbów to pierwszy triumf w tej imprezie w historii! Brąz zgarnęli Francuzi, którzy również w trzech setach pokonali ekipę Włoch. Polacy, podobnie jak reprezentanci USA, nie zdołali awansować do półfinałów krakowskiego turnieju Final Six.

Brazylijczycy mieli przed finałem na koncie dziewięć triumfów (rekord) w Lidze Światowej, po raz ostatni wygrali w 2010 roku, gdy w argentyńskiej Córdobie pokonali w finale Rosjan. Od tego czasu trzykrotnie grali w meczach o złoto i trzykrotnie musieli uznać wyższość rywali. Serbowie aż pięciokrotnie wystąpili w wielkim finale i pięciokrotnie przegrali. Wszystkie te klęski związane były z Brazylią! Aż trzy razy na drodze do złota stanęli im siatkarze Canarinhos: w 2003 w Madrycie (2:3, 29:31 w tie-breaku!), w 2005 w Belgradzie (1:3) i w 2009, również w Belgradzie (2:3). Listę przegranych finałów reprezentacji Serbii uzupełniły dwie porażki poniesione w Rio de Janeiro: w 2008 z USA (1:3) i przed rokiem z Francją (0:3).

Dla Serbów, którzy jako jedyni z uczestników Final Six nie jadą na igrzyska do Rio, Liga Światowa była najważniejszą imprezą w tym roku. "Myślę, że jeśli nie wygramy złota teraz, nie zrobimy tego  nigdy! To nasz szósty finał. Nie będzie to łatwe, ale mecz z Włochami był równie trudny, a udało nam się go zwyciężyć" - mówił przed grą o złoto Uroš Kovačević.

Obie ekipy mierzyły się ze sobą w fazie interkontynentalnej. 23 czerwca w belgradzkiej Hali Pionir Serbowie po kapitalnym spotkaniu pokonali Brazylijczyków 3:1. Podopieczni trenera Nikoli Grbicia popisali się w tym spotkaniu 20. asami serwisowymi!

Była to jedyna przed finałowym bojem porażka ekipy Canarinhos w tegorocznej edycji Ligi Światowej. Podopieczni  Bernardo Rezende wygrali pozostałe osiem spotkań fazy interkontynentalnej, a na turnieju Final Six w Krakowie ograli Włochy (3:0), USA (3:2) i Francję (3:1).  Serbowie pierwszą część rozgrywek zakończyli z bilansem 7 zwycięstw - 2 porażki. Krakowską imprezę rozpoczęli od zwycięstwa 3:1 nad reprezentacją Polski, w drugiej grze przegrali 2:3 z Francją, a w półfinale pokonali 3:2 reprezentację Włoch.

Finałowe spotkanie Serbów z Brazylijczykami nie miało wielkiej historii. Lepiej rozpoczęli je siatkarze z Półwyspu Bałkańskiego, którzy prowadzili na pierwszej (8:6) i drugiej przerwie technicznej (16:13). Po niej podopieczni trenera Nikoli Grbicia powiększyli dystans (18:13). Siatkarze Canarinhos byli w stanie zmniejszyć różnicę do dwóch oczek (22:20), ale w końcówce dobrą grę kontynuowali Serbowie i wygrali premierową odsłonę 25:22. Serbowie popełnili mniej błędów od rywali (1-6), a ich mocną bronią była zagrywka.

W drugim secie obraz gry nie uległ zmianie. Serbowie szybko przejęli inicjatywę na parkiecie (8:5), a w środkowej części seta zdołali utrzymać przewagę. W końcówce siatkarze Canarinhos byli bliscy odrobienia strat, zmniejszyli dystans do jednego oczka (21:20). Decydujące momenty znów jednak przebiegły po myśli Serbów, a Dražen Luburić ustalił wynik tej partii na 25:22.  W trzeciej odsłonie, mimo wyrównanego początku (9:9), nie udało się Brazylijczykom odwrócić losów meczu. Po drugiej przerwie technicznej Serbowie powiększyli przewagę do pięciu oczek (18:13), pewnie wygrali tę partię i cały mecz 3:0.

Serbia - Brazylia 3:0 (25:22, 25:22, 25:21)

Serbia: Nikola Jovović, Drażen Luburić, Marko Podrascanin, Srećko Lisinac, Uros Kovacević, Marko Ivović - Neven Majstorović (libero) oraz Milos Nikić.
Brazylia: Bruno Rezende, Wallace De Souza, Mauricio Souza, Lucas Saatkamp, Ricardo Lucarelli, Mauricio Silva - Thiago Brendle (libero) oraz William Arjona, Evandro, Felipe Fonteles.

19:46

Jak wyglądały starcia polskich siatkarzy z finalistami tegorocznej edycji Ligi Światowej? Niestety, bilans nie jest dla podopiecznych Stephane Antigi korzystny...

19.06 - Kaliningrad: Serbia - Polska 3:0 (25:20, 25:20, 25:23)
01.07 - Nancy: Brazylia - Polska 3:0 (30:28, 25:21, 25:16)
14.07 - Kraków: Polska - Serbia 1:3 (23:25, 20:25, 25:18, 18:25)

Polska - Serbia 0:3. Skrót meczu

Liga Światowa: Brazylia - Polska 3:0. Skrót meczu

Polska - Serbia 1:3. Skrót meczu

19:53

Pierwsze rozstrzygnięcia już zapadły: w spotkaniu o III miejsce Ligi Światowej  Francja pokonała Włochy 3:0 (25:23, 25:21, 25:20). Dla Trójkolorowych to trzeci medal tej imprezy: do złota (2015) i srebra (2006) dorzucili brąz.

Brąz Ligi Światowej dla Francji!

20:00

20:03

Po licznych wpadkach egzotycznych arbitrów, w finale zdecydowano się na sędziów z Europy. Spotkanie o złoto poprowadzi duet: Juraj Mokry (Słowacja) - Andrey Zenovich (Rosja).

20:11

Transmisja finału Ligi Światowej Serbia - Brazylia w Polsacie Sport, początek o godzinie 20:30. Mecz komentują: Tomasz Swędrowski i Wojciech Drzyzga.

20:22

Siatkarze Brazylii zdobyli aż 18 medali Ligi Światowej (9 złotych - 5 srebrnych - 4 brązowe). Serbowie mają na koncie osiem krążków, ale brak wśród nich tego z najcenniejszego kruszcu (0 złotych - 5 srebrnych - 3 brązowe).

20:24

Słuchamy hymnów obu państw.

20:31

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 1:0 Rozpoczynamy mecz o złoto Ligi Światowej 2016!

SERBIA: Kovacević, Ivović, Jovović, Luburić, Podrascanin, Lisiniac - Majstrović (libero).
BRAZYLIA: Wallace, Bruno, Souza, Lucas, Lucarelli, Mauricio - Sergio (libero).

20:33

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 3:2 Skuteczny atak Dražena Luburicia.

20:33

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 5:3 Punktuje Marko Podraščanin.

20:34

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 5:5 Dražen Luburić zatrzymany blokiem.

20:35

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 5:6 Skuteczny blok Brazylijczyków.

20:37

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 8:6 Skuteczny blok Serbów i dwa oczka zaliczki na pierwszej przerwie technicznej.

20:38

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 8:8 Marko Ivović zablokowany i siatkarze Canarinhos znów odrobili straty.

20:39

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 10:9 Srećko Lisinac z krótkiej.

20:42

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 12:11 Skuteczny atak po skosie w wykonaniu Wallacea.

20:43

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 14:13 Marko Podraščanin z przesuniętej krótkiej.

20:46

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 16:13 Trzy oczka zaliczki Serbów na drugiej przerwie technicznej.

Kmita: Alleluja i do... tyłu

20:47

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 17:13 Nie trafił w boisko Wallace.

20:48

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 18:13 Uroš Kovačević - as serwisowy. Bernardo Rezende poprosił o czas.

20:48

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 18:14 Punktuje Lucas.

20:49

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 19:15 Marko Podraščanin serwuje w aut.

20:50

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 20:16 Wallace z lewego skrzydła.

20:51

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 20:17 Lucarelli - as serwisowy. Nikola Grbić poprosił o czas.

20:51

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 21:17 Marko Ivović obił blok rywali.

20:52

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 21:18 Lucarelli popisał się kapitalnym atakiem.

20:53

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 22:19 Skutecznie Maurício.

20:54

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 22:20 Skuteczna kontra Brazylijczyków.

20:54

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 23:20 Marko Podraščanin i Serbowie utrzymują przewagę.

20:56

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 24:20 Dražen Luburić - as serwisowy! Piłka setowa dla Serbii. Bernardo Rezende wziął czas.

20:57

SERBIA - BRAZYLIA 0:0, 24:22 Maurício - as serwisowy (110 km/h). Nikola Grbić poprosił o czas.

20:58

SERBIA - BRAZYLIA 1:0 (25:22) Maurício zaserwował w siatkę. Pierwszy set dla Serbów!

21:01

21:03

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 2:0 Marko Ivović - as serwisowy, co pokazała weryfikacja.

21:05

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 3:3 Wyrównany początek drugiej partii.

21:06

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 4:4 Skuteczny atak Maurício.

21:07

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 6:5 Lucas oszukał blok rywali.

21:08

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 7:5 Skuteczny atak Marko Ivovicia.

21:09

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 8:5 W aut kiwa Lucarelli. Trzy oczka przewagi Serbów na pierwszej przerwie.

21:10

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 8:7 Wallace obił dłonie blokujących rywali.

21:12

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 10:7 Atak Brazylijczyków bez bloku.

21:12

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 11:7 Dražen Luburić skutecznie. Bernardo Rezende poprosił o przerwę.

21:14

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 11:9 Wallace obił blok rywali.

21:16

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 12:11 Skuteczny atak Maurício.

21:17

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 12:12 Brazylijczycy odrobili straty. Nikola Grbić poprosił o czas.

21:19

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 14:13 Marko Ivović skutecznie.

21:19

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 15:13 Dražen Luburić - as serwisowy.

21:20

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 16:14 Dwa oczka zaliczki Serbów na drugiej przerwie.

21:23

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 18:14 Dražen Luburić skutecznie. Serbowie odbudowali przewagę. Szalejący przy linii bocznej Bernardo Rezende poprosił o czas.

21:24

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 20:15 Wallace zaatakował w aut.

21:24

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 20:17 Podwójne odbicie po stronie Serbów.

21:26

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 20:18 Bruno Rezende - as serwisowy. Trzy akcje z rzędu dla Brazylii, Nikola Grbić poprosił o czas.

21:26

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 21:18 Bruno Rezende zaserwował w taśmę.

21:27

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 21:20 Marko Ivović zatrzymany blokiem.

21:27

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 22:20 Siatki dotknęli Brazylijczycy.

21:28

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 22:21 Wallace popisał się efektownym atakiem.

21:29

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 23:21 Fonteles wpadł w siatkę.

21:30

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 24:21 Wallace zatrzymany blokiem. Piłka setowa dla Serbii.

21:30

SERBIA - BRAZYLIA 1:0, 24:22 Skutecznie Lucas.

21:31

SERBIA - BRAZYLIA 2:0 (25:22, 25:22) Dražen Luburić kończy drugą partię!

21:38

21:44

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 2:1 Rozpoczynamy trzecią odsłonę finału. Czy Brazylijczycy zdołają odwrócić losy meczu.

21:45

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 3:3 Marko Ivović zatrzymany blokiem.

21:45

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 4:3 Fonteles serwuje w środek siatki.

21:46

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 5:3 Wallace atakuje w aut.

21:46

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 6:3 Bernardo Rezende poprosił o czas.

21:48

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 7:5 Lucarelli po bloku rywali.

21:49

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 8:6 Srećko Lisinac obił blok rywali. Serbia coraz bliżej historycznego triumfu.

21:51

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 8:8 Marko Ivović zablokowany.

21:52

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 9:9 Skuteczny atak Fontelesa.

21:53

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 11:9 Srećko Lisinac - as serwisowy.

21:54

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 11:10 Srećko Lisinac serwuje w siatkę.

21:55

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 12:11 Skutecznie Wallace.

21:55

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 13:11 Uroš Kovačević atakuje po skosie.

21:56

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 15:11 Lucarelli zablokowany!

21:57

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 16:11 Lucarelli atakuje w aut! wyraźna przewaga Serbów na drugiej przerwie.

22:00

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 16:13 Eder - as serwisowy.

21:59

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 17:13 Eder zaserwował w aut.

22:01

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 18:13 Bernardo Rezende poprosił o czas.

22:01

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 18:15 Dražen Luburić zatrzymany blokiem.

22:03

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 20:16 Marko Podraščanin atakuje bez bloku.

22:04

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 21:17 Wallace popisał się skutecznym atakiem.

22:05

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 22:17 Dotknięcie siatki po stronie Brazylijczyków.

22:06

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 22:19 Wallace - as serwisowy. Nikola Grbić wziął czas.

22:07

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 23:19 Marko Ivović! Serbom brakuje dwóch punktów do szczęścia.

22:08

SERBIA - BRAZYLIA 2:0, 24:20 Piłka meczowa. Błąd Fontelesa podczas zagrywki.

22:09

SERBIA - BRAZYLIA 3:0 (25:22, 25:22, 25:21) Koniec meczu! SERBIA WYGRYWA LIGĘ ŚWIATOWĄ!